Na úvodní stránku
New York  
Cesta kolem světa

 
Foto:
  Niagarské vodopády,
New York,, Washington,  Norsko,
Kréta, Albánie,
Bulharsko, Balaton, Pustevny, Hrad Lukov

 


Cesta kolem světa za 22 dní 

  Albánie   Bulharsko   Turecko   Rumunsko  
Maďarsko  Finsko  Norsko  Švédsko 
autem do Benátek   autem za polární kruh
 

 Cestujte sami bez cestovní kanceláře: 
Austrálie 
Singapur  Malajsie  Japonsko
 

       aktualizováno 12. 10. 2023          

        Honza Hanus © 2023    cestujteseznam.cz

 
  Termální lázně Bükfürdö

 

Maďarské termální lázně BükfürdöPoloha termálů Bükfürdö
Otvírací doba
Areál termálů
Vstup do termálů
Hlavní bazén
Doba pobytu ve vodě
Složení vody
Léčivé účinky
Jídlo, pití, občerstvení v areálu
Ubytování
Cesta autem - kudy do termálů
Parkování u termálů
Co si dovézt z Maďarska

Fotky z termálů Bükfürdö


Tyto druhé nejnavštěvovanější lázně v Maďarsku vznikly poté, když v roce 1971 při hledání ropy u obce Bük vytryskl z vrtu namísto ropy vydatný minerální pramen o teplotě 58 stupňů.
 
Poloha maďarských termálů Bük fürdő (Bük - název vesnice,  fürdő - maďarsky lázně)
 

Najděte dole na obrázku Vídeň, Bratislavu a pod nimi Neziderské jezero. Termály Bük leží  v místě,  které dostanete  po pomyslném prodloužení jezera na dvojnásobek směrem k jihu.
 
                 mapka - polohy termálů v Maďarsku

Známé maďarské termály:
1 Mosonmagyaróvár   2 Györ   3 Bük fürdő   4 Sárvár   5 Hévíz 6 Zalakaros   7 Harkány   8 Budapest   9 Eger+Bogács   10 Mezökövesd   11 Miskolc Tapolca  12 Tiszaújváros   13 Hajdús-zoboszló.

Termály Bük fürdő se nacházejí vzdušnou čarou 90 km jihojihovýchodně od Vídně, 90 km jihojihozápadně od Bratislavy, 12 km od rakouských hranic,  20 km severozápadně od Szombathely. 
V Google mapách zde:  47.3793  16.7866.

 

vzdálenosti z CZ do Bük fürdö
 

Otvírací doba v roce 2023:      po-čt  9.00 - 18.00,  pá-ne 9.00 - 20.00
 

plánek areálu Bükfürdö a okolíAreál termálů

1 - tudy přijedete od vesnice Bük
2 - letní vchod (většinou uzavřen)
3 - podloubí s krámky
4 - malé autobusové nádraží
5 - hlavní celoroční vchod
6 - hlavní budova (půdorys žlutě)
7 - hlavní bazén
8 - zážitkové koupele
9 - lesopark
10 - park - v létě lidé na dekách
11 - letní občerstvení  -  kiosky
12 - termální  kemp se 166 místy
     

Ubytování
Asi 400 metrů od termálů se nachází oblíbený Apartman hotel*** s kuchyňským koutem, restaurací, parkovištěm a cenou kolem 1.700 Kč za dvoulůžkový pokoj a noc.
 
Kdo si žádá vyšší standard, zarezervuje si hotel Répce Gold
**** přímo v areálu termálů, do kterých projdete z pokoje v županu.  V ceně okolo 4.000 Kč za pokoj a noc máte i polopenzi pro dvě osoby. Pozor na záměnu: Hotel Répce Gold  a  Hunguest Hotel Répce (stojí vedle sebe).
 
K termálům přiléhá  kemp s téměř celoročním provozem (na obrázku výše č. 12). Více než stovka stání pro obytná auta a karavany se nachází ve stinném lesopraku. Každý obdrží čip, na který se prochází přímo do termálních lázní, třeba i několikrát denně. V říjnu 2023 jsem platil 13.000 HUF (830 Kč) denně za místo pro karavan + jednu osobu + vstup do termálů.
 
A co když nemáte ubytování zajištěno?

V blízké vesnici Bük (2 km) mnoho domů ubytování nabízí. Projevíte-li zájem, nejprve se Vás zeptají na dobu pobytu a odmítnou Vás, pokud neřeknete aspoň pět dní nebo týden.
 
Booking.com

Vstup do termálů
 
Z parkoviště se přichází přes pěkně vydlážděné náměstí kolem kovové rozhledny. Moderní vstupní budovu zdobí průčelní plocha s tekoucí vodou. V létě bývá otevřen i malý vedlejší vchod (č. 2).
 
Ceník mají překombinovaný s mnoha položkami a radějí si tady dole vyhledejte Vaše vstupné, protože na pokladně na Vás promluví maďarsky. Některé pokladní však mluví slovensky. Kompletní ceníky naleznete zde. 
Vstupenka platí k jednomu vstupu za den, nelze odejít a vrátit se.
Níže uvedené základní vstupné platí pro vstup do I. zóny, která zaujímá 2/3 areálu a obsahuje 14 léčivých bazénů a koupališť.


Vstupné od pátku do neděle a v létě:
    (1000 HUF = 60 Kč)
(červen, červenec, srpen a také 23.10.- 1.11., 25.-31.12.)
 
6.200 HUF  denní vstupné – tento lístek kupuje většina návštěvníků  (370 Kč)
4.600 HUF  odpolední vstupenka od 15 hodin
3.700 HUF  studentské vstupné s průkazem ISIC
2.800 HUF  děti 6-14 let
2.300 HUF  děti 6-14 let, odpolední vstupenka od 15 hodin
11.600 HUF  rodinné vstupné 2 + 1 dítě 6-14 let
5.800 HUF  za osobu ve skupině 20 a více osob
2.500 HUF  za dítě ve skupině 20 a více dětí 6-14 let


Vstupné od pondělí do čtvrtka:   
(1000 HUF = 60 Kč)
 
5.700 HUF  denní vstupné – tento lístek kupuje většina návštěvníků  (340 Kč)
4.100 HUF  odpolední vstupenka od 15 hodin
3.300 HUF  studentské vstupné s průkazem ISIC
2.500 HUF  děti 6-14 let
2.100 HUF  děti 6-14 let, odpolední vstupenka od 15 hodin
9.400 HUF  rodinné vstupné 2 + 1 dítě 6-14 let
5.100 HUF  za osobu ve skupině 20 a více osob
2.300 HUF  za dítě ve skupině 20 a více dětí 6-14 let

Ve vstupní budově si vyberete jednu ze dvou pokladen. Platit můžete forinty, eury nebo kartou. Dostanete lístek s čárovým kódem, za pokladnou jej vsunete do turniketu
a dáte se vlevo do dlouhé chodby. Tato chodba vede k hlavnímu bazénu a cestou můžete zabočit do šatny (z chodby opět vlevo).
Uvnitř šatny si z pultu u šatnářky (obr. vlevo dole) vezmete ramínko (bezplatně) a v kóji se převlečete do plavek. Necháte si župan, ručníky, nazouváky, případně jídlo a peníze. V létě je dobré přibrat deku, zatímco bez županu se obejdete.
Na háky ramínka se pověsí boty, do látkového pytlíku ramínka naskládáte věci a celé to obalíte oblečením.  Ramínko (případně i tašku) pak dáte šatnářce a dostanete žeton s číslem (bezplatně). 
 

Bük fürdő - šatny    Bük fürdő - skříňky v šatnách
 

V létě se obejdete i bez šatny. Projdete ven do parku, zaberete volnou lavičku (to se podaří málokdy), položíte si deku na trávník nebo si dojdete půjčit venkovní plastové lehátko - opět komplikovaně: u kasy v budově koupíte žeton na půjčení lehátka za 700 HUF a k tomu ještě vyberou zálohu. Za žeton si v parku lehátko odeberete, a když ho večer přinesete zpět na výdejní místo, vrátí Vám žeton a v budově za žeton vrátí zálohu. V parku naleznete zástěny k převlékání  i  dostatek stínu pod vzrostlými stromy.

Lázně Bük fürdő - chodba    Lázně Bük fürdő - odpočívárna

 
Wellness:

Zakoupíte u přepážky za pokladnou. Nabízí se deset druhů masáží, sauna, pára, lymfatická drenáž, reflexní masáž chodidel, perličková koupel, inhalace, solárium, pedikúra aj. Kombinaci vstupenka + wellness balíček koupíte také předem hned na vstupní pokladně, existuje však mnoho kombinací a není lehké se v tom orientovat.
 

Termální lázně Bükfürdö - hlavní bazén

Hlavní bazén je venkovní, polozastřešený a schází se do něj jak ze strany parku, tak přímo z budovy (obrázky nahoře a dole). Sejdete po schůdkách do vody, až Vám sahá po ramena, a pomalu dojdete na místo, kde se zády můžete opřít o stěnu. Ta je nejenom po obvodě bazénu, ale jsou tu v bazéně další příčné stěny, z nichž vyčuhuje jen zábradlí. Voda má teplotu 37°C.  Je kalná, neprůhledná, vidíte do ní na 50 cm.

V chladnějších dnech oceníte příjemný rozdíl teplot a v bazénu se dobře prohřejete. Je to bezvadný pocit, když v zimě leží sníh, vyjdete z budovy pár kroků jen v plavkách a noříte se do 37stupňové vody. V létě výhodně využijete více bazénů a rozlehlého areálu parku, ovšem za vedra se Vám do termální vody nebude chtít. 
 
Návštěvníci se pohybují mírně, pomalu, relaxují a respektují, že jakýkoliv vzruch bude druhé rušit. Proto se ve vodě neplave, necáká a mluví se tiše. Dětem do 14 let je vstup do lázeňských bazénů zakázán.

Termální lázně Bük fürdő - hlavní bazén 

Termální lázně nejsou koupaliště. Lázně tradičně slouží k opočinku a relaxi v klidném a tichém prostředí. Upozorňuje na to místní rozhlas i rozvěšené nápisy "Psst".
 
Bohužel, mnozí čeští turisté toto nerespektují, tvoří ve vodě debatní kroužky, hlasitě se baví jeden přes druhého a pokřikují na sebe.


 

Termální lázně Bük fürdő - hlavní bazén    Termální lázně Bük fürdő - hlavní bazén

Další bazény

Bazénů tady mají nejméně dvanáct, ale mimo letní sezónu jsou některé z venkovních vypuštěné. Vodu si vyberete od kalné, hodně teplé léčivé, přes méně kalnou a méně teplou, až po plavecký bazén s obyčejnou vodou (25 stupňů). Najdete zde i dětské vodní skluzavky, v zóně II tobogán. Jeden z bazénů má propojenou vnitřní a venkovní část a dá se tunelem proplavat ven. 

zde bývá v létě plno   hlavní bazén v zimě   všichni jsou v zadním bazénu, ten je o 10 stupňů teplejší
voda 36 stupňů, vzduch 7 stupňů
 
Doba pobytu ve vodě
Při prvním namočení nezůstávejte ve vodě dlouho, nejvýš 20 - 30 minut, nevíte ještě, co to s Vámi udělá. Když se Vám zatočí  hlava nebo pocítíte nevolnost, suňte se k východu a přidržujte se zábradlí. Pokud se cítíte dobře, zůstaňte při druhém namočení o něco déle, ale 60 minut je maximum. Hodiny visí nad bazénem. Po vylezení z vody se prochází sprchou, kterou málokdo použije, ale je dobré pustit na sebe trochu vody a smýt z těla termální hnědé soli, jinak můžete mít ručník hnědý. Také plavky, zvláště světlé, Vám zlehka zajdou a zahnědnou.

Po každém vyjítí z vody si nejméně na 20 - 30 minut lehněte na léhátko!
Toto dodržujte, takto si uchováte léčebný účinek, proto tam ta lehátka jsou.

V opačném případě Vaše aktivita léčebný přínos vyruší a z lázní odjedete "rozlámaní".
 
V blízkosti bazénu najdete stovky relaxačních lehátek, a když chvilku hledáte, projdete do další prosklené budovy s dalšími stovkami volných lehátek. Za lehátka v budově se neplatí, ale venkovní
lehátka mají zpoplatněná.
Termální lázně Bük fürdő - vnitřní bazén
Někdo to celý den střídá v půlhodinových cyklech: 30 minut ve vodě, 30 minut na lehátku, 30 minut procházení a občerstvování. Koupele dělají lidem dobře a zmírňují jejich zdravotní problémy. Několik koupelí za sebou je však pro tělo náraz a něco se v těle začíná dít, což se někdy projeví lehkou nevolností.  Je třeba hodně pít, nepříliš jíst, relaxovat, neunavovat se.

 

Nic není organizováno, žádná lékařská prohlídka není nutná, do vody i z vody si jdete podle vlastního uvážení, každý se chová jako v normálním bazénu, jen umírněněji a neplave se, nejvýš několik temp.
 
V zimě se snažte nenamočit vlasy, venku to studí.  Můžete si také vzít koupací čepici nebo v létě kšiltovku kvůli stínu, nad částí bazénu jsou však napnuty plachty. Pozor na řetízky, náušnice, prstýnky, v této vodě dost zajdou.
Nutné jsou nazouváky na nohy a v chladnějším období se neobejdete bez županu.
 

zřídlo v rohu bazénu
Zřídlo
– v rohu hlavního bazénu probublává oxid uhličitý. Můžete se ke zřídlu přiblížit a užít si perličkovou koupel, ale "perličky" jsou pěkně velké a budou Vás nadnášet. Zprvu se můžete zalknout a zalapáte po dechu. Oxid uhličitý vyvěrá  prudce, dunivě a nohama vnímáte chvění  dna bazénu.  U zřídla je nainstalovaná  cedule, kde se píše o opatrnosti a omezeném přístupu. Kolem zřídla bývá voda nejteplejší (38°C) a čím dál od něj, tím chladnější (33°C).
 
Složení vody   Voda má zvýšený obsah halogenových solí - fluor, bróm, jód.
 
 tabulka složení vody


Léčivé účinky
této vody jsou známy po celé Evropě. Bývá charakterizována jako zásaditá hydrogenkarbonátová voda s přírodním oxidem uhličitým a množstvím halogenových solí bez chlóru. Je vhodná pro léčení a zmírnění bolestí zad, na artrózu, osteoporózu, hybnost kloubů, rehabilitace po operacích, úrazech, na gynekologické a močové problémy, téměř pro každého na celkovou relaxaci a uvolnění. Není vhodná pro lidi se slabým srdcem a trombózou.
 
Termální lázně Bük fürdő - vnitřní bazén    Termální lázně Bük fürdő - vnitřní bazén

Jídlo, pití, občerstvení v areálu
 
Celoročně se dá pojíst v jídelně (od pokladen 50 metrů rovně). Nabízejí dvě polévky, guláš, klobásu, řízek, několik druhů čalamád a salátů. Jídlo si odnesete na tácku, posadíte se v jídelně nebo za jídelnou venku u stolů v atriu.
 
V malém bufetu v chodbě blízko bazénu lze dostat kávu a závin nadívaný mákem, hutným višňovým džemem nebo tvarohem. Pivo si tady raději nedávejte, teče pod malým tlakem bez pěny do plastových kelímků.
 
V letním období najdete příjemnou možnost pestrého
stravování venku v parku u plastových stolů v samoobslužných jídelnách a mnoha kioscích.(asi 150 m od bazénů). V nabídce tam obvykle nechybí ryba HEK s hranolky a kvašenou zeleninou, langoš s česnekem, sýrem a smetanou, palačinka s oříškovým krémem a káva, kapučíno a třešňový štrúdl. Nejprodávanějším nápojem za horkých dní bývá vinný střik - kvalitní bílé víno se sifonem. Mnozí návštěvníci posedávají u kiosků a na dlouhé hodiny dávají přednost vinnému střiku před ozdravnou koupelí.
Vyhlášenou maďarskou klobásu má vystavenou na pultě téměř každý kiosek. Bohužel, klobásky vyrábějí stále větší, váží přes 25 dkg a nejsou levné. Kupujte spíš světlou klobásku.
 Přestože jde o kioskové občerstvení, chutnají nabízená jídla znamenitě. Maďarští prodavači se chovají ochotně a nestalo se mi, že by mne ošidili při vracení, přestože ve mně poznali cizince. Dorozumíte se snadno, většinou stačí jen ukázat. Dorozumívacím jazykem bývá němčina, protože sem přijíždí hodně Rakušanů. Mladší prodavači dobře umějí anglicky.

Na místní stravování nemusíte spoléhat – když v relaxační místnosti u lehátka vybalíte chleba se salámem, nikomu to nebude vadit, běžně se tam konzumuje přinesené jídlo.

Termální lázně Bük fürdő - park    Termální lázně Bük fürdő - venkovní bazén na podzim
 

Cesta autem - kudy do termálů
 

Směrem k Bükfürdö nevede žádná přímá rychlostní komunikace. Cesta vede po úzkých a rozbitých okreskách, hlavně v posledním úseku. Kličkujete a komplikují to dálniční poplatky Slovenska, Maďarska a Rakouska. Mám zato, že kupovat maďarskou dálniční známku se tady nevyplatí. Cesta autem z Bratislavy do Bükfürdö trvá jednu hodinu a 50 minut.
 
Nejlépe je nastavit si v GPS cíl   
47.3789   16.7868  a nechat se vést mimo dálnice, přes Bratislavu nebo i přes Rakousko.
 
Zpoplatněné úseky maďarských dálnic
 

Pozor: V Maďarsku vjedete na dálnici, ani nevíte jak – zatímco u nás se dálnice značí  zeleně a  ostatní silnice modře, v Maďarsku značí dálnice modře a ostatní silnice zeleně.
Na slovenskou dálnici navazuje na hranicích přímo maďarská dálnice a bez maďarského poplatku musíte už v Bratislavě projet přes Rusovce.
 
červená tečka - Bük fürdö, vlevo nahoře je příjezd z Bratislavy.
Originál na maďarském webu je zde. 
Mapa maďarských dálnic s poplatkem 
 

 

park vedle bazénu   hlavní bazén   pohled z parku na hlavní bazén

 

Parkování u termálů
 
Při příjezdu k termálům spatříte uprostřed polí areál 400 x 800 m. Jsou to jednak oplocené termály cca 400 x 400 metrů a vedle nich kemp, velká parkoviště, obchody, komplex hotelů a autobusové nádraží. Vpravo od areálu nic není, leží uprostřed rovinných polí. Google mapa areálu je zde.

Booking.com

Co si dovézt z Maďarska
Často se vozí víno, například bílé polosladké šampaňské Törley Muscateller, znamenité maďarské klobásky, kvašené papriky plněné kvašeným zelím, kvašené okurky, česnek nebo sušené feferonky.
 

            

                                                          12 velkých fotek z termálů

 
                                                                   Maďarsko autem
 

 


 
Cesta kolem světa za 22 dní:
 
1. část:   Praha - Cheng-du - Singapur - Kuala Lumpur - Melbourne
2. část:   Nový Zéland - Sydney
3. část:   Havaj - Las Vegas - Oslo - Londýn - Ostrava
 

 
Austrálie   Singapur   Malajsie   Thajsko   Japonsko  
 
Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
autem do Benátek   autem za polární kruh
   

 

cestujte©2023

 

 

TOPlist