Na úvodní stránku
New York  
Cesta kolem světa

 
Foto:
  Niagarské vodopády,
New York,, Washington,  Norsko,
Kréta, Albánie,
Bulharsko, Balaton, Pustevny, Hrad Lukov

 


Cesta kolem světa za 22 dní 

  Albánie   Bulharsko   Turecko   Rumunsko  
Maďarsko  Finsko  Norsko  Švédsko 
autem do Benátek   autem za polární kruh
 

 Cestujte sami bez cestovní kanceláře: 
Austrálie 
Singapur  Malajsie  Japonsko
 

       aktualizováno 7. 7. 2021          

        Honza Hanus © 2020     cestujteseznam.cz

   
  Termální lázně Bükfürdö

Od 3. 7. 2021 lze lázně navštívit bez osvědčení o imunitě (stav 7. 7. 2021, odkaz zde).
 
 

Maďarské termální lázně BükfürdöPoloha termálů Bükfürdö
Otvírací doba
Areál termálů
Vstup do termálů
Hlavní bazén
Doba pobytu ve vodě
Složení vody
Léčivé účinky
Jídlo, pití, občerstvení v areálu
Ubytování
Cesta autem - kudy do termálů
Parkování u termálů
Co si dovézt z Maďarska

Fotky z termálů Bükfürdö


Tyto druhé nejnavštěvovanější lázně v Maďarsku vznikly poté, když v roce 1971 při hledání ropy u obce Bük vytryskl nečekaně z vrtu namísto ropy vydatný minerální pramen o teplotě 58 stupňů.
 
Poloha maďarských termálů Bük fürdő (Bük - název vesnice,  fürdő - maďarsky lázně)
 
Najděte dole na obrázku Vídeň, Bratislavu a pod nimi Neziderské jezero. Termály Bük leží  v místě,  které dostanete  po pomyslném prodloužení jezera na dvojnásobek směrem k jihu.
 
                 mapka - polohy termálů v Maďarsku

Známé maďarské termály:
1 Mosonmagyaróvár   2 Györ   3 Bük fürdő   4 Sárvár   5 Hévíz 6 Zalakaros   7 Harkány   8 Budapest   9 Eger+Bogács   10 Mezökövesd   11 Miskolc Tapolca  12 Tiszaújváros   13 Hajdús-zoboszló.

Termály Bük fürdő se nacházejí vzdušnou čarou 90 km jihojihovýchodně od Vídně, 90 km jihojihozápadně od Bratislavy, 12 km od rakouských hranic,  20 km severozápadně od Szombathely. 
GPS:  N 47°22,76'  E 16°47,18'   (N 47,37937  E 16,78630)

 

vzdálenosti z CZ do Bük fürdö
 

Otvírací doba v roce 2021:      celoročně 8.30 - 19.00 hodin
 

plánek areálu Bükfürdö a okolíAreál termálů

1 - tudy přijedete od vesnice Bük
2 - letní vchod (většinou uzavřen)
3 - podloubí s krámky a pošta
4 - malé autobusové nádraží
5 - hlavní celoroční vchod
6 - hlavní budova (půdorys žlutě)
7 - hlavní bazén
8 - zážitkové koupele
9 - lesopark
10 - park - v létě lidé na dekách
11 - letní občerstvení  -  kiosky
12 - termální  kemp se 166 místy
     

Ubytování
Asi 400 metrů od termálů se nachází oblíbený Apartman hotel*** s kuchyňským koutem, koupelnou, wifi, restaurací, bezplatným parkovištěm a přiměřenou cenou kolem 1.000 Kč za dvoulůžkový pokoj a noc.
 
Kdo si žádá vyšší standard, zarezervuje si hotel Répce Gold
**** nacházející se přímo v areálu termálů, do kterých projdete z pokoje v županu.  Za vstup do termálů se už neplatí a v ceně okolo 4.000 Kč za pokoj a noc máte i polopenzi pro dvě osoby. Pozor na záměnu: Hotel Répce Gold a Hunguest Hotel Répce (stojí vedle sebe).
 
Levně se ubytujete v kempu s celoročním provozem (na obrázku výše č. 12). Autem přijedete až k chatce nebo si postavíte vlastní přístřešek. V sezóně zaplatíte za použití plochy 12 €, za osobu 14,50 €, za dítě 6-14 let 8 €, za psa nebo kočku 2,50 €, za elektriku 3 €, tur.poplatek 1,70 €/os nad 18 let. Pokladnu otvírají od 8 do 19 hodin a recepce funguje nepřetržitě. Rezervace na camping@bukfurdo.hu, informace na www.bukfurdo.hu. Využít výše uvedený Apartman hotel Vás vyjde finančně nastejno.
 
A co když nemáte ubytování zajištěno?

Dva kilometry od termálů ve vesnici Bük mnoho domů ubytování nabízí. Při osobním sjednávání ubytování se Vás hned zeptají na dobu pobytu a pokud neřeknete aspoň pět dní nebo týden, odmítnou Vás, protože budou chtít ještě čekat a řeknou Vám, ať se přijdete zeptat večer.

Booking.com

Vstup do termálů - není nijak označený a můžete chvíli bloudit.
 
Vstupní budova má polokruhový půdorys
a žlutou fasádu (obrázek vpravo, na mapce výše č. 5) a spatříte ji mezi stromy z parkoviště nebo od autobusového nádraží. V létě bývá otevřen i malý vchod do Bükfürdövedlejší vchod (č. 2).  
 

Vstupné v roce 2021 za osobu a den:   4590 HUF = 360 Kč
 
Ceník mají překombinovaný s mnoha položkami a radějí si tady dole vyhledejte Vaše vstupné, protože na pokladně na Vás promluví maďarsky. Některé pokladní však mluví slovensky. Kompletní ceníky naleznete zde. 
 
Vstupné od pondělí do čtvrtka:      (13 HUF = 1 Kč)
 
4.590 HUF  denní vstupné - 
tento lístek kupuje většina návštěvníků
3.890 HUF  odpolední vstupenka od 15 hodin
2.890 HUF  studentské vstupné s průkazem ISIC
2.290 HUF  děti 6-14 let
1.890 HUF  děti 6-14 let, odpolední vstupenka od 15 hodin
9.790 HUF  rodinné vstupné 2 + 1 dítě 6-14 let
1.590 HUF  za další dítě k rodinnému vstupnému
4.090 HUF  za osobu ve skupině 20 a více osob
2.090 HUF  za dítě ve skupině 20 a více dětí 6-14 let
6.080 HUF  denní vstupné včetně oběda – výběr z denní nabídky menu

 

Výše uvedené základní vstupné platí pro vstup do I. zóny, která zaujímá 2/3 areálu, je zde 14 léčivých bazénů a koupališť.
vstupní hala - pokladny - BükfürdöVe vstupní budově si vyberete jednu ze dvou pokladen (vlevo nebo vpravo - obrázek dole).  Můžete platit forinty, eury nebo kartou a kdybyste potřebovali bankomat, pak ho najdete na budově vpravo před vchodem. 
 
Dostanete lístek s čárovým kódem, který vsunete do turniketu za pokladnou a pustí Vás to dál.  Pak volíte z více směrů: Vlevo se nachází bufet a pánská šatna, vpravo dámská šatna a rovně přes atrium vyjdete k bazénům a ven do parku.


Šatny:
Uvnitř šatny si z pultu u šatnářky (obr. vlevo dole) vezmete ramínko (bezplatně) a v kóji se převlečete do plavek. Necháte si župan, ručníky, nazouváky, jídlo a peníze. V létě je dobré přibrat deku, zatímco bez županu se obejdete.
Na háky ramínka se pověsí boty, do látkového pytlíku ramínka naskládáte věci a celé to obalíte oblečením.  Ramínko (případně i tašku) pak dáte šatnářce a dostanete žeton s číslem (bezplatně). 
 

Bük fürdő - šatny    Bük fürdő - skříňky v šatnách
 

Zamykání věcí:
Nechcete-li šatnářce svěřovat cennosti nebo tašku, použijete uzamykatelnou skříňku.
Systém skříněk není jednoduchý a maďarským návodům neporozumíte. Skoro všechny skříňky jsou volné, málokdo je používá, jenže pro klíček musíte zajít zpátky do prostoru mezi šatnami k přepážce - jsou tam dvě, tak ta blíž k dámské šatně. Paní chce vědět velikost skříňky (tři velikosti), ručně vypisuje doklad, zaplatíte za skříňku podle velikosti (500 HUF, 700 HUF) a navíc zaplatíte zálohu, kterou Vám vrátí proti klíčku při odchodu.
Výjimka: V dámské šatně (v pánské ne) najdete malé skříňky už s klíčky ve dvířkách, ale skříňku nezamknete bez mince 100 HUF, která Vám po použití nakonec vypadne zpět. Možná postačí 10 Kč (téměř stějně velká), ale nevyzkoušeli jsme.

 
Lázně Bük fürdő - chodba    Lázně Bük fürdő - odpočívárna

 
V létě se obejdete i bez šatny.
Za pokladnou projdete rovně přes atrium ven do parku, zaberete volnou lavičku (to se podaří málokdy),  položíte si deku na trávník nebo si dojdete půjčit venkovní plastové lehátko - opět komplikovaně: u kasy v budově koupíte žeton na půjčení lehátka za 790 HUF (500 HUF po 15. hodině) a k tomu ještě vyberou vysokou zálohu. Za žeton si v parku lehátko odeberete a když ho večer přinesete zpět na výdejní místo, vrátí Vám žeton a v budově za žeton vrátí vysokou zálohu. V parku naleznete zástěny k převlékání  i  dostatek stínu pod vzrostlými stromy.
 
Wellness:

Zakoupíte u dvou přepážek (mezi šatnami - 10 m za pokladnou). Nabízí se deset druhů masáží, sauna, pára, lymfatická drenáž, reflexní masáž chodidel, perličková koupel, inhalace, solárium, pedikúra aj. Kombinaci vstupenka + wellness balíček koupíte také hned na vstupní pokladně, existuje však mnoho kombinací a není lehké se v tom orientovat.
 

Termální lázně Bükfürdö - hlavní bazén

Hlavní bazén,  kvůli kterému se sem jezdí,  je venkovní, polozastřešený a schází se do něj jak ze strany parku, tak přímo z budovy (obrázky dole). Sejdete po schůdkách do vody, až Vám sahá po ramena a pomalu dojdete na místo, kde zády se můžete opřít o stěnu. Ta je nejenom po obvodě bazénu, ale jsou tu v bazéně další příčné stěny, z nichž vyčuhuje jen zábradlí.  Voda hřeje jako doma ve vaně - má kolem 37°C.  Je dost kalná, neprůhledná, vidíte v ní asi na 30 cm a nějak zvlášť ani nezapáchá.
 
zde bývá v létě plno   hlavní bazén v zimě   všichni jsou v zadním bazénu, ten je o 10 stupňů teplejší
voda 25 stupňů, vzduch 7 stupňů
 
Návštěvníci se pohybují mírně, pomalu, relaxují a respektují, že jakýkoliv vzruch bude druhé rušit. Proto se ve vodě neplave, necáká, lidé nepokřikují, a proto velmi málokdo bere s sebou  malé děti. V chladnějších dnech oceníte příjemný rozdíl teplot a v bazénu se dobře prohřejete. Je to bezvadný pocit, když v zimě leží sníh, vyjdete z budovy pár kroků jen v plavkách a noříte se do 37 stupňové vody. V létě výhodně využijete více bazénů a rozlehlého areálu parku, ovšem za vedra se Vám do termální vody nebude chtít.  
 
Termální lázně Bük fürdő - hlavní bazén    Termální lázně Bük fürdő - hlavní bazén
 
Další bazény
Bazénů tady mají víc než dvanáct, ale mimo letní sezónu jsou některé z venkovních bazénů vypuštěné. Vodu si vyberete od kalné, hodně teplé (37 stupňů) léčivé vody přes méně kalnou a méně teplou až po plavecký bazén s obyčejnou vodou (27 stupňů). Vedle nádherného plaveckého bazénu najdete i dětské vodní skluzavky, v zóně II navíc tobogán. Jeden z bazénů má propojenou vnitřní a venkovní část a dá se tunelem proplavat ven. 
 
Termální lázně Bük fürdő - hlavní bazén

 
Doba pobytu ve vodě
Neměla by při prvním vlezení do vody přesáhnout 20 - 30 minut.
 
Když se Vám zatočí  hlava nebo pocítíte nevolnost, suňte se k východu a přidržujte se zábradlí. Pokud se cítíte dobře, zůstaňte při druhém namočení ve vodě až hodinu. Hodiny visí nad bazénem. Po vylezení z vody se prochází sprchou, kterou málokdo použije, ale je dobré pustit na sebe trochu
Termální lázně Bük fürdő - vnitřní bazénvody a smýt z těla termální hnědé soli, jinak můžete mít ručník hnědý. Také plavky, zvláště světlé, Vám zlehka zajdou a zahnědnou.
 

Za lehátka v budově se neplatí, ale lehátka venku mají zpoplatněná.
Vedle bazénu najdete stovky relaxačních lehátek v několika místnostech a když chvilku hledáte, projdete do další moderní prosklené budovy se stovkami volných lehátek. Někdo to celý den střídá ve dvouhodinových cyklech:
Půl hodiny ve vodě, hodina na lehátku, půl hodiny procházení a občerstvování.

 
Nic není organizováno, žádná lékařská prohlídka není nutná, do vody i z vody si jdete podle vlastního uvážení, každý se chová jako v normálním bazénu, jen umírněněji a neplave se, nejvýš několik temp.
 
V zimě se snažte nenamočit vlasy, venku to studí.  Můžete si také vzít koupací čepici nebo v létě kšiltovku kvůli stínu. Pozor na řetízky, náušnice, prstýnky - v této vodě silně zajdou.
 

Téměř nutné jsou nazouváky na nohy a v chladnějším období se neobejdete bez županu.
 

zřídlo v rohu bazénu
Zřídlo
- v rohu hlavního bazénu probublává z vody oxid uhličitý. Můžete se ke zřídlu přiblížit a užít si perličkovou koupel, ale "perličky" jsou pěkně velké a budou Vás nadnášet.  Zprvu jsem se zalkl a zalapal po dechu. Oxid uhličitý vyvěrá  prudce, dunivě a nohama vnímáte chvění  dna bazénu.  U zřídla je nainstalovaná  cedule, kde se píše o opatrnosti a omezeném přístupu. Kolem zřídla je voda nejteplejší (38°C) a čím dál od něj, tím chladnější (33°C).
Koupele dělají lidem dobře a zmírňují jejich zdravotní problémy. Několik koupelí za sebou je pro tělo náraz a něco se v těle začíná dít, což se nejčastěji projeví lehkou nevolností.  Je nutné hodně pít, nepříliš jíst, relaxovat, neunavovat se.

 
Složení vody   Voda má zvýšený obsah halogenových solí - fluor, bróm, jód.
 
 tabulka složení vody


Léčivé účinky
této vody jsou známy po celé Evropě. Bývá charakterizována jako zásaditá hydrogenkarbonátová voda s přírodním oxidem uhličitým a množstvím halogenových solí bez chlóru. Je vhodná pro léčení a zmírnění bolestí zad, na artrózu, osteoporózu, hybnost kloubů, rehabilitace po operacích, úrazech, na gynekologické a močové problémy, téměř pro každého na celkovou relaxaci a uvolnění. Není vhodná pro lidi se slabým srdcem a trombózou.
 
Termální lázně Bük fürdő - vnitřní bazén    Termální lázně Bük fürdő - vnitřní bazén

Jídlo, pití, občerstvení v areálu
Celoročně se dá pojíst v nové velké vnitřní restauraci, když však u lehátka v relaxační místnosti vybalíte chleba se salámem, v minulosti to nikomu nevadilo, všichni tam běžně jedli přinesené jídlo.
 
V letním období najdete příjemnou možnost stravování venku v parku u plastových stolů v samoobslužných jídelnách a mnoha kioscích.(asi 150 m od bazénů).
Tady vaří skvělá jídla typu guláše, segedínského guláše, vynikající hustou polévku a další typické maďarské pokrmy. Menu včetně zákusku stojí 900 HUF a ceny mají přiměřené.
Všechna tato jídla kvalitou a chutí daleko převyšují stejná jídla u nás.
 
Nejprodávanějším nápojem za horkých dní je vinný střik - kvalitní bílé víno se sifonem. Prodavač
nápoj připravuje před Vámi, abyste viděli, kolik je v něm vína. Mnozí návštěvníci posedávají u kiosků a na dlouhé hodiny dávají přednost vinnému střiku před ozdravnou koupelí. Můžeme doporučit:
maďarská klobáska s hořčicíLangoš s česnekem, sýrem a smetanou (70 Kč)
Klobása, hořčice, chleba, kvašák (150 Kč)
Vinný střik (25 Kč)
Palačinka s oříškovým krémem a káva (50 Kč)
Kapučíno a třešňový štrúdl (50 Kč)

 

Tip: Klobása s hořčicí a kvašákem

 
Vyhlášenou maďarskou klobásu má vystavenou na pultě za sklem téměř každý kiosek. Bohužel, klobásky vyrábějí stále větší a váží přes 25 dkg (500 HUF/10 dkg). Kupujte spíš světlou klobásku.
 
Přestože jde o kioskové občerstvení, chutnají nabízená jídla znamenitě. Maďarští prodavači se chovají ochotně a nestalo se mi, že by mne ošidili při vracení, přestože ve mně poznali cizince. U kiosků se dorozumíte snadno, většinou stačí jen ukázat. Dorozumívacím jazykem bývá němčina, protože sem přijíždí hodně Rakušanů, mladší prodavači zase umějí anglicky.
 

Termální lázně Bük fürdő - park    Termální lázně Bük fürdő - venkovní bazén na podzim
 
Cesta autem - kudy do termálů
 
Orientačně je cesta docela zapeklitá. Směrem k Bükfürdö nevede žádná přímá rychlostní komunikace, kličkujete a komplikují to dálniční poplatky tří zemí.
 
Vyhněte se maďarským dálničním poplatkům a využijte tuto mapu.
Z hranic u Bratislavy přes Rajku je to
102 km, cesta trvá 1h 40m a vede místy po úzkých a rozbitých okreskách, hlavně v posledním úseku. Mějte na paměti, že když přijedete po slovenské dálnici na maďarské hranice u Rajky, je navazující maďarská rozestavěná dálnice zpoplatněná už od hranic. Stejně tak zpoplatněný je i úsek Csorna - Hegyfalu po M86.
Itinerář mimo dálnici vypadá takto:
Z Bratislavy po výpadovce č. 2, Rusovce, státní hranice, Rajka, v Mosonmagyaróvár se držte směrovek M86 a E65, Jánossomorja, Csorna, Farád, Jobaháza, Iván, Simaság, Bükfürdö.
Z Csorna se můžete vydat i přes Rábácsanak, Répcelak, Hegyfalu, ovšem tato silnice č.86 se klikatí kolem zpoplatněné M86, na kterou vjedete, ani nevíte jak. Další variantou může být příjezd z Rakouska přes Soproň.
 
Zaplatíte-li maďarský dálniční poplatek (380 Kč), pofičíte z 80% po rychlostních komunikacích, ujedete z hranic 129 km a cesta trvá 1h 17m. Takto přijedete po slovenské dálnici od Bratislavy, od hranic na 15 km úseku zpomalíte kvůli rozestavěné dálnici, pak se napojíte na starou dálnici Vídeň - Budapešť, na předměstí Györu obočíte vpravo na zpoplatněnou M85, ta se cestou změní na M86, po 65 km od Györu na výjezdu č. 105 u Hegyfalu sjedete a do cíle Vám zbude 13 km po okreskách.
 
Zpoplatněné úseky (stav 2020)  Červeně - Bük fürdö, vlevo nahoře je příjezd z Bratislavy.
Originál na maďarském webu je zde.
 
        
 

Dálniční poplatky v roce 2020:
 
Slovensko: 
10 denní - 10 €,  30 denní - 14 €, roční -   50 €
Maďarsko: 10 denní - 13,80 €,  30 denní - 18,90 €, roční - 169 €
Rakousko:
 10 denní -   9,50 €,  2měsíční - 27,80 €, roční - 92,50 €

Na Slovensku fungují
elektronické dálniční známky, na sklo auta se nic nevylepuje. Poplatek zaplatíte předem a papírový doklad vozíte s sebou. Kontrolu provádějí automaticky dálniční kamery, které si zobrazí vaši registrační značku a počítač k ní automaticky dohledá Vaši úhradu. Nedohledá-li, automaticky se odesílá obálka s pruhem.
Někdy policie odkloní provoz přes odpočívadlo, kde chtějí vidět potvrzení o zaplacení, jindy kontrolují na sjezdu z dálnice.
Slovenský elektronický dálniční poplatek uhradíte zde. Zadáte registrační značku (slovensky EČV - evidenčné číslo vozidla), zemi registrace, dobu od-do, mailovou adresu a zaplatíte přes internet kartou.
S
lovenský i maďarský elektronický poplatek můžete uhradit také v některých českých směnárnách.
Na
bývalých hraničních přechodech na Slovensko mají být instalovány prodejní automaty a virtuální známka by měla být k dostání také na některých slovenských benzinkách. Před cestou na Slovensko bych na nic nespoléhal a jednoznačně bych nakupoval přes internet. 
 

Pokud jedete bez GPS a bez podrobné mapy, nemějte obavy, maďarské silnice jsou dobře značené. 

 
 

park vedle bazénu   hlavní bazén   pohled z parku na hlavní bazén

 

Parkování u termálů
 
Při příjezdu k termálům spatříte uprostřed polí areál 400 x 800 m. Jsou to jednak oplocené termály cca 400 x 400 metrů a vedle nich kemp, velká parkoviště, obchody, komplex hotelů a autobusové nádraží. Kolem tohoto areálu nic není, leží uprostřed rovinných polí. Google mapa areálu je zde.
Při příjezdu do areálu od jihu máte termály a parkoviště po levé ruce. Posledně jsme parkovali volně bez poplatku. Na parkovišti k Vám možná přijde mladík nebo slečna s obrázkovou knížkou s fotkami pokojů blízkých penziónů a bude Vám nabízet ubytování. 

Booking.com

Co si dovézt z Maďarska
Často se vozí víno, například bílé polosladké šampaňské Törley Muscateller (0,75 litru za 120 Kč), znamenité maďarské klobásky, kvašené papriky plněné kvašeným zelím, kvašené okurky, česnek nebo sušené feferonky.
 

            

                                                          12 velkých fotek z termálů

 
                                                                   Maďarsko autem
 

 

 
Začtěte se do cestopisů :
 
Cesta kolem světa za 22 dní:
 
1. část:   Praha - Cheng-du - Singapur - Kuala Lumpur - Melbourne
2. část:   Nový Zéland - Sydney
3. část:   Havaj - Las Vegas - Oslo - Londýn - Ostrava
 

 
Austrálie   Singapur 2019   Malajsie 2013-5   Thajsko   Japonsko  

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
autem do Benátek   autem za polární kruh
   

 

cestujte©2020
 

 

TOPlist

Booking.com