Autem do Benátek
 

 
Home
Maďarsko autem
Rumunsko autem
Bulharsko autem

Albánie autem
Balkán autem
Turecko autem
 

 
Litva autem

Lotyšsko autem
Estonsko autem

Pobaltí autem
Finsko autem
Norsko autem
Švédsko autem

 

 
Austrálie
Nový Zéland
Malajsie
Thajsko
Singapur

Japonsko
Hawaii
 

 
Niagarské vodopády - foto
San Francisko - foto
New York - foto
USA - New York
Washington - foto
Do Číny bez víza
Kolem světa 2016
 

 

 Honza Hanus © 2020     cestujteseznam.cz        

 

 
Autem do Benátek

Po Benátkách nejezdí auta
 

Benátky leží na ostrově, na který se dostanete po dlouhém náspu (Ponte della Liberta). Násep je tři kilometry dlouhý, vedou po něm čtvery koleje a čtyří silniční pruhy. Auto musíte hned na okraji ostrova odstavit na některém ze dvou parkovišť (Tronchetto nebo Piazalle Roma), protože po Benátkách se nedá jezdit autem. Cesty jsou křivolaké, nad kanály vedou uzoučké mosty pro chodce, dopravu a zásobování zajišťují lodě. Viděli jsme, jak z lodí ručně vykládali cihly na stavbu, zeleninu do obchodů nebo kufry do hotelů. Bez člunů se neobejde policie, záchranka ani hasiči.
 
východ slunce nad mořem u BenátekParkování v sezóně - Tronchetto
 
Při příjezdu do Benátek po tříkilometrovém násypu zabočíte vpravo, pak znovu vpravo a ještě jednou vpravo. Řídíte se nápisy na vozovce "parking" a pruh Vás dovede do obrovských patrových garáží. Při vjezdu do nich si berete z automatu parkovací lístek a zaplatíte při odjezdu v automatu (celodenní - 21€, do 2h 3€/h, 2-4 h 5€/h, 2019).
Půjdete-li z garáží do města pěšky, přijdete k přístavu a můžete nasednout na loď, ale nejspíš hned nenajdete správné místo a orientace v linkách, nástupních místech a cenách Vám může chvíli trvat.
Jít z garáží pěšky na okraj Benátek (700 m) také není dobrý nápad, protože musíte překonat dva kanály, kolejiště, obejít zákazy vstupu a první hodinu snadno ztratíte blouděním.
 

Doporučení:
  Jděte pěšky z garáže směrem, odkud jste přijeli. Po 200 metrech si určitě všimnete konečné stanice nadzemní dráhy, která jezdí po kolejnicích deset metrů nad zemí. Vystoupáte po schodech na stanici a v automatu platíte 1,50 € za osobu (2020) za jednosměrný lístek. Můžete platit i za více osob naráz mincemi, bankovkami do 20 € nebo kreditkou.
Tři vagónky jezdí každých pět minut. Vláček řízený automatem táhne lano vedené systémem kladek uložených v kolejišti. Na této stránce najdete informace o vláčku a také mapu Benátek.
Vystoupíte na konečné, to je druhá zastávka jen kilometr daleko, jízdou však překonáte labyrint pod Vámi a vystoupíte na vynikajícím východišti prohlídky - na náměstí Piazzale Roma. Všude v Benátkách na mnoha nárožích vyznačuje šipka směr k Piazzale Roma, takže se neztratíte.
 
People Mover - Venice - nadzemní dráha v Benátkách    People Mover - Venice - nadzemní dráha v Benátkách
 
Večer při návratu nezapomeňte, že vláčky jezdí v sezóně do 22 hodin, od listopadu do března do 21:30 hodin. Když pak vystoupíte u garáží Tronchetto a sestoupíte ze schodů, zaplaťte hned v přilehlých automatech za celodenní parkování. Pokud tyto automaty minete, ztratíte hodně času hledáním jiných ve velmi rozlehlém areálu garáží.
 
Parkování mimo hlavní sezónu - Piazzale Roma 
 

Při příjezdu na ostrov to můžete risknout a neodbočit hned na první vpravo. Když pokračujete 200 m rovně a hned za kanálem zabočíte vpravo, dostanete se do patrových parkovišť. Mimo sezónu zde bývá volnějí, ale v letní sezóně to raději ani nezkoušejte.
 
Lodí z Punta Sabbioni
 
Další variantou je nechat auto na parkovišti v Punta Sabbioni, což je nejzápadnější okraj poloostrova vycházejícího z Lido di Jesolo. Za parkoviště dáte cca 7 € a za lodní lístek také 7 €, ale na lístek může stát hodně dlouhá řada. Loď pluje každých 30 - 60 minut, plavba trvá necelou hodinu, vystoupíte v centru Benátek. V jízdních řádech jsou lodi označené slovem autobus.
 

Benátky jsou ostrovy
 
Benátky - to je skupina ostrovů v mělké laguně s přilehlou pevninou. Nejčastěji se však pod názvem Benátky rozumí nejznámější z ostrovů se 400 kamennými mosty a historickými domy na vodě. Z pevniny se na něj dostanete lodí, ale i vlakem nebo autem po dlouhém úzkém násypu. Ostrov měří napříč jen dva kilometry a projdete ho za hodinu, na všechny uličky a zákoutí jsou však i dva dny málo.
 
gondola - Venice - Benátky    gondola - Venice - Benátky
 
Nasednete-li do gondoly, musíte počítat s cenou ve výši několikanásobku jízdného taxíkem a za 100 € ani nenastoupíte. Proto mnohé gondoly čekají prázdné a naháněči Vás na každém kroku oslovují.

 
Canal Grande 
 
Městem prochází kanál Canal Grande dlouhý 4 kilometry a široký 30 až 70 metrů.  Jeden vodní vstup do města leží v oblasti vlakového nádraží a Piazzale Roma, druhý vstup pak u náměstí Svatého Marka a Dóžecího paláce. Kanál spojuje obě tato nejznámější místa, která chce každý turista vidět.
 
Venice - Venezia - Benátky - Canal Grande - view from Ponte di Rialto
 
Po kanálu pluje mnoho lodí, člunů, gondol a často mají co dělat, aby si vyhnuly. Nástupní stanice lodí VAPORETTO (nazývaných autobusy - na obrázku) jsou přehledně označeny, časy a ceny digitálně vyznačeny, za mnoho eur ale strávíte krátkou plavbu v tlačenici ve stoje, zavěšeni na tyči jako v tramvaji.
 

Mosty

 
Nad Canal Grande vedou čtyři mosty. Ponte di Rialto z roku 1592 (dole vlevo) je nejznámější, na jeho nejvyšším místě jsme dlouho postávali (snímek nahoře), pozorovali čilý vodní ruch a středověké domy.
Nejnovější most z roku 2007 (dole vpravo) s proskleným zábradlím se nachází v blízkosti Piazzale Roma a vlakového nádraží. Přestože je moderní, do historického prostředí zapadá. 
 
Canal Grande and Ponte di Rialto   nový most v Benátkách navečer

Náměstí Svatého Marka
 
Italsky Piazza San Marco - to je asi nejznámější místo Benátek. Jednou stranou se otvírá k moři a toto je brána do Benátek, místo, kam se vracely historické výpravy ze světa a vyplouvaly lodi do Ameriky. Tady se vykládalo z lodí čínské hedvábí, indický čaj a asijské koření. Před 200 lety se zde vylodil Napoleon a zmocnil se města.
Do Baziliky Svatého Marka vstoupíte zdarma a můžete obdivovovat vysoké klenby a mozaiky staré bezmála tisíciletí a hned vedle je k vidění Dóžecí palác z 9. století.
Malý kousek pečiva na roztažené dlani přitáhne desítky holubů a když rozpažíte, holubi Vám sednou na ruce, na hlavu, na ramena a můžete mít pěknou fotku. 
 
Náměstí svatého Marka pravidelně zaplavuje voda    holubi na Náměstí Svatého Marka v Benátkách
 
Nadmořská výška nula
 
Pravidelný příliv a odliv se promítá všude ve městě. Při naší návštěvě voda zvolna zaplavovala náměstí Svatého Marka, vtékala tam pomalu z moře, vystupovala kanály a lidé se z plochy náměstí přemisťovali na vyvýšené lávky. Voda zaplavila nádhernou mozaikovou podlahu v Bazilice Svatého Marka.
 

Hladina může stoupnout až o 1,80 metru!
 
V listopadu a prosinci 2019 stoupla v Benátkách hladina vody dokonce o 187 cm proti normálu. Mohly za to silné větry, které obvykle koncem roku sílí a naženou vodu z Jadranu do Benátského zálivu. Když pohlédnete na mapu, je to jasné: Silné větry vanoucí od jihovýchodu vodu Jadranu nahrnou k Benátkám, voda nemá kam utéct a hladina moře se zvýší skoro o dva metry.
Italové proti tomu budují Aqua Alta - systém podvodních bariér, do kterých se v případě potřeby napumpuje vzduch, bariéra se zvedne a zmírní záplavy. Zařízení má být dokončeno v roce 2022.
Beztak Benátky nečeká slibná budoucnost. Stojí na ostrově z nekompaktních sedimentů a tíha staveb působí pozvolné prosedání.
 

V Benátkách je draho
 
Za hlavní jídlo dáte kolem 20 €, s polévkou a nápojem 30 €, těstovinová meníčka začínají na 15 €. Jste-li správní Češi, vezmete si jídlo do Benátek s sebou, protože musíte počítat s dvojnásobnými cenami (oproti ostatní Itálii).
 
Náměstí Svatého Marka v Benátkách    Náměstí Svatého Marka v Benátkách
 
Svačinu jsme si však nevzali, proto jsme zašli do malého bufetu s rychlým občerstvením, který měl uvnitř jediný stůl. U okénka jsem požádal o tři obložené chleby s podáním ke stolu dovnitř. "Ke stolu jen když si dáte i pití", zněla odpověď. Za tři obložené chleby, jednu kávu a jednu vodu jsme zaplatili 15 €.  Na jiném místě jsme všichni tři popíjeli jedno pravé capuccino, které se s českými instanty nedá srovnat.
Přestože jsme procházeli kolem tisíců volných židlí v předzahrádkách restaurací, nikde jsme nenacházeli lavičky nebo jiná bezplatná místa k sezení. Na každé schodiště si posedali turisté, kteří také neměli zájem o drahé posezení v restauraci. Celý den jsme tak strávili na nohou a každý kamenný schod, na který se dalo sednout, pro mne znamenal velikou úlevu.
Našli jsme bezpočet nádherných, klidných koutů, ale nikde se nedalo posedět.
 
 
Benátky - Venezia - Venice    Benátky - Venezia - Venice
 
Benátky ročně navštíví 12 milionů lidí, nejvíc na Velikonoce, na Vánoce a hlavně od května do září. Ať přijedete kdykoliv, počítejte s návaly, zácpami a řadami.
 
Snažte se k návštěvě vybrat termín na okraji sezóny!  Město je historicky krásné, ale neidealizujte si ho předem, ať zabráníte zklamání. Město je také špinavé a když sluníčko zajde za mrak, nemusíte se v temných uličkách cítit příjemně. Jedinečná atmosféra města a architektura z mramoru a kamene Vás však určitě zaujme.
Téměř na každém rohu spatříte šipky k náměstí Svatého Marka a k Piazzale Roma, a tak i bez mapy projdete úzkými členitými uličkami napříč ostrovem.
S toaletami nebyl problém, nacházely se na mnoha místech, čistota byla slabší, ovšem vstupné 1,50 € !
Jako suvenýr prodávají v každém kiosku masku přes obličej - ta je potřebná na únorový karneval.
U výlohy realitní kanceláře nám brada spadla dolů:  Čtyřpokojový vybydlený byt v Benátkách koupíte od 500.000 €. Za malý vlhký dům, 400 let starý, stojící na zhnilých středověkých dubových kůlech, dáte od 1.000.000 €. Za adresu Venezia (it.), Venice (angl.) se hodně platí.
 

 

Las Vegas - VenetianKvůli Benátkám nemusíte do Benátek
 

Dokonalá kopie Náměstí svatého Marka a Dóžecího paláce z pravého mramoru se nachází uprostřed pouště v americkém Las Vegas (obrázek vpravo je odtamtud). Pod vodními kanály s gondolami se v nižších patrech hraje ruleta a nad stropem se nacházejí vyšší patra, protože i obloha je umělá. Pomalu plující mráčky se promítají na klenutý strop a většina návštěvníků iluzi podlehne. Sami jsme dlouho hleděli na oblohu a zkoumali, zda jsme venku nebo v budově.

 
Benátky - nocleh 
 

Hotely v Benátkách stojí asi dvakrát více než jinde a mají další nevýhodu: K hotelu nedojedete autem ani autobusem a zavazadla nemáte jak do hotelu dopravit. Viděli jsme překvapené turisty, jak se vlečou s kufry ulicí napříč davem.
Našli jsme si hotel Condor v oblasti Jesolo asi hodinu jízdy autem od Benátek a zarezervovali si pobyt den předem na adrese booking.com, kterou doporučuji.

Booking.com

 
Výlet na tři dny i s cestou
 
Může se Vám zdát, že je to hodně krátký pobyt, ale posuďte sami, co jsme stihli: 
První den:
 Odjezd z domu v 5 hodin ráno, oběd v Klagenfurtu v Ikei, odpoledne v Bibione procházka podél moře, večer ubytování v Lido di Jesolo,  procházka po pláži, pizza v restauraci.
Druhý den: Autem do Benátek, celý den až do tmy chození po Benátkách, prohlídka známých míst, náměstí, mostů, uliček, zákoutí ...
Třetí den:
Ráno koupání v moři (obrázek dole), snídaně, koupání v hotelovém bazénu, odjezd přes Terst do Slovinska, průjezd napříč severem Chorvatska, v maďarském Szombathely nákup potravin, o půlnoci doma, ráno do práce.  
 
ranní koupání v moři u Benátek    dálnice v Chorvatsku u Rijeky
 

 

 


 Začtěte se do cestopisů :
 
Austrálie   Singapur 2018   Malajsie  Cesta kolem světa 2016

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
 autem za polární kruh

   

 

cestujte
©2020
 

 

TOPlist