Autem do Benátek
 

 
Home
Maďarsko autem
Rumunsko autem
Bulharsko autem

Albánie autem
Balkán autem
Turecko autem
 

 
Litva autem

Lotyšsko autem
Estonsko autem

Pobaltí autem
Finsko autem
Norsko autem
Švédsko autem

 

 
Austrálie
Nový Zéland
Malajsie
Thajsko
Singapur

Japonsko
Hawaii
 

 
Niagarské vodopády - foto
San Francisko - foto
New York - foto
USA - New York
Washington - foto
Do Číny bez víza
Kolem světa 2016
 

 

 Honza Hanus © 2020     cestujteseznam.cz        

 

 
Autem do Benátek

Po Benátkách nejezdí auta
 

Benátky leží na ostrově, na který se dostanete po dlouhém náspu (Ponte della Liberta). Násep je tři kilometry dlouhý, vedou po něm čtvery koleje a čtyří silniční pruhy. Auto musíte hned na okraji ostrova odstavit na některém ze dvou parkovišť (Tronchetto nebo Piazalle Roma), protože po Benátkách se nedá jezdit autem. Cesty jsou křivolaké, nad kanály vedou uzoučké mosty pro chodce, dopravu a zásobování zajišťují lodě. Viděli jsme, jak z lodí ručně vykládali cihly na stavbu, zeleninu do obchodů nebo kufry do hotelů. Bez člunů se neobejde policie, záchranka ani hasiči.
 
východ slunce nad mořem u BenátekParkování v sezóně - Tronchetto
 
Při příjezdu do Benátek po tříkilometrovém násypu zabočíte vpravo, pak znovu vpravo a ještě jednou vpravo. Řídíte se nápisy na vozovce "parking" a pruh Vás dovede do obrovských patrových garáží. Při vjezdu oberete z automatu parkovací lístek a zaplatíte při odjezdu (celodenní za 21€, do 2h 3€/h, 2-4 h 5€/h, 2020).
Půjdete-li z garáží do města pěšky, přijdete k přístavu a můžete nasednout na loď, ale nejspíš hned nenajdete správné místo a orientace v linkách, nástupních místech a cenách Vám může chvíli trvat.
Jít z garáží pěšky na okraj Benátek (700 m) také není dobrý nápad, protože musíte překonat dva kanály, kolejiště, obejít zákazy vstupu a první hodinu snadno ztratíte blouděním.
 

Doporučení:
  Jděte pěšky z garáže směrem, odkud jste přijeli. Po 200 metrech si určitě všimnete konečné stanice nadzemní dráhy, která jezdí po kolejnicích deset metrů nad zemí. Vystoupáte po schodech na stanici a v automatu zaplatíte 1,50 € za osobu (2021) za jednosměrný lístek. Můžete platit i za více osob naráz mincemi, bankovkami do 20 € nebo kreditkou.
Tři vagónky jezdí každých pět minut. Vláček řízený automatem táhne lano vedené systémem kladek uložených v kolejišti. Na této stránce najdete informace o vláčku a také mapu Benátek.
Vystoupíte na konečné, to je druhá zastávka jen kilometr daleko, jízdou však překonáte labyrint pod Vámi a vystoupíte na vynikajícím východišti prohlídky - na náměstí Piazzale Roma. Všude v Benátkách na mnoha nárožích vyznačuje šipka směr k Piazzale Roma, takže se neztratíte.
 
People Mover - Venice - nadzemní dráha v Benátkách    People Mover - Venice - nadzemní dráha v Benátkách
 
Večer při návratu nezapomeňte, že vláčky jezdí v sezóně do 22 hodin, od listopadu do března do 21:30 hodin. Když pak vystoupíte u garáží Tronchetto a sestoupíte ze schodů, zaplaťte hned v přilehlých automatech za celodenní parkování. Pokud tyto automaty minete, ztratíte hodně času hledáním jiných ve velmi rozlehlém areálu garáží.
 
Parkování mimo hlavní sezónu - Piazzale Roma 
 

Při příjezdu na ostrov to můžete risknout a neodbočit hned na první vpravo. Když pokračujete 200 metrů rovně a zabočíte
doprava až za kanálem, dostanete se do patrových parkovišť. Mimo sezónu zde bývá volnějí, ale v letní sezóně to raději ani nezkoušejte.
 
Lodí z Punta Sabbioni
 
Další variantou je nechat auto na parkovišti v Punta Sabbioni, což je nejzápadnější okraj poloostrova vycházejícího z Lido di Jesolo. Za parkoviště dáte cca 7 € a za lodní lístek také tolik, ale na lístek může stát hodně dlouhá řada. Loď pluje každých 30 - 60 minut, plavba trvá necelou hodinu, vystoupíte v centru Benátek. V jízdních řádech jsou lodi označené jako bus.
 

Benátky jsou ostrovy
 
Benátky - to je skupina ostrovů v mělké laguně s přilehlou pevninou. Nejčastěji se však pod názvem Benátky rozumí nejznámější z ostrovů se 400 kamennými mosty a historickými domy na vodě. Ostrov měří napříč jen dva kilometry a projdete ho za hodinu, na všechny uličky a zákoutí jsou však i dva dny málo.
 
gondola - Venice - Benátky    gondola - Venice - Benátky
 
Nasednete-li do gondoly, musíte počítat s cenou ve výši několikanásobku jízdného taxíkem a za 100 € ani nenastoupíte. Proto mnohé gondoly čekají prázdné a naháněči Vás na každém kroku oslovují.

 
Canal Grande 
 
Městem prochází kanál Canal Grande dlouhý 4 kilometry a široký 30 až 70 metrů.  Jeden vodní vstup do města leží v oblasti vlakového nádraží a Piazzale Roma, druhý vstup pak u náměstí Svatého Marka a Dóžecího paláce. Kanál spojuje obě tato nejznámější místa, která chce každý turista vidět.
 
Venice - Venezia - Benátky - Canal Grande - view from Ponte di Rialto
 
Po kanálu pluje mnoho lodí, člunů, gondol a často mají co dělat, aby si vyhnuly. Nástupní stanice lodí VAPORETTO (nazývaných busy - na obrázku) jsou přehledně označeny, časy a ceny digitálně vyznačeny, ale nejspíš  plavbu
strávíte v tlačenici ve stoje, zavěšeni na tyči jako v tramvaji.
 

Mosty

 
Nad Canal Grande vedou čtyři mosty. Ponte di Rialto z roku 1592 (dole vlevo) je nejznámější. Nejnovější most z roku 2007 (vpravo dole) s proskleným zábradlím se nachází v blízkosti Piazzale Roma a vlakového nádraží. Přestože má moderní styl, do historického prostředí celkem zapadá. 
 
Canal Grande and Ponte di Rialto   nový most v Benátkách navečer

Náměstí Svatého Marka
 
Italsky Piazza San Marco - to je asi nejznámější místo Benátek. Jednou stranou se otvírá k moři, kde se nachází brána do Benátek, místo, kam se vracely historické výpravy ze světa a vyplouvaly lodi do Ameriky. Tady se z lodí vykládalo čínské hedvábí a asijské koření. Před 200 lety se zde vylodil Napoleon a zmocnil se města.
Do Baziliky Svatého Marka vstoupíte zdarma a obdivujete vysoké klenby a mozaiky staré bezmála tisíciletí. Hned vedle je k vidění Dóžecí palác z 9. století.
Malý kousek pečiva na roztažené dlani přitáhne desítky holubů a když rozpažíte, holubi Vám sednou na ruce a ramena a můžete mít pěknou fotku. 
 
Náměstí svatého Marka pravidelně zaplavuje voda    holubi na Náměstí Svatého Marka v Benátkách
 
Nadmořská výška nula
 
Pravidelný příliv a odliv se promítá všude ve městě. Při naší návštěvě voda zvolna zaplavovala náměstí Svatého Marka, vtékala tam pomalu z moře, vystupovala kanály a lidé se z plochy náměstí přemisťovali na vyvýšené lávky. Voda zaplavila nádhernou mozaikovou podlahu v Bazilice Svatého Marka.
 

Hladina může stoupnout až o 1,80 metru!
 
V listopadu a prosinci 2019 stoupla v Benátkách hladina vody dokonce o 187 cm proti normálu. Mohly za to silné větry, které obvykle koncem roku sílí a naženou vodu z Jadranu do Benátského zálivu. Když pohlédnete na mapu, je to jasné: Silné jihovýchodní větry nahrnou vodu Jadranu k Benátkám, voda nemá kam utéct a hladina moře se zvýší skoro o dva metry.
Na ochranu před zvýšenou hladinou (
Acqua Alta) Italové budují systém podvodních bariér, do kterých se v případě potřeby napumpuje vzduch, bariéra se zvedne a zmírní záplavy. Zařízení má být dokončeno v roce 2022. Beztak Benátky nečeká slibná budoucnost. Stojí na ostrově z nekompaktních sedimentů a tíha staveb působí pozvolné prosedání.
 

V Benátkách je draho
 
Za hlavní jídlo dáte kolem 20 €, s polévkou a nápojem 30 €, těstovinová meníčka začínají na 15 €. Jste-li správní Češi, vezmete si jídlo do Benátek s sebou, protože musíte počítat s dvojnásobnými cenami (oproti ostatní Itálii).
 
Náměstí Svatého Marka v Benátkách    Náměstí Svatého Marka v Benátkách
 
Svačinu jsme si však nevzali, proto jsme zašli do malého bufetu s rychlým občerstvením. Požádal jsem o tři sendviče ke stolu dovnitř, ale usazení ke stolu podmínili přikoupením pití. Stálo to za to, pravé italské capuccino ve světě nemá konkurenci.
Přestože jsme procházeli kolem tisíců volných židlí v předzahrádkách restaurací, skoro nikde jinde se nedalo sednout. Lavičky v Benátkách úmyslně chybějí, turisté si sedají na schodiště a kde se dá, ale takových míst je pramálo a bývají obsazená. Celý den jsme tak strávili na nohou a každý kamenný schod, na který se dalo sednout, znamenal velikou úlevu.
 
 
Benátky - Venezia - Venice    Benátky - Venezia - Venice
 
Benátky ročně navštíví 20 milionů lidí, nejvíc na Velikonoce, na Vánoce a hlavně od května do září. Ať přijedete kdykoliv, počítejte s návaly, zácpami a řadami. Sto tisíc lidí je běžná denní návštěvnost a úřady už našly způsob, jak počty regulovat – každý návštěvník zaplatí vstupné 5 €.
 
Snažte se k návštěvě vybrat termín na okraji sezóny!  Benátky jsou historicky krásné, ale neidealizujte si je předem, ať zabráníte zklamání. Město je také špinavé a když slunko zajde za mrak, nemusíte se v temných uličkách cítit příjemně. Téměř na každém rohu spatříte šipky k náměstí Svatého Marka a k Piazzale Roma, a tak i bez mapy projdete úzkými členitými uličkami napříč ostrovem.
Jako suvenýr prodávají v každém kiosku masku přes obličej, která se hodí na únorový karneval.
Zajímavé byly ceny nemovitostí na vývěsce realitní kanceláře: Čtyřpokojový byt
koupíte od 500.000 €. Za malý, vlhký dům, 400 let starý, stojící na zhnilých středověkých dubových kůlech, dáte od 1.000.000 €. Adresa VENEZIA (it.), VENICE (angl.) hodně stojí.
 

 

Las Vegas - VenetianKvůli Benátkám nemusíte do Benátek
 

Dokonalá kopie Náměstí svatého Marka a Dóžecího paláce z pravého mramoru se nachází uprostřed americké pouště v Las Vegas (obrázek vpravo).
Na klenutý strop se tam promítají pomalu plující mráčky a iluze venkovního prostoru je dokonalá. Nad stropem jsou další patra.
 
Benátky - nocleh 
 

Hotely v Benátkách stojí asi dvakrát více než jinde a mají další nevýhodu: K hotelu nedojedete autem, autobusem ani taxíkem a zavazadla nemáte jak dopravit. Viděli jsme překvapené turisty, jak se vlekli po ulicích s kufry a prodírali se napříč davem.
Našli jsme si hotel Condor v oblasti Jesolo asi hodinu jízdy autem od Benátek a zarezervovali si pobyt den předem na adrese booking.com, kterou doporučuji.

Booking.com

 
Benátky jsme stihli za tři dny i s cestou
 
První den:
 Odjezd z ČR v 5 hodin ráno, oběd v Klagenfurtu v IKEA, odpoledne v Bibione procházka podél moře, večer hotel Condor v Lido di Jesolo,  procházka po pláži, pizza na večeři.
Druhý den: Autem do Benátek, celý den až do tmy chození po Benátkách, prohlídka známých míst, náměstí, mostů, uliček, zákoutí. Potmě návrat do Lido di Jesolo.
Třetí den:
Ráno koupání v moři (obrázek dole), hotelová snídaně, přes Terst do Slovinska, průjezd napříč severem Chorvatska, v maďarském Szombathely nákup potravin, o půlnoci doma, ráno do práce.  
 
ranní koupání v moři u Benátek    dálnice v Chorvatsku u Rijeky
 

 

 


 Začtěte se do cestopisů :
 
Austrálie   Singapur 2019   Malajsie  Cesta kolem světa 2016

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
 autem za polární kruh

   

 

cestujte
©2020
 

 

TOPlist