Na úvodní stránku
 
 
Foto:
  Niagarské vodopády
New York  Washington  Norsko
Kréta  Albánie  Bulharsko  Balaton Pustevny  Hrad Lukov

 


Cesta kolem světa za 22 dní 

  Albánie   Bulharsko   Turecko   Rumunsko    Finsko  Norsko  Švédsko  Pobaltí
autem do Benátek   autem za polární kruh
 

 Cestujte sami bez cestovní kanceláře: 
Austrálie 
Singapur  New York  Japonsko
 

       aktualizováno  2. 9. 2023            

        Honza Hanus © 2023     cestujteseznam.cz
 

 

Maďarsko 

Magyarország
 
Maďarská vlajka


Maďarsko pro motoristy, trasy, dálniční známky na stránce dole

Maďarsko pro cyklisty

Tipy na cyklovýlety podél Balatonu:

1.  Lodí z Balatonalmádi do Balatonfüredu a na kole zpět – 17 km
2.  Lodí z Balatonalmádi na Tihany a na kole zpět – 27 km
3.  Balaton - Veszprém - Balaton (okruh) – 30 km
4 . Okolo severního Balatonu s trajektem do Siofóku – 55 km
5.  Okolo severního Balatonu s trajektem na Tihany – 80 km
6.  Okolo jižního Balatonu s trajektem na Tihany – 140 km


Nádhernou túru podniknete, když se projedete podél Balatonu na kole po cyklostezkách. Nejvíc se vám bude líbit jejich pestrost a členitost.  Pořád je nač se dívat, ať už vystoupáte na vyhlídku, odkud shlédnete půlku jezera, nebo projedete uličkami  kolem stovek kiosků s lákavým občerstvením.

1.  Lodí z Balatonalmádi do Balatonfüredu a na kole zpět – 17 km    mapa

Z přístavu v Balatonalmadi
loď vyplouvá v 10:00 hodin (sezóna trvá do 10. září). Nastoupíte i s kolem a máte před sebou téměř dvě hodiny příjemné plavby. Loď cestou několikrát zastavuje, předposlední zastávkou je Tihany a teprve nakonec doplouvá šikmo zpět do Balatonfüredu.

Kde zaparkovat auto v Balatonalmadi: Na bezplatném parkovišti ve stínu stromů v parku – na této mapě bod 1 (47.0258 18.0117). Odtud se přemístíte do přístavu necelý kilometr daleko podél oplocené pláže.
Lístky na loď koupíte při vstupu na molo (bod 2), stojí 2.000 HUF za osobu (120 Kč) a 1.000 HUF za kolo (2023).
 
V
Balatonfüredu se z přístavního mola (46.9519 17.8952) dostanete nejprve k vodotryskům, odkud vlevo se nacházejí desítky obchodů a kaváren, vpravo pak nádhernou alejí vede vaše cyklostezka. Někdy máte štěstí a v aleji probíhají trhy, kdy desítky stánků nabízejí vkusné zboží, občerstvení a hlavně víno.
Cyklostezka je dobře značena a bažinaté zátoky obchází výstupem na mírné kopečky, odkud je na Balaton pěkný výhled. Pokud chcete cestou něco pojíst, doporučuji bufet se zahrádkou  Fogas Bisztró
"Oliva" v Alsóörs (46.9860 17.9815). Neleží na cyklostezce, ale na cestě s ní souběžné a dál se s ní spojí, stačí u hlavního vstupu na pláž v Alsóörs nepřejet přes koleje a vydat se podél stánků, jde o poslední kiosek v řadě.

2. Lodí z Balatonalmádi na Tihany a na kole zpět – 27 km      mapa

Kde zaparkovat auto v Balatonalmadi: Na bezplatném parkovišti ve stínu stromů v parku – na této mapě bod 1 (47.0258 18.0117). Odtud se přemístíte do přístavu necelý kilometr daleko podél oplocené pláže. Lístky na loď koupíte při vstupu na molo (bod 2), stojí 2.000 HUF za osobu (120 Kč) a 1.000 HUF za kolo (2023).

Z přístavu v Balatonalmadi
loď vyplouvá v 10:00 hodin (sezóna trvá do 10. září). Nastoupíte i s kolem a máte před sebou hodinu a půl příjemné plavby, na lodi si můžete dát i kávu. Loď cestou několikrát zastavuje, vystoupíte až na poloostrově Tihany.

Na Tihany vede cyklostezka z přístavu zprvu parkem a pak po rovině podél vody, výjimkou je jediné malé stoupání s převýšením 30 metrů. Chcete-li však vidět centrum Tihany, prodejničky česneku, sušené pálivé papriky a chcete-li shlédnout Balaton pěkně z kopce, pak mimo cyklostezku vyšlapete výškový rozdíl 200 metrů.

Na Tihány se pěstují rozlehlé lány levandule a můžete zde najít krásný příklad, jak pomocí dokonalého marketingu levanduli prodat ve zmrzlině, limonádě, zákuscích, ve voňavých polštářích, suvenýrech a desítkách předmětů.

Na kraji Balatonfüredu se u pramene 46.9453 17.8735 osvěžíte studenou minerální perlivou vodou. Nezapomeňte si s sebou PET láhve nebo až na místo dojeďte autem s kanystry.

V Balatonfüredu projedete nádhernou pobřežní kolonádou, vlastně projdete, protože se musí sesednout z kola a rušným místem kolem kiosků projít pěšky. Odsud je to přes
Alsóörs do Balatonalmadi ještě 17 kilometrů (viz předešlý bod).


3
.  Balaton - Veszprém - Balaton (okruh) – 30 km    mapa

Tato nádherná cyklostezka vede do kopců dál od Balatonu a patří k tomu nejlepšímu, co se dá na kole u Balatonu zažít. Začnete v Balatonalmadi nebo v Alsóörs
a vydáte se po okruhu ve směru hodinových ručiček, což znamená výšlap přes Felsőörs na náhorní rovinu u Veszpremu a překonání výškového rozdílu 200 metrů. Tato část cyklostezky je poměrně nová, takže povrch má dokonalý a kořeny stromů ještě nestačily asfalt na většině cesty zvlnit.

Chcete-li zajet do Veszpremu, zde dávám tip na kavárnu-cukrárnu, kde bývá veliký výběr, málo lidí a stolečky venku:  47.0898  17.9232.
Nechcete-li
na kole do Veszprému  zajíždět, pak před městem odbočte z cyklostezky vpravo zde: 47.0717 17.9254 a napojte se na cyklostezku vedoucí zpět k Balatonu.

Z vesničky Szentkirályszabadja na půli zpáteční cesty vede do Balatonalmadi
jedinečný sjezd, kdy dlouhé kilometry nemusíte šlápnout do pedálů a projíždíte úžlabinou nádherného lesa a chatové oblasti.

4 . Okolo severního Balatonu s trajektem do Siofóku – 55 km       mapa

V
Balatonfüredu zaparkujete auto na parkovišti u nákupního centra 46.9453 17.8735 a před cestou si můžete naplnit PET láhve studenou minerální perlivou vodou, která vyvěrá na odlehlém konci parkoviště, jen pár kroků odsud. Cyklostezka vede podél parkoviště a přejedete po ní dva kilometry do přístavu, kde v budově na molu 46.9519 17.8952 koupíte lístek do Siofóku. Loď odplouvá v 11:10 nebo 14:30 (sezóna trvá do 10. září, stav 2023), plavba trvá necelou hodinu a lístek stojí 2.000 HUF (120 Kč) za osobu a 1.000 HUF za kolo.
V Siofóku vede cyklostezka zprvu parkem, pak dlouhými rovnými ulicemi s běžným provozem, ale aut jezdí velmi málo, protože provoz se rozloží do mnoha souběžných silnic.

Po přetnutí železničních kolejí a mírném táhlém stoupání se ocitáte na jednom z nejhezčích míst s perfektním výhledem 46.9718  18.1628. Zde je kruhový miniobjezd, parkoviště pro auta a dřevěná brána k vyfocení s pozadím Balatonu, jehož protější břeh je 12 kilometrů vzdálený. Můžete se vydat po travnatém břehu s mnoha lavičkami, kde sedíte nad prudkým srázem a otvírá se vám skvělý výhled.  Nebo můžete zprvu pokračovat sto metrů po cyklostezce k vodnímu napájítku.

Vynikající občerstvovací zastávku najdete zde: 47.0098  18.1658. Kiosek s venkovním posezením nabízí skvělou kávu na mnoho způsobů, limonády i jiná občerstvení. Paní za pultem se velmi snaží a je znát, že tomuto podnikání dává cosi víc, než je běžné. Objednáte uvnitř a nápoje dostanete do okénka na západní straně, proto už tam si postavte kola, a ne za rohem.

Kolem vodního napájítka 47.0239 18.1506 projedete také na vrcholu kopce v Balatonakarattya a odsud sjíždíte a přetínáte hlavní cestu. Řidiči jsou naučeni dát cyklistům přednost, stačí, abyste se jen blížili, a už kolona aut kvůli vám zastavuje.

Za Balatonkenese projíždíte lesem, kde koruny stromů se nad cyklostezkou spojily a připadáte si jak v dlouhém tunelu. U Balatonfűzfő  se nacházíte v nejsevernějším výběžku Balatonu, kde nedávno cyklostezku pěkne zrekonstruovali a jestli máte rádi blbnutí na umělých boulích, pak tady 47.0630  18.0351 se na kole pěkně vyřádíte.

V Balatonalmadi se nabízí občerstvení u některého z plážových kiosků, které mají posezení z obou stran plotu: z pláže i ze strany cyklostezky. Odsud
do cíle v Balatonfüredu je to ještě 17 km a kdyby vám došly síly, je tu možnost nasednout na vlak, který má jeden z vagonů vždy označený bicyklem a jezdí v krátkých intervalech.

5.  Okolo severního Balatonu s trajektem na Tihany – 80 km     mapa

Tato trasa je naše nejoblíbenější a projeli jsme ji mnohokrát.
Začínáme obvykle v Alsóörs, kde k bezplatnému parkovišti 46.9851 17.9792 (volná místa jen ráno) přiléhá pekárna (otvírá v 7:00). Tam si na talířek koupíte pečivo a sednete s ním k venkovním stolům kavárny, kde si zase objednáte pití.

Začít můžete také v Balatonalmadi, kde podle
této mapy – bod 4 zaparkujete ve slepé ulici bod 4, přejdete krátkým parkem napříč a na druhé straně ulice najdete vynikající pekárnu-kavárnu s venkovním posezením (bod 5, pozor, jsou dvě vedle sebe, tak ta dál od hlavní cesty). Makový a višňový závin s kapučínem dodá energii. Odsud pak s koly sejdete sto metrů k hlavní křižovatce, kde projdete dlouhým podchodem (bod 7, s koly po schodech) a jste na cyklostezce.

Začátek na okruhu si můžete samozřejmě zvolit i kdekoliv jinde, např. zde: 47.0553 18.0312, kde leží neplacené parkoviště u vstupu na pláž při Balatonfűzfő.

V nejsevernějším výběžku Balatonu cyklostezku nedávno pěkne zrekonstruovali a jestli máte rádi blbnutí na umělých boulích, pak tady (47.0630  18.0351) se na kole pěkně vyřádíte. Za Balatonkenese projíždíte lesem, kde koruny stromů se nad cyklostezkou spojily a připadáte si jak v dlouhém tunelu.

V Balatonakarattya stoupáte do táhlého kopce a přetínáte tam frekventovanou hlavní cestu. Řidiči jsou naučeni dát cyklistům přednost, stačí, abyste se jen blížili, a už kolona aut kvůli vám zastavuje. Na vrcholu kopce se skupiny cyklistů zastavují u vodního napájítka 47.0239 18.1506.


Vynikající občerstvovací zastávku najdete zde:
47.0098 18.1658. Kiosek s venkovním posezením nabízí skvělou kávu na mnoho způsobů, limonády i jiné občerstvení. Paní za pultem se velmi snaží a je znát, že tomuto podnikání dává cosi víc, než je běžné. Objednáte uvnitř a nápoje dostanete do okénka na západní straně, proto už tam si postavte kola, a ne za rohem.

Jedno z nejhezčích míst s perfektním výhledem se nachází zde: 46.9718  18.1628. Už před touto vyhlídkou se můžete odpojit od cyklostezky a vydat se po souběžném  travnatém břehu s mnoha lavičkami, kde sedíte nad prudkým srázem a máte před sebou skvělý výhled. Náhorní plošina končí u kruhového objezdu, kde se pod dřevěnou bránou turisté fotí s pozadím Balatonu, ten je zde 12 kilometrů široký.  Sto metrů zpátky od kruhového objezdu je na cyklostezce vodní napájítko.

Náš oblíbený kiosek s občerstvením leží u pláže blízko vody zde:  46.9338 18.1175. Dál v Siofóku vede cyklostezka dlouhými rovnými ulicemi s běžným provozem, ale aut jezdí velmi málo, protože provoz se rozloží do mnoha souběžných silnic. Úsek za Siofókem přes Zamárdi není tolik zajímavý a hodně se vleče, vzruch přichází až s příjezdem do přístavu.

Před přístavem stává kolona aut až k trajektu. U závory a budky pro auta nezastavujete a projedete až úplně dopředu, kde v budově u mola koupíte lístky (46.8797 17.9007). Platí se 800 HUF za osobu a 400 HUF za kolo (2023) a je nutno zdůraznit jen jeden směr (one way ticket), jinak vám bez mrknutí prodají lístek zpáteční.
Na trajekt se nalodí asi 20 aut, paluba se zaplní za tři minuty a během krátké chvíle vyplouváte, plavba trvá asi deset minut. Mají to perfektně zorganizované. Přeplavili jsme se s koly i s autem mnohokrát, vždy bez čekání, i v přepravní špičce trajekty odplouvaly po asi 5 minutách, mimo sezónu se interval prodlužuje. Trajekt spojuje přístavy Tihanyrév a Szántódrév.

Na Tihany vede cyklostezka z přístavu zprvu parkem a pak po rovině podél vody, výjimkou je jediné malé stoupání s převýšením 30 metrů. Chcete-li však vidět centrum Tihany, prodejničky česneku, sušené pálivé papriky a chcete-li shlédnout Balaton pěkně z kopce, pak mimo cyklostezku vyšlapete výškový rozdíl 200 metrů.

Na Tihány se pěstují rozlehlé lány levandule a můžete zde najít krásný příklad, jak pomocí dokonalého marketingu prodat levanduli ve zmrzlině, limonádě, zákuscích, ve voňavých polštářích, suvenýrech a desítkách předmětů.

Na kraji Balatonfüredu se u pramene (46.9453 17.8735) osvěžíte studenou minerální perlivou vodou. Nezapomeňte si s sebou PET láhve nebo až na místo dojeďte autem s kanystry. V Balatonfüredu projedete nádhernou pobřežní kolonádou, vlastně projdete, protože se musí sesednout z kola a rušným místem kolem kiosků projít pěšky.

Pokud chcete před cílem cesty něco pojíst, doporučuji bufet se zahrádkou "Oliva" Fogas Bisztró v Alsóörs (46.9860 17.9815). Neleží na cyklostezce, ale na cestě s ní souběžné a dál se s ní spojí, stačí u hlavního vstupu na pláž v Alsóörs nepřejet přes koleje a vydat se podél stánků, jde o poslední kiosek v řadě.

Vlažným tempem s vysedáváním nad kávou, palačinkami, štrůdlem a malinovkou nám trvá tento okruh sedm hodin a všem jej můžu jedině doporučit.

6.  Okolo jižního Balatonu s trajektem na Tihany – 140 km      mapa

Tento okruh jsme projeli jen jednou – v srpnu 2023. Trasa je to sice zajímavá, ale pro nás byla v druhé půli úmorná a ke konci jsme si ji kvůli únavě moc neužili. Pokud jste trénovaní cyklisté, pak ji vyzkoušejte.

Auto s nosičem kol zaparkujete u Tihány, např. na parkovišti zde 46.9214  17.8564, a na kolech jedete k trajektu po východní straně poloostrova na nejjižnější cíp Tihany 46.8888 17.8916.

Před přístavem stává kolona aut až k trajektu. Platí se 800 HUF za osobu a 400 HUF za kolo (2023) a je nutno zdůraznit jen jeden směr (one way ticket), jinak vám bez mrknutí prodají lístek zpáteční. Na trajekt se nalodí asi 20 aut, paluba se zaplní za tři minuty a během krátké chvíle vyplouváte, plavba trvá asi deset minut. Mají to perfektně zorganizované. Přeplavili jsme se s koly i s autem mnohokrát, vždy bez čekání, i v přepravní špičce trajekty odplouvaly po asi 5 minutách, mimo sezónu se interval prodlužuje. Trajekt spojuje přístavy Tihanyrév a Szántódrév.

Pak šlapete 75 kilometrů až do Keszthely, a to dopoledne se sluncem v zádech, odpoledne opět se sluncem v zádech po severním břehu zpět. Odpolední trasa (65 km) je zrádná v tom, že cyklostezka nekopíruje pobřeží, ale často se vzdaluje daleko od Balatonu.


Balaton pro turisty

Klady:  Velmi příjemné prostředí k rekreaci, skvělá
cyklostezka, vynikající kvalita občerstvení, nespočet kiosků a stánků s občerstvením.

Zápory:  Kalná voda v Balatonu. ceny mírně vyšší než v ČR.  Zdlouhavá cesta – z Bratislavy jedete ještě dvě a půl hodiny.Severní a jižní břeh

Na severním břehu se vykoupete jedině vstupem přes placené pláže, které jsou v každé vesnici nebo městečku. Mimo placené pláže a soukromé objekty se k vodě téměř nikde nedostanete.
S jízdními koly Vás na pláž málokde pustí, např. v Balatonalmadi to nelze, ale v Alsóörs to možné je.

Podél jižního břehu je to jiné, volně přístupné přístupné pláže najdete na několika místech.
Někde kola postavíte jen metr od vody a můžete si zaplavat. Vstup do vody bývá skoro všude bahnitý, u jižního břehu převládá prohřátá mělčina a jdete až kilometr od břehu po dně. Prostě voda nic moc, ale to kolem je nádhera.

Balatonalmadi
Doporučuji městečko Balatonalmadi, kam je to z ČR nejblíž, a kde je velká pláž se spoustou kiosků a atrakcí.
Orientační mapku najdete zde.
Vstupné na pláž v Balatonalmadi: celodenní 1.900 HUF, t.j. 120 Kč, po 16. hodině 1.200 HUF, po 19. hodině jsou pokladny volně průchozí, stav 2023.
 

Kiosky s občerstvením
Stovky stánků a kiosků s občerstvením lemují celý obvod Balatonu. Za kelímek točené limonády nebo piva dále většinou 800 až 1.300 HUF (50 až 80 Kč). Nabízejí pivo Soproni, Krušovice a Heineken. Za hlavní jídlo s pitím utratíte v pouličním stánku 4.000 až 6.000 HUF (250 - 400 Kč). Vynikající langoš stojí do 1.600 HUF (100 Kč).
Na mnoha místech koupíte rybu HEK. Jde o chutného štikozubce, který nepochází z Balatonu, ale z Baltu, má znamenité bílé maso, málo kostí, s
polu s hranolkami stojí podle váhy kolem 5.000 HUF (300 Kč) a dva lidé se jedné porce dobře najedí. Vhodným doplňkem bývá kvašená zelenina.

Rozhledny
Na mnoha místech si všimnete směrovek s nápisem KILÁTÓ – tak se maďarsky řekne rozhledna a najdete je skoro nad každou vesnicí.
Balatonfüred – zaparkujete na malé odstavné ploše 46.9669 17.8810 a už po sto metrech prudkého stoupání se dostanete ke kříži s nádherným výhledem. K rozhledně se stoupá dál velmi strmým svahem.
Alsóörs – zaparkujete nad obcí blízko kostela 46.9950 17.9676 na parkovišti nad obcí a k rozhledně se dostanete buď lesem, nebo raději velmi zajímavou cestou uličkami kolem kostela a hřbitova. Výhled z kilátó stojí za to.
Balatonalmadi – autem vyjedete do prudkého kopce až na místo 47.0334 18.0068, kde se nachází altánek s pěkným výhledem.


                           Booking.com
 
Balaton v číslech
Největší sladkovodní jezero v Evropě je úzké a dlouhé, na délku měří 78 km, napříč v nejširším místě 12 km. Nejužší místo se nachází u poloostrova Tihány. Obvod měří 220 km, průměrná hloubka činí jen 3 metry, nadmořská výška 105 metrů. Maďarsko pro motoristy

Maďarská dálnice M6
Na dálnici M6 z Budapešti na jih do Chorvatska

Maďarsko vyniká perfektním značením silnic, asi nejlepším v Evropě a v podstatě nemůžete zabloudit. Po kvalitní dálnici dnes projedete napříč celou zemi jen za 3  4 hodiny.

Dálniční poplatky - stav 2023

 
V Maďarsku původně vystavěli mýtné brány, po jejich zrušení zavedli klasické nálepky, ty zrušili také a dnes mají dálniční poplatky elektronické - virtuální,  na sklo auta se už nic nevylepuje.
 
Kde uhradit dálniční poplatek:
 

1. Na internetu zaplatíte dálniční poplatek kartou. Existuje spousta internetových stránek zprostředkovávajících prodej, ovšem s příplatkem běžně kolem 50 %. Nejnižší cenu byste měli najít zde na oficiálních stránkách a toto jsou ceny pro rok 2023:  
 
kategorie D1
auto do 3,5 t,  max. 7 osob vč. řidiče:
10denní:     5.500 HUF   (340 Kč)
měsíční:      8.970 HUF   (540 Kč)

Nevadí-li Vám přirážka k ceně, zvolíte  některou z dalších možností:
 
2. Osobně v některých směnárnách v ČR, chtějí znát číslo auta, začátek platnosti, podepíšete se a za minutu máte v ruce doklad psaný maďarsky.
 
3.
Na hraničním přechodu. Např. v prostoru bývalého přechodu Rajka u Bratislavy mají odbočovací pruh s nápisem Vigneta-Matrica.
 
4. Na maďarských benzinkách označených  e-VIGNETA nebo MATRICA. 

 
          Dálnice v Maďarsku
 
                                                                 
na dálnici M1 před Budapeští

Doba platnosti 10 dní se počítá u poplatku hrazeného předem od půlnoci (začátek prvního dne) do půlnoci (konec desátého dne). Při platbě s platností ihned ztrácíte (nevyužijete) část prvního dne a konec období nastává půlnocí desátého dne.
 
Zpoplatněné úseky
 
              Placené úseky maďarských dálnic
 
Originál na maďarském webu je zde.
Červená tečka na mapě vyznačuje polohu termálních lázní 
Bükfürdő.
 

Úsek dlouhý 15 km počínaje hraničním přechodem u Bratislavy a konče dálnicí Vídeň-Budapešť  je také zpoplatněn!  (na mapce červená čárka vlevo nahoře)

 
Co když nechtěně vjedete na dálnici bez e-viněty?

Potom sjeďte k nějaké benzince a poplatek tam zaplaťte. Když to uděláte do 60 minut, systém Vás vymaže ze seznamu dlužníků. V opačném případě můžete mít v Maďarsku problém i při Vašich příštích cestách. Na dálnici tam vjedete ani nevíte jak –
 zatímco u nás se dálnice značí  zeleně a ostatní silnice modře,
v Maďarsku přesně naopak!

Silniční předpisy v Maďarsku     
Rychlostní limity 50 - 90 - 110 - 130 mají stejné jako u nás. Začátek obce se označuje bílou cedulí proměnlivé délky podle toho, jak dlouhý je název obce (obrázek). V Maďarsku se ještě před pár lety jezdilo slušně, ale zhoršilo se to skoro na českou
úroveň.
Silnice mají výborně značeny. Podle našich zkušeností je značení lepší než v  Rakousku nebo Itálii a asi tak nejlepší, co jsme kde viděli. Velké zřetelné ukazatele směru vidíte už několik set metrů před křižovatkou, totéž je v křižovatce a po vyjetí z ní se znovu opakuje dálkový cíl jako potvrzení, že jste odbočili správně. Ukazatele směru u nás (malé písmo a často až v křižovatce)  jsou v porovnání s tímto úplně nedostatečné. Stav silnic je přibližně stejný jako v ČR a také se vyskytují zalátané nerovné silnice, dálnice jsou většinou ve slušném stavu. 


Průjezd Maďarskem do Chorvatska
Můžete kličkovat i podél zpoplatněných úseků, ale ztratíte spoustu času. Když už vydáte tisíce za dovolenou v Chorvatsku, tři stovky obětujte a maďarskou e-vinětu si zaplaťte. Pak pohodlně dojedete po dálnici až ke
Györu a teprve tam sjedete vpravo a pokračujte podle této mapy.
Cíp území Slovinska je radno objet kvůli neférovým slovinským dálničním poplatkům a vjet z Maďarska přes Letenye rovnou do Chorvatska.
 
Průjezd Maďarskem do Srbska

Máte-li namířeno autem do Bulharska
k Černému moři, bude Vám každá hodina na dlouhé cestě dobrá a s nákupem e-viněty není třeba váhat. Z hranic u Bratislavy jedete stále rovně a po 14 km se napojíte na dálnici Vídeň - Budapešť. Po 120 km jste na okraji Budapešti a dáte si jen pozor, abyste nezajeli po
dálnici hluboko k centru města a včas sjeli na obchvat M 0.
Kde se občerstvit:  Při průjezdu Budapeští nesjedu hned na obchvat M0, ale pokračuji asi 6 km po M1 na oblíbenou zastávku v prodejně nábytku IKEA, kde s výhodou zdarma zaparkuji, využiji toaletu, v samoobslužné restauraci si na tácek vyberu vystavené jídlo, např. maďarský perkelt nebo švédské masové kuličky za přijatelnou cenu, a bezednou kávu na kartičku IKEA zdarma.
Poloha
IKEA
je 47.45371  18.94004.
Z Budapešti se pokračuje po dálnici M5, míjíte Kecskemét, Kiskunfélegyházu, Szeged a dojedete po dálnici přímo na hranice se Srbskem - přechod Röszke-Horgoš. Na tomto místě Maďaři postavili plot proti imigrantům.
 

Mapka zpoplatněných dálnic a termálních lázníTermální lázně:
 
1-Moson-magyaróvár  2-Györ 

3-Bükfürdö  
4-Sárvár  5-Hévíz 
6-Zalakaros  7-Harkány 
8-Budapest  
9-Eger + Bogács 
10-Mezökövesd 
11-Miskolc-Tapolca
12-Tiszaújváros 
13-Hajdúszoboszló
    

Co si dovézt z Maďarska
Maďarsko proslulo výborným jídlem a pitím jako jsou čabajky, uherák, paprikáš, szegedín guláš, znamenité klobásky, kvašené papriky plněné kvašeným zelím, kvašené okurky, česnek nebo sušené feferonky, langoše. Není nad posezení ve stylové restauraci - čárdě.
Z Maďarska se vozí víno, například bílé polosladké šampaňské Törley Muscateller (0,75 litru za 120 Kč) nebo sladké tokajské víno.
Ceny mají na srovnatelné úrovni jako u nás. 
HUF = hungarian forint,  100 HUF = 6,00 Kč, 17 HUF = 1 Kč

Maďarská slovíčka
1 - egy (eď)   2 - kettö   3 - három   4 - négy (neď)   5 - öt   6 - hat   7 - hét   8 - nyolc   9 - kilenc    10 - tíz   20 - húsz   30 - harminc   40 - negyven   50 - ötven   60 - hatavan   70 - hetven   80 - nyolcvan   90 - kilencven   100 - száz   1000 - ezer
auto - autó   cestovat - utazni   cestující - utazók   řidič - soför   dálnice - autópálya   děkuji - köszönöm   objížďka – kerülö   zastavte - álljon meg   olej – olajat   benzin – benzin   nafta – gázolaj    kanystr – kanna    benzinka – benzinkút    brzdit – fékezni    couvat – tolatni    čára – vonal    dílna – mühely    garáž – garázs    havárie – karambol    chodec – gyalogos    kleště – harapófogó    nářadí – szerszámok    kolo – kerék    motor – motor    nahoře – fent    rezerva – pótkerék    sklo – üveg    stěrač – ablaktörlö    levý – bal    pravý – jobb    lano – kötél     nadjezd – felüljáró    odbočit – letérni    odtáhnout – elvontatni    oprava – javítás    parkovat – parkolni    parkoviště – parkoló    placené p. – fizetett    neplacené – némfizetett    podjezd – aluljáró    pokuta – büntetés     porucha – hiba    poplatek – illeték     pruh – sáv    předjíždět – elözni    přednost – elsöbbség    přejezd – keresztezés    rychlost – sebesség    semafor – szemafor    okruh – befogó    teplota – höfok    dopravní zácpa – dugó    zamknout – becsukni    zámek – zár    brzda – gék    ulice – utca    silnice - út


Maďarské termální lázně
Bükfürdő
 
Cesta kolem světa za 22 dní
 
New York
 
Singapur - nejkrásnější město světa

 

 
 

  
Začtěte se do cestopisů :

 
Austrálie   Singapur 2019   Malajsie   Thajsko   Japonsko  

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
autem do Benátek   autem za polární kruh   cesta kolem světa
 


cestujte
©2023
 
 

 

TOPlist

Booking.com