Na úvodní stránku
 
 
Foto:
  Niagarské vodopády
New York  Washington  Norsko
Kréta  Albánie  Bulharsko  Balaton Pustevny  Hrad Lukov

 


Cesta kolem světa za 22 dní 

  Albánie   Bulharsko   Turecko   Rumunsko    Finsko  Norsko  Švédsko  Pobaltí
autem do Benátek   autem za polární kruh
 

 Cestujte sami bez cestovní kanceláře: 
Austrálie 
Singapur  New York  Japonsko
 

       aktualizováno  7. 7. 2021            

        Honza Hanus © 2020     cestujteseznam.cz
 

 

Maďarsko 

Magyarország
 
Maďarská vlajka
 

Maďarská dálnice M6
Na dálnici M6 z Budapešti na jih do Chorvatska

Maďarsko vyniká perfektním značením silnic, asi nejlepším v Evropě a v podstatě nemůžete zabloudit. Po kvalitní dálnici dnes projedete napříč celou zemi jen za 3  4 hodiny.

Cyklostezka kolem k Balatonu
- na této stránce dole

Dálniční poplatky - stav 2021

 
V Maďarsku původně vystavěli mýtné brány, po jejich zrušení zavedli klasické nálepky, ty zrušili také a dnes mají dálniční poplatky elektronické - virtuální,  na sklo auta se už nic nevylepuje.
 
Kde uhradit dálniční poplatek:
 

1. Osobně v některých směnárnách v ČR, např. ve směnárnách Tourist centrum (soupis poboček na této mapka - červeně Maďarskostránce). Chtějí znát číslo auta, začátek platnosti, zaplatíte přibližně 360 Kč, podepíšete se a za minutu máte v ruce doklad psaný maďarsky.
 
2. Na internetu na této stránce zaplatíte kartou, ale potřebujete k tomu znát pár anglických slovíček, v češtině stránku neprovozují. Vyplníte volby "2021 D1 - National 10 days", "Purchase", národnost CZ, číslo auta, datum začátku platnosti a váš mail, pak uhradíte kartou přibližně 14 € a doklad si vytisknete.
 
3. Na hraničním přechodu. Např. v prostoru bývalého přechodu Rajka u Bratislavy mají odbočovací pruh s nápisem Vigneta-Matrica, přijedete až k prodejnímu místu, ukážete malý technický průkaz a za minutu si odnášíte potvrzení. Tady ale hrozí zbytečná ztráta času, protože někdy se stojí řada.
 
4. Na maďarských benzinkách označených  e-VIGNETA nebo MATRICA. 

 
          Dálnice v Maďarsku
 
                                                                 
Na dálnici M1 před Budapeští.
 
Kolik zaplatíte za jízdu po maďarské dálnici:
 
kategorie D1
:
   auto do 3,5  max.pro 7 osob vč. řidiče
 
10denní:     3.640 HUF v Maďarsku, cca 370 Kč ve směnárnách v ČR
                   14 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)
 

měsíční:      4.970 HUF v Maďarsku, cca 530 Kč ve směnárnách v ČR,
                   19 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)

 
kategorie D1M:   motorka
 

10denní:    1.530 HUF v Maďarsku, cca 170 Kč ve směnárnách v ČR,
                    6 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)
 

Výše uvedená cena ve forintech je základní, ale přičítá se k ní malý servisní poplatek.
Doba platnosti 10 dní se počítá u poplatku hrazeného předem od půlnoci (začátek prvního dne) do půlnoci (konec desátého dne). Při platbě s platností ihned ztrácíte (nevyužijete) část prvního dne a konec období nastává půlnocí desátého dne.
 
Zpoplatněné úseky (stav 2020)
 
              Placené úseky maďarských dálnic
 
Originál na maďarském webu je zde.
Česky psanou příručku o maďarských e-vinětách najdete zde.
Červená tečka na mapě vyznačuje polohu termálních lázní 
Bükfürdő.
 

Úsek dlouhý 15 km počínaje hraničním přechodem Rajka u Bratislavy a konče dálnicí Vídeň-Budapešť  je také zpoplatněn! (na mapce červená čárka vlevo nahoře).

 
A když nechtěně vjedete na dálnici bez e-viněty?

Potom sjeďte k nějaké benzince a poplatek tam zaplaťte. Když to uděláte do 60 minut, systém Vás vymaže ze seznamu dlužníků. V opačném případě můžete mít v Maďarsku problém i při Vašich příštích cestách.
 
Směřujeme k elektronickým poplatkům?
Zdá se, že jde o zatím nejdokonalejší způsob úhrady za použití dálnice a je s podivem, jak málo je rozšířen. Po českých dálnicích jede více než 10% vozidel bez úhrady a celníci s policií jsou kapacitně schopni zkontrolovat méně než 1% projetých aut. Maďarský systém naproti tomu automaticky zkontroluje 99% aut a neplatičům zašle složenku. Při neuhrazení pokuty do 30 dní začíná exekuční řízení a vozidlo nesmí na silnice.

Silniční předpisy v Maďarsku     
Rychlostní limity 50 - 90 - 110 - 130 mají stejné jako u nás. Začátek obce se označuje bílou cedulí proměnlivé délky podle toho, jak dlouhý je název obce (obrázek). V Maďarsku se ještě před pár lety jezdilo slušně, ale zhoršilo se to skoro na českou
úroveň.
Silnice mají výborně značeny. Podle našich zkušeností je značení lepší než v  Rakousku nebo Itálii a asi tak nejlepší, co jsme kde viděli. Velké zřetelné ukazatele směru vidíte už několik set metrů před křižovatkou, totéž je v křižovatce a po vyjetí z ní se znovu opakuje dálkový cíl jako potvrzení, že jste odbočili správně. Ukazatele směru u nás (malé písmo a často až v křižovatce)  jsou v porovnání s tímto úplně nedostatečné. Stav silnic je přibližně stejný jako v ČR a také se vyskytují zalátané nerovné silnice, dálnice jsou většinou ve slušném stavu. 


Průjezd Maďarskem do Chorvatska
Můžete kličkovat i podél zpoplatněných úseků, ale ztratíte spoustu času. Když už vydáte tisíce za dovolenou v Chorvatsku, tři stovky obětujte a maďarskou e-vinětu si zaplaťte. Pak pohodlně dojedete po dálnici až ke
Györu a teprve tam sjedete vpravo na dálnici M85 a pokračujte podle mapy. 
Cíp území Slovinska je rando objet kvůli neférovým slovinským dálničním poplatkům a vjet z Maďarska přes Letenye rovnou do Chorvatska.
 
Průjezd Maďarskem do Srbska

Máte-li namířeno autem do Bulharska
k Černému moři, bude Vám každá hodina na dlouhé cestě dobrá a s nákupem e-viněty není třeba váhat. Z hranic u Bratislavy jedete stále rovně a po 14 km se napojíte na dálnici Vídeň - Budapešť. Po 120 km jste na okraji Budapešti a dáte si jen pozor, abyste nezajeli po
dálnici hluboko k centru města a včas sjeli na obchvat M 0.
Kde se občerstvit:  Při průjezdu Budapeští nesjedu hned na obchvat M0, ale pokračuji asi 6 km po M1 na oblíbenou zastávku v prodejně nábytku IKEA, kde s výhodou zdarma zaparkuji, využiji toaletu, v samoobslužné restauraci si na tácek vyberu vystavené jídlo, např. maďarský perkelt nebo švédské masové kuličky za přijatelnou cenu, a bezednou kávu na kartičku IKEA zdarma. Poloha této IKEA:   
N 47˚27.222'  E 18˚
56.415'.
 
Z Budapešti pokračujete po dálnici M5, míjíte Kecskemét, Kiskunfélegyházu, Szeged a dojedete po dálnici přímo na hranice se Srbskem - přechod Röszke-Horgoš. Na tomto místě Maďaři postavili plot proti imigrantům a tady jsme také z auta sledovali desítky uprchlíků směřujících do Německa.
 
Autem k Balatonu
Doporučuji městečko Balatonalmadi, kam je to z ČR nejblíž. Zaparkovat v centru zdarma se dá zde:   N 47,0298°  E 18,0168°.
Z parkoviště projdete napříč parkem asi 200 metrů k hlavní křižovatce, za přechodem sestoupíte do dlouhého podchodu, vystoupáte až na jeho konci a jste jen 100 metrů od vstupu na městskou pláž (vstupné 1.000 HUF, t.j. 80 Kč, po 17. hodině 650 HUF, stav 2020). V areálu se nabízí hodně lákavého občerstvení i atrakce pro děti.
 
Klady:  Velmi příjemné prostředí k rekreaci, skvělá
cyklostezka, vynikající
kvalita občerstvení, ceny jako v ČR.
Zápory:  Zdlouhavá cesta mimo dálnici - z Bratislavy jedete dvě a půl hodiny. Kalná voda v Balatonu.

 
Trajekt - autem na jižní břeh Balatonu
Na poloostrovu Tihany zajedete na nejjižnější místo (N 46,8882° E 17,8920°), z okénka auta zaplatíte u budky 1.700 HUF  = 150 Kč za auto (velmi příznivá cena) a 800 HUF za každou osobu. Na trajekt se nalodí asi 20 aut, paluba se zaplní za dvě minuty a než se nadějete, už vyplouváte. Mají to perfektně zorganizované.
Přeplavili jsme se mnohokrát, naposled v
srpnu 2020 v přepravní špičce bez čekání, připlouval jeden trajekt za druhým a odplouvaly v intervalu po asi 5 minutách. Mimo sezónu se interval prodlužuje. Před trajektem se auta řadí do tří pruhů, platíte z auta, s platební kartou se řaďte do levého pruhu. Trajekt spojuje přístavy Tihanyrév a Szántódrév.

                         Booking.com
 
Po cyklostezce kolem Balatonu - 80 km severní obvod

 
Nádhernou túru podniknete, když na kole objedete severní obvod Balatonu a u Tihany se přeplavíte i s kolem na trajektu. Okruh jsme objeli mnohokrát, naposled v srpnu 2020 z Balatonalmadi ve směru hodinových ručiček. Trasa měří přesně 80 kilometrů a vlažným tempem s vysedáváním nad kávou, palačinkami, štrůdlem a malinovkou nám to trvá 7 hodin. U Tihany jsme se přeplavili na trajektu (400 HUF kolo, 800 HUF osoba), který jezdí téměř bez čekání jeden za druhým.

Cyklotrasa je dobře značená. Nejvíc se vám bude líbit její pestrost a členitost - hodně zatáček a pořád je, na co se dívat.

Po překonání hrbolatých ulic Balatonalmadi se jede po novém asfaltovém úseku a v nejsevernějším výběžku u Balatonfűzfő projíždíte parkem po dokonalé cyklostezce. V uličkách podél domů pak kličkujete mezi hrboly a pokračujete 2 km dlouhým úsekem v lese, kde se nad stezkou větve stromů spojily a připadáte si jako v tunelu.

V Balatonakarattya překonáte největší stoupání okruhu (výškový rozdíl 70 metrů) a dál šlapete malebnými uličkami kolem udržovaných letních domků a zahrad.
Kousek
před Balatonvilágos projíždíte kolem travnaté vyhlídky, kde se dá v noci přespat pod širákem mezi keři. Tato náhorní vyhlídková plošina 1 km dlouhá a 60 metrů široká se táhne 40 metrů nad hladinou a je omezená velmi strmým srázem k vodě.  Najdete zde i vodní napájítko pro cyklisty. Na jižním okraji plošiny se nachází malé parkoviště pro auta (N 46,9721° E 18,1628°). Za soumraku tady bývá živo kvůli sledování západu Slunce nad Balatonem.
 
Další zdlouhavý a méně zajímavý úsek cyklostezky přes Siofók Vás provede ulicemi s běžným, ale mírným provozem až k trajektu.

V Tihány se šlape podél vody a kde cyklostezka překonává napříč hlavní silnici, auta už z dálky poslušně zastavují a dávají cyklistům přednost. Řidiči projevují k cyklistům větší ohleduplnost, než to známe z ČR.

Na kraji Balatonfüredu u pramene (N 46,9458° E 17,8743°) se osvěžíte chladnou minerální vodou. Nezapomeňte si s sebou PET láhve nebo až na místo dojeďte autem s kanystry. V Balatonfüredu projedete nádhernou pobřežní kolonádou, vlastně projdete, protože se musí sesednout z kola a rušným místem kolem kiosků projít pěšky.
 
Pokud se nerozhodnete objet celý okruh, zkuste
Balatonalmadi - Balatonfüred - Tihany a zpět (50 km)  nebo aspoň Balatonalmadi - Balatonfüred a zpět (30 km).

Ještě pár poznámek:

Pojedete-li okruh proti směru hodinových ručiček, nenechte se na poloostrově Tihany zmást prvním přístavem, který uvidíte - od něj to jezdí málo často. Došlapte až na nejjižnější cíp Tihany, jak je popsáno výše v textu, a přepravte se společně s auty. V sezóně trajekt odplouvá mnohokrát za hodinu.


Podél Balatonu sviští rychlé vlaky se zřetelně označeným bicyklem na jednom z vagónů.

Cyklostezku lemují stovky kiosků s občerstvením a mnohé z nich nabízejí rybu HEK. Jde o chutného štikozubce, který nepochází z Balatonu, má znamenité bílé maso, málo kostí, s
polu s hranolkami stojí podle váhy sice cca 4.000 HUF (300 Kč), ale dva lidé se jedné porce dobře najedí. Vhodným doplňkem bývá kvašená zelenina.


                           Booking.com
 
Ubytování s koly může být problém, řešíme to někdy přespáváním ve stanu vedle auta s koly na nosiči, volně v přírodě, kam není z cesty vidět. Naposled v srpnu 2020 na louce na kopci nad Balatoalmadi.
 
Na severním břehu převládají placené vstupy na pláže, ale s kolem Vás na pláž všude nepustí. Na jižním břehu najdete místa, kde kola postavíte metr od vody a můžete si zaplavat. Vstup do vody bývá skoro všude bahnitý, u jižního břehu převládá prohřátá mělčina a jdete až kilometr od břehu po dně. Prostě voda nic moc, ale to kolem je nádhera.

Tip na plavbu po Balatonu
Z přístavu v Balatonalmadi denně v 11:20 vyplouvá loď směr
Balatonfüred a Tihany (lístek 1.800 HUF, 140 Kč). Plavba stojí za to, do Balatonfüredu doplujete za hodinu a půl a z lodi vystoupíte u pobřežní promenády s desítkami kiosků. Z vlakového nádraží na kopečku, které mimochodem vypadá jako moderní letištní terminál, to jezdí zpět do Balatonalmadi co půlhodinu, za lístek dáte 310 HUF, doba jízdy 20 minut.

Balaton v číslech
Největší sladkovodní jezero v Evropě je úzké a dlouhé, na délku měří 78 km, napříč v nejširším místě 12 km. Nejužší místo se nachází u poloostrova Tihány.  Obvod měří 198 km, průměrná hloubka činí jen 3 metry, nadmořská výška 105 metrů. 

Mapka zpoplatněných dálnic a termálních lázní
Termální lázně:
 
1-Moson-magyaróvár  2-Györ 

3-Bükfürdö  
4-Sárvár  5-Hévíz 
6-Zalakaros  7-Harkány 
8-Budapest  
9-Eger + Bogács 
10-Mezökövesd 
11-Miskolc-Tapolca
12-Tiszaújváros 
13-Hajdúszoboszló
    

Co si dovézt z Maďarska
Maďarsko proslulo výborným jídlem a pitím jako jsou čabajky, uherák, paprikáš, szegedín guláš, znamenité klobásky, kvašené papriky plněné kvašeným zelím, kvašené okurky, česnek nebo sušené feferonky, langoše. Není nad posezení ve stylové restauraci - čárdě.
Z Maďarska se vozí víno, například bílé polosladké šampaňské Törley Muscateller (0,75 litru za 120 Kč) nebo sladké tokajské víno.
Ceny mají na srovnatelné úrovni jako u nás. 
HUF = hungarian forint,  100 HUF = 7,30 Kč, 14 HUF = 1 Kč

Maďarská slovíčka
1 - egy (eď)   2 - kettö   3 - három   4 - négy (neď)   5 - öt   6 - hat   7 - hét   8 - nyolc   9 - kilenc    10 - tíz   20 - húsz   30 - harminc   40 - negyven   50 - ötven   60 - hatavan   70 - hetven   80 - nyolcvan   90 - kilencven   100 - száz   1000 - ezer
auto - autó   cestovat - utazni   cestující - utazók   řidič - soför   dálnice - autópálya   děkuji - köszönöm   objížďka – kerülö   zastavte - álljon meg   olej – olajat   benzin – benzin   nafta – gázolaj    kanystr – kanna    benzinka – benzinkút    brzdit – fékezni    couvat – tolatni    čára – vonal    dílna – mühely    garáž – garázs    havárie – karambol    chodec – gyalogos    kleště – harapófogó    nářadí – szerszámok    kolo – kerék    motor – motor    nahoře – fent    rezerva – pótkerék    sklo – üveg    stěrač – ablaktörlö    levý – bal    pravý – jobb    lano – kötél     nadjezd – felüljáró    odbočit – letérni    odtáhnout – elvontatni    oprava – javítás    parkovat – parkolni    parkoviště – parkoló    placené p.. – fizetett    neplacené – némfizetett    podjezd – aluljáró    pokuta – büntetés     porucha – hiba    poplatek – illeték     pruh – sáv    předjíždět – elözni     přednost – elsöbbség    přejezd – keresztezés    rychlost – sebesség    semafor – szemafor     okruh – befogó    teplota – höfok    dopravní zácpa – dugó    zamknout – becsukni    zámek – zár    brzda – gék    ulice – utca    silnice - út


Maďarské termální lázně
Bükfürdő
 
Cesta kolem světa za 22 dní
 
New York
 
Singapur - nejkrásnější město světa

 

 
 

  
Začtěte se do cestopisů :

 
Austrálie   Singapur 2019   Malajsie   Thajsko   Japonsko  

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
autem do Benátek   autem za polární kruh   cesta kolem světa
 


cestujte
©2020
 
 

 

TOPlist

Booking.com