Na úvodní stránku
 
 
Foto:
  Niagarské vodopády
New York  Washington  Norsko
Kréta  Albánie  Bulharsko  Balaton Pustevny  Hrad Lukov

 


Cesta kolem světa za 22 dní 

  Albánie   Bulharsko   Turecko   Rumunsko    Finsko  Norsko  Švédsko  Pobaltí
autem do Benátek   autem za polární kruh
 

 Cestujte sami bez cestovní kanceláře: 
Austrálie 
Singapur  New York  Japonsko
 

       aktualizováno  7. 4. 2019            

        Honza Hanus © 2019     cestujteseznam.cz
 

 
Maďarsko 

Magyarország
 
Maďarská vlajka
 

Maďarská dálnice M6

Maďarsko vyniká perfektním značením silnic, asi nejlepším v Evropě a v podstatě nemůžete zabloudit. Po kvalitní dálnici dnes projedete napříč celou zemi jen za 3  4 hodiny.
Na obrázku je dálnice M6 vedoucí z Budapešti na jih do Chorvatska. Všimněte si na středových svodidlech děrované černé folie, přes kterou trochu vidíte, ale díky ní nemusíte v noci tlumit dálková světla kvůli protijedoucím vozidlům.
 
Dálniční poplatky - stav 2019
 
V Maďarsku původně vystavěli mýtné brány, po jejich zrušení zavedli klasické nálepky, ty zrušili také a dnes mají dálniční poplatky elektronické - virtuální,  na sklo auta se už nic nevylepuje.
 
Kde uhradit dálniční poplatek:
 

mapka - červeně Maďarsko1. Osobně v některých směnárnách v ČR, např. ve směnárnách Tourist centrum (soupis poboček na této stránce). Chtějí znát číslo auta, začátek platnosti, zaplatíte 320 Kč, podepíšete se a za minutu máte v ruce doklad psaný maďarsky.
 
2. Na internetu na této stránce zaplatíte kartou, ale potřebujete k tomu znát pár anglických slovíček, v češtině stránku neprovozují. Vyplníte volby "Purchase", "2019 - D1 - 10 days", národnost CZ, číslo auta, datum začátku platnosti a váš mail, pak uhradíte kartou přibližně 13 € a doklad si vytisknete.
 
3. Na hraničním přechodu. Např. v prostoru bývalého přechodu Rajka u Bratislavy mají odbočovací pruh s nápis Vigneta-Matrica, přijedete až k prodejnímu místu, ukážete malý technický průkaz a za minutu si odnášíte potvrzení. Tady ale hrozí zbytečná ztráta času, protože někdy se stojí řada.
 
4. Na maďarských benzinkách označených  e-VIGNETA nebo MATRICA. 
 
          Dálnice v Maďarsku
 
                                                                  Na dálnici M1 před Budapeští.
 
Kolik zaplatíte za jízdu po maďarské dálnici:
 
kategorie D1
:
   auto do 3,5  max.pro 7 osob vč. řidiče
 
10denní:     3.500 HUF v Maďarsku, cca 320 Kč ve směnárnách v ČR
                     13 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)
 
měsíční:      4.780 HUF v Maďarsku, cca 520 Kč ve směnárnách v ČR,
                     18 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)

 
kategorie D1M:   motorka
 

10denní:    1.470 HUF v Maďarsku, cca 150 Kč ve směnárnách v ČR,
                    6 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)
 

Výše uvedená cena ve forintech je základní. Cena v českých korunách již zahrnuje přirážku směnáren v řádu desetikorun, cena na internetu v € zahrnuje také maďarský servisní poplatek 200-300 HUF. Doporučuji zaplatit úhradu za dálnici předem a jet plynule bez zdržení a bez obavy, že na hranicích budou mít prodejci zavřeno.
Doba platnosti 10 dní se počítá u poplatku hrazeného předem od půlnoci (začátek prvního dne) do půlnoci (konec desátého dne). Při platbě "s platností ihned" ztrácíte (nevyužijete) část prvního dne a konec období nastává půlnocí desátého dne.
 
Zpoplatněné úseky (stav 2019)
 
 
             Placené úseky maďarských dálnic
 
Na podrobné mapy zpoplatněných úseků se dostanete z této stránky - vyberete si oblast napsanou žlutým písmem.
Česky psanou příručku o maďarských e-vinětách najdete zde.
 

Úsek dlouhý 14 km mezi hraničním přechodem Rajka u Bratislavy a maďarskou dálnicí je také zpoplatněn, přestože není dálnicí (na mapce vlevo nahoře), nese označení silnice pro motorová vozidla.
Červená tečka vyznačuje polohu termálních lázní 
Bükfürdő.
 
A když nechtěně vjedete na dálnici bez e-viněty?

Potom sjeďte k nějaké benzince a poplatek tam zaplaťte. Když to uděláte do 60 minut, systém Vás vymaže ze seznamu dlužníků. V opačném případě můžete mít v Maďarsku problém i při Vašich příštích cestách.
 
Směřujeme k elektronickým poplatkům?
Zdá se, že jde o zatím nejdokonalejší způsob úhrady za použití dálnice a je s podivem, jak málo je rozšířen. Po českých dálnicích jede více než 10% vozidel bez úhrady a celníci s policií jsou kapacitně schopni zkontrolovat méně než 1% projetých aut. Maďarský systém naproti tomu automaticky zkontroluje 99% aut a neplatičům zašle složenku. Při neuhrazení pokuty do 30 dní začíná exekuční řízení a vozidlo nesmí na silnice. 

Průjezd Maďarskem do Chorvatska

Můžete kličkovat i podél zpoplatněných úseků, ale ztratíte spoustu času. Když už vydáte tisíce za dovolenou v Chorvatsku, tři stovky obětujte a maďarskou e-vinětu si zaplaťte. Pak pohodlně dojedete po dálnici až ke
Györu a teprve tam sjedete vpravo na dálnici M85 (mapka zde).
 
Průjezd Maďarskem do Srbska

Máte-li namířeno autem do Bulharska
k Černému moři, bude Vám každá hodina na dlouhé cestě dobrá a s nákupem e-viněty není třeba váhat. Z hranic u Bratislavy jedete stále rovně a po 14 km se napojíte na dálnici Vídeň - Budapešť. Po 120 km  jste na okraji Budapešti a dáte si jen pozor, abyste nezajeli po dálnici hluboko k centru města a včas sjeli na obchvat M 0.
Kde se občerstvit:  Při průjezdu Budapeští nesjedu hned na obchvat M0, ale pokračuji asi 9 km po M1/M7 na oblíbenou zastávku v prodejně nábytku IKEA, kde s výhodou zdarma zaparkuji, využiji toaletu, v samoobslužné restauraci si na tácek vyberu vystavené jídlo, např. maďarský perkelt nebo švédské masové kuličky za přijatelnou cenu, a bezednou kávu na kartičku IKEA zdarma. Poloha této IKEA:   
N 47˚27.222'  E 18˚
56.415'.
 
Z Budapešti pokračujete po dálnici M5, míjíte Kecskemét, Kiskunfélegyházu, Szeged a dojedete po dálnici přímo na hranice se Srbskem - přechod Röszke-Horgoš. Na tomto místě začali Maďaři stavět plot proti imigrantům a tady jsme také z auta sledovali desítky uprchlíků tmavé pleti směřujících do Německa.
 
Autem k Balatonu
Doporučuji městečko Balatonalmadi, kam je to z ČR nejblíž. Zaparkovat v centru zdarma se dá zde:   N 47,0298°  E 18,0168°.
Z parkoviště projdete napříč parkem asi 200 metrů k hlavní křižovatce, za přechodem sestoupíte do dlouhého podchodu, vystoupáte až na konci a jste jen 100 metrů od vstupu na městskou pláž (vstupné 800 HUF, t.j. 70 Kč, po 16. hodině 550 HUF). V areálu se nabízí hodně lákavého občerstvení i nějaké atrakce pro děti.
Klady:  Velmi příjemné prostředí k rekreaci, skvělá
cyklostezka, výborná kvalita občerstvení, ceny jako v ČR.
Zápory:  Zdlouhavá cesta mimo dálnici - z Bratislavy jedete dvě a půl hodiny. Kalná voda v Balatonu.

 
Trajekt - autem na jižní břeh Balatonu
Na poloostrovu Tihany zajedete na nejjižnější místo (N 46,8882° E 17,8920°), z okénka auta zaplatíte u budky 1.700 HUF  = 150 Kč za auto (velmi příznivá cena) a 700 HUF za každou osobu. Na trajekt se nalodí asi 20 aut, paluba se zaplní za dvě minuty a než se nadějete, už vyplouváte. Mají to perfektně zorganizované.
Přeplavili jsme se jak
v červenci, tak v srpnu 2018 v přepravní špičce bez čekání, připlouval jeden trajekt za druhým a odplouvaly v intervalu po 5-7 minutách. V jízdním řádu uvádějí intervaly po 40 minutách (od 7:00 do 23:20 hodin), ale
jak se trajekt zaplní, hned odjíždí. Před trajektem se auta řadí do tří pruhů, platíte z auta, s platební kartou se řaďte do levého pruhu. Trajekt spojuje přístavy Tihanyrév  a Szántódrév.

Booking.com
 
Po cyklostezce kolem Balatonu
Nejvíc se nám líbila
trasa Balatonalmadi - Balatonfüred - Tihany a zpět, kde si cestou můžete dát na mnoha místech kelímek studeného vína se sifonem a místní speciality, např. rybu hekk a chips. V Balatonfüredu projedete nádhernou pobřežní kolonádou a u pramene (N 46,9458° E 17,8743°) se osvěžíte chladnou minerální vodou. Nezapomeňte si s sebou PET láhve nebo až na místo dojeďte autem s kanystry.
 
Cyklostezku
kolem nejsevernějšího pobřeží lemuje méně kiosků s občerstvením, zato jsme se tam přejedli moruší, mirabelek a přezrálých meruněk. V Balatonakarattya překonáte kopec a dál šlapete malebnými uličkami kolem udržovaných letních domků a zahrad.
V nejvýchodnější části Balatonu vedou souběžně dvě cyklostezky, sice jen 70 metrů od sebe, ale přejet mezi nimi se téměř nikde nedá, protože je odděluje železniční trať a velmi strmý sráz. Pokud včas zabočíte na cyklostezku vzdálenější od vody, dostanete se
1-2 km před Balatonvilágos na travnatou vyhlídku, kde se dá v noci přespat pod širákem mezi keři. Tato náhorní vyhlídková plošinka se táhne v délce necelého kilometru, omezená strmým srázem k vodě na jedné straně a linií domků a zahrad na druhé straně. Najdete tady i vodní napájítko pro cyklisty. Na jižním okraji se nachází malé parkoviště pro auta (N 46,9721° E 18,1628°). Za soumraku tady bývá živo kvůli sledování západu Slunce nad Balatonem.
Další úsek cyklostezky přes Siofók Vás provede ulicemi s běžným provozem, ale dál kolem Zamardi a ještě dál je to lepší.
 
Jestli si troufnete na kole za den
objet severní obvod Balatonu s trajektem u Tihany, zdoláte 84 kilometrů. Jeli jsme to naposled v srpnu 2018 z Balatonalmadi ve směru hodinových ručiček. U Tihany jsme se přeplavili na trajektu (300 HUF kolo, 700 HUF osoba, to je 82 Kč celkem).
Pojedete-li okruh proti směru hodinových ručiček, nenechte se na poloostrovu Tihany zmást prvním přístavem, který uvidíte - od něj to jezdí jen párkrát za den. Došlapte až na nejjižnější cíp Tihany, jak je popsáno výše v textu, a přepravte se společně s auty.

Booking.com

 

Cyklovýlet můžete zkombinovat s vlakovou přepravou, podél Balatonu sviští rychlé vlaky se zřetelně označeným bicyklem na jednom z vagónů.
Ubytování s koly je pro nás problém, protože společným kolárnám nedůvěřujeme. Dokonce jednou v hotelu, když na recepci zrovna nikdo nebyl, jsme kola protáhli na pokoj. Řešíme to přespáváním ve stanu vedle auta, volně v přírodě, kam není z cesty vidět.
 
Na severním břehu převládají placené vstupy na pláže, ale s kolem Vás na pláž nepustí. Na jižním břehu najdete místa, kde kola postavíte metr od vody a můžete si zaplavat. Vstup do vody bývá skoro všude bahnitý, u jižního břehu převládá prohřátá mělčina a někde jdete i kilometr od břehu po dně. Prostě voda nic moc, ale to kolem je nádhera.
 

Mapka zpoplatněných dálnic a termálních lázníTermální lázně:

 
1-Moson-magyaróvár  2-Györ 

3-Bükfürdö  
4-Sárvár  5-Hévíz 
6-Zalakaros  7-Harkány 
8-Budapest  
9-Eger + Bogács 
10-Mezökövesd 
11-Miskolc-Tapolca
12-Tiszaújváros 
13-Hajdúszoboszló
    
Silniční předpisy v Maďarsku     
Rychlostní limity 50 - 90 - 110 - 130 mají stejné jako u nás. Začátek obce se označuje bílou cedulí proměnlivé délky podle toho, jak dlouhý je název obce (obrázek). V Maďarsku se ještě před pár lety jezdilo slušně, ale zhoršilo se to skoro na českou
úroveň.
Silnice mají v Maďarsku výborně značeny. Podle našich zkušeností je značení lepší než v  Rakousku nebo Itálii a asi tak nejlepší, co jsme kde viděli. Velké zřetelné ukazatele směru vidíte už několik set metrů před křižovatkou, totéž je v křižovatce a po vyjetí z ní se znovu opakuje dálkový cíl jako potvrzení, že jste odbočili správně. Ukazatele směru u nás (malé písmo a často až v křižovatce)  jsou v porovnání s tímto úplně nedostatečné. Stav silnic je přibližně stejný jako v ČR a také se vyskytují zalátané nerovné silnice, dálnice jsou většinou ve slušném stavu. 

Co si dovézt z Maďarska
Maďarsko proslulo výborným jídlem a pitím jako jsou čabajky, uherák, paprikáš, szegedín guláš, znamenité klobásky, kvašené papriky plněné kvašeným zelím, kvašené okurky, česnek nebo sušené feferonky, langoše. Není nad posezení ve stylové restauraci - čárdě.
Z Maďarska se vozí víno, například bílé polosladké šampaňské Törley Muscateller (0,75 litru za 120 Kč) nebo sladké tokajské víno.
Ceny mají na srovnatelné úrovni jako u nás. 
HUF = hungarian forint,  100 HUF = 8,20 Kč, 12 HUF = 1 Kč

Maďarská slovíčka
1 - egy (eď)   2 - kettö   3 - három   4 - négy (neď)   5 - öt   6 - hat   7 - hét   8 - nyolc   9 - kilenc    10 - tíz   20 - húsz   30 - harminc   40 - negyven   50 - ötven   60 - hatavan   70 - hetven   80 - nyolcvan   90 - kilencven   100 - száz   1000 - ezer
auto - autó   cestovat - utazni   cestující - utazók   řidič - soför   dálnice - autópálya   děkuji - köszönöm   objížďka – kerülö   zastavte - álljon meg   olej – olajat   benzin – benzin   nafta – gázolaj    kanystr – kanna    benzinka – benzinkút    brzdit – fékezni    couvat – tolatni    čára – vonal    dílna – mühely    garáž – garázs    havárie – karambol    chodec – gyalogos    kleště – harapófogó    nářadí – szerszámok    kolo – kerék    motor – motor    nahoře – fent    rezerva – pótkerék    sklo – üveg    stěrač – ablaktörlö    levý – bal    pravý – jobb    lano – kötél     nadjezd – felüljáró    odbočit – letérni    odtáhnout – elvontatni    oprava – javítás    parkovat – parkolni    parkoviště – parkoló    placené p.. – fizetett    neplacené – némfizetett    podjezd – aluljáró    pokuta – büntetés     porucha – hiba    poplatek – illeték     pruh – sáv    předjíždět – elözni     přednost – elsöbbség    přejezd – keresztezés    rychlost – sebesség    semafor – szemafor     okruh – befogó    teplota – höfok    dopravní zácpa – dugó    zamknout – becsukni    zámek – zár    brzda – gék    ulice – utca    silnice - út

Maďarské termální lázně
Bükfürdő
 
Cesta kolem světa za 22 dní
 
New York
 
Singapur - nejkrásnější město světa
 

 
 

  
Začtěte se do cestopisů :

 
Austrálie   Singapur 2018   Malajsie 2013-5   Thajsko   Japonsko  

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
autem do Benátek   autem za polární kruh
 


cestujte©2019
 
 

 

TOPlist

Booking.com