Rumunsko autem
 

 
 
 
               
 

 

Home
 
Bulharsko autem

Balkán autem

Albánie autem
 
Turecko autem
 
Rumunsko autem
 
Maďarsko autem
 
Finsko autem
 
Norsko autem

 
Švédsko autem

Litva autem

Lotyšsko autem

Estonsko autem

   

   

  
Cestujte do Rumunska autem a nadchne Vás krása rumunských hor. Nenechte se odradit popisem naší příhody. Je velmi pravděpodobné, že zemí projedete bez problému a budete nadšeni.
 
Naše nepříjemná zkušenost  - vydírali nás rumunští mafiáni ! 
 

Je pátek třináctého,  jasné slunečné odpoledne a vracíme se domů. Jsme 100 km za Bukureští,  máme před sebou 500 km jízdy Rumunskem a 1.100 km nonstop jízdy domů. Blížíme se k městu Pitesti (170.000 obyvatel),  na které hned tak nezapomeneme. 
 
Na rušné křižovatce v Pitesti zahýbáme podle směrovek vpravo a asi 100 metrů za křižovatkou vidím spuštěné závory a stojící kolonu. Zastavujeme na konci kolony, před námi stojí kamión a zakrývá výhled. Z bezpečnostních důvodů se zevnitř zajišťujeme.    
 
Vzápětí přicházejí k našemu autu tři podivní mladíci. Jeden se postaví přímo před auto, abych nemohl odjet, druhý přichází k mému okénku.  Naráz s hrůzou vidím v jeho ruce kámen a už s ním poklepává na přední sklo těsně před mým obličejem. "Davaj děngy nebo razbijem sklo !!!" V několika řečích odrecitoval, že chce prachy nebo rozbije přední sklo a klepal šutrem na okno stále silněji a naléhavěji.   
 
Musel jsem vypadat klidně,  protože přitvrdil a začal křičet,  že jestli neznám rumunskou mafii, tak teď ji poznám. Lidé chodili kolem po chodníku pět metrů vedle nás jakoby nic, museli to vidět, ale netýkalo se jich to. Nějaká  žena se nás zastala, ale odstrčili ji. Jeden z mladíků se pokoušel otevřít zadní kufr tím, že něco strkal do zámku.
 
Sehnul jsem se pro peněženku a hledal v ní dole pod sedadly tak, aby peněženku neviděli. Sám jsem do peněženky neviděl. Vytáhnu rumunskou bankovku (v přepočtu 45 Kč), pootevřu na centimetr okno a prostrkávám ji ven. Vzali si ji a samozřejmě je to rozlítilo, protože čekali mnohem víc.  
 
"Euro, davaj euro !!!",  řve podrážděný mladík a klepe, skoro buší šutrem do čelního skla. "Nemám euro", odpovídám,  nevinně gestikuluji a tvářím se jako neviňátko. Kámen tluče stále silněji a jde do tuhého. Další mladík u bočního okénka doráží na manželku, také on má kámen a klepe s ním na sklo vedle ní.  
 
Závory se zvedají,  já to vidím, oni ještě ne a hraju o čas. Shýbám se,  jakože hledám další peníze, zařazuju přitom nenápadně jedničku, kolona se pohnula a pomaličku najíždím na mladíka před autem, ten raději uhýbá a prudce vyrážím dopředu.  Jsme z toho venku, sklo vydrželo a nic se nám nestalo ! 
 
silnice na Balkáně jsou v překvapivě dobrém stavuDalší kilometry jedeme pěkně vystrašení - co se mohlo stát.  Rozbité sklo by asi znemožnilo další jízdu a nedovedu si představit, jak bychom hledali nějaký servis. Auto s cizí značkou a s  rozbitým sklem je v rumunském prostředí něco jako nemocné, postižené zvíře - tím spíš si na něho dravci dovolí.  Nejspíš by nám lidé vybrali věci  z auta, pak auto rozebrali nebo hned celé ukradli a my bychom se vrátili domů vlakem, pokud bychom zachránili pasy a peníze na cestu. Pochybuju, že by mi byl  k něčemu mobil, mezinárodní karta ABA nebo volání na policii.  Možná to vidím příliš černě, ale naráz jsme k Rumunům ztratili zbytky důvěry a byl problém i z obyčejného tankování nafty nebo obyčejného zastavení na záchod. Dlouho jsme hledali příhodné místo a zatímco byl jeden v křoví, ostatní čekali ve střehu, kdyby u nás někdo chtěl zastavit. 
 
Co by si asi mafiáni dovolili v noci někde v horách beze svědků, raději nepřemýšlet. V naší situaci nešlo o život nebo zdraví, ale naše auto mělo namále. 
Skupinka mafiánů se v Pitesti před vlakovým přejezdem asi tímto povoláním živila. Možná si o přijíždějícím cizinci řekli v mobilu, možná dokonce spojili dráty na kolejích, aby se závory sklopily. 
 
Uvažovali jsme později o způsobech obrany v takové situaci. Možná by bylo účinné začít troubit - to by mohlo vetřelce odehnat, ale mohlo by to i urychlit jejich záměr. Asi bylo dobré, že jsem jim něco dal a bylo zbytečné dát hned velkou částku - vždycky by chtěli ještě víc.
mapka - červeně Rumunsko
Také jsem si vzpomněl, že jeden z mladíků udělal po předním skle dva tahy nějakým špinavým hadrem. Zřejmě si vytvořili alibi a v případě konfliktu by tvrdili, že za očištění předního skla nechceme zaplatit.
Z krásných Karpat  jsme nic neměli, nefotili jsme, se zajištěnými dveřmi jsme jen bez zastávek projížděli napříč Rumunskem a moc se těšili do civilizovaného Maďarska,  kde můžeme bez obav i potmě kdekoliv zastavit. Teprve v Maďarsku z nás napětí spadlo. 
 
Popsaná příhoda se nám stala před několika lety. Mnoho lidí však říká, že projeli  přes Rumunsko a Bulharsko vícekrát a pokaždé hladce.
Dobrá zpráva nakonec:  Dnes už vede kolem Pitesti dálniční obchvat.

                               Romania        
 
Zpomalí Vás časté kolony a mraky kamionů. Země je čistější než Bulharsko, udržuje si pořádek, ale necítím tam srdečnost jako v Bulharsku, pociťuji jakousi strohost, odměřenost a obavy ze zvůle policie a úřadů z uměle vytvořených problémů, které mne mohou stát velké peníze.
 
Vedlejším okresním silnicím se raději vyhněte - jezdí tu nezřídka koňské povozy a pomalu se pohybující vraky neosvětlených aut. Namísto kuželíku používají na okreskách starou pneumatiku - pneumatika uprostřed silnice varuje před jámou nebo velkou nerovností. Kolem cest pobíhá mnoho toulavých psů a koček, sem tam leží přejeté zvíře na silnici. 
 
Průjezd Bukureští bývá horor, popojíždíte v koloně běžně hodinu po rozmlácených cestách a snadno zabloudíte.
 
Rumunsko je nádherné, příroda kolem cesty stojí za to, hlavní tah mají v dobrém stavu, úsek Pitesti - Bukurešť - Ruse (bulharské hranice) jedete po dálnici, kromě průjezdu Bukurešti pohoda.
 
Popis odbavení na hranicích  
Projeli jsme Bulharsko a přijíždíme na hranice do Rumunska - hraniční přechod Ruse. U prvního okénka (žlutá budka na obrázku) vybíral Bulhar po 6 
celnice v Ruse a nebyl ochotný
vysvětlit,  za co platíme. 
"Davaj šjest euro!", chtěl po mně zvýšeným hlasem. Dal jsem 6 € a chtěl potvrzení - bumažku - papír.  Odpovědí mi bylo "Čau" a okénko se zavřelo. 
 Cizinec za mnou také chtěl potvrzení a dopadl stejně - řekl mi, že tak to tady chodí pořád a vybírají poplatek za přejezd přes Dunaj, ale většinou do vlastních kapes. U dalšího okénka si celník vzal naše pasy a začal nás pomalu zkoumat, měl dost času, deset aut za námi mu nevadilo. Ptal se na podrobnosti o naší cestě, dokonce i na mé povolání, choval se nadřazeně, přehlíživě a ironicky. Znelíbit se mu  by znamenalo odstavení a čekání i několik hodin, dokud by nedostal aspoň 10 €. Raději jsem předstíral, že mu moc nerozumím, nedostal od nás nic a pustil nás bez problémů.
 
V minulých letech se už situace stávala neúnosnou, protože bulharští i rumunští celníci běžně vytvářeli cizincům různé umělé problémy, aby dostali úplatek. Měli jste všechno v pořádku, ale celník Vás dál nechtěl pustit.  Prý Vaše tónovaná skla jsou v jejich zemi zakázána (a nebyla to pravda). Nebo při výjezdu ze země našel na autě malý škrábanec a chtěl potvrzení policie. Nemáte potvrzení ? Tak tady zůstanete, dokud nedokážete, že jste nezpůsobil v naší zemi nehodu. 
 
V Bulharsku i Rumunsku proběhla mezi celníky čistka a mnoho z nich  propustili. Sami jsme viděli na některých okénkách mnohojazyčné nápisy "zde se nic neplatí" a četl  jsem leták  "kdybyste byli žádáni o úplatek, volejte na číslo....".
 
vjezd na most přes Dunaj z bulharské strany    uprostřed mostu vede hranice BG-RO
       Ruse - výjezd z celnice na most přes Dunaj                 uprostřed mostu vysoko nad Dunajem
 

Na bulharské straně hranice jsme stáli 20 minut, z toho 5 minut se celníci věnovali jen nám. Měli pár otázek a také se ptali, jestli jsem kuřák, ale nic jsem jim nedal. Nakonec zvedli závoru a pokynuli směrem k mostu.  Ten je snad 2 km dlouhý a vede vysoko nad Dunajem - budovatelská stavba z r. 1953. Vjeli jsme do Rumunska  a  na zdlouhavé rumunské celní formality jsme si vystáli další řadu.

 
Opět několikeré ukázání pasů.  Celník se rozčilil a něco na mne rumunsky vykřikoval, byl opravdu vzteklý a chvilku jsem nechápal, co chce.  Podal jsem mu zelenou kartu s techničákem a uklidnil se.  Další dva celníci obcházeli auto dokola, zkoumali číslo auta, čtvrtý celník si nechal otevřít kufr a kladl otázky:  Hašiš?  Bomba?  Pistola?  
 
Popojeli jsme k další závoře, kde se platí dálniční známka - týdenní za 3 €. Zvedli závoru a byli jsme v Rumunsku.  Naposledy jsem tady před mnoha lety projížděl vlakem a nezapomenu, jak mi ve vlaku, když jsem spal, chtěli vyzout a ukradnout boty.
 
první dojmy z Rumunska - těsně za celnicí
Bukurešť tušíme na severu, kde spatřujeme mimořádný oblak smogu. Po kraji dálnice jely desítky koňských povozů převážejících dřevo a větve stromů z lesa - asi je zde drahé topení a předzásobují se na zimu,  je však 33 stupňů a teplota stoupá.
Na obchvatu města sem tam prudké brzdění, zúžení cesty, stavební práce na silnici a semafor pouštějící střídavě oba směry. Tady jsem jel poprvé v životě vědomě na červenou. Zprvu jsem na červenou zastavil, ale předjíždělo nás jedno auto za druhým a troubili na mne,  tak jsem jel taky. Mezitím už vyrazila kolona ve zúženém koridoru na zelenou proti nám,  takže jsme si navzájem nemohli vyhnout a všichni na sebe troubili. Asi běžná situace.
 
Na obchvatu se kolona  pomalu vleče, pak dlouho stojíme a teploměr ukazuje venku 38 stupňů. Máme za sebou 7 hodin cesty a 360 km, před sebou 1.200 km. Povzbudivé. Naše auto bez klimatizace, jsme zpocení,  ruce se lepí na volant,  ale zatahujeme všechna okénka a zamykáme
rozcestník v Bukureštise, protože podél kolony procházejí  pochybná individua a nabízejí pochybné zboží - jakési turecké koberce a kalkulačky a netušíme ještě, co zažijeme za dvě hodiny.  Po půlhodině popojíždění zjišťujeme, proč to nejelo - křižovatka bez semaforů,  z naší strany stopka a po hlavní silnici  nekonečný proud aut.
Důležitá křižovatka: V Bukurešti u velkého Carrefouru nepokračovat dál k centru města, ale na dálnici (vlevo jsou směrovky z tohoto místa). 
110 km za Bukureští dálnice končí a vjíždíme do Pitešti. Tady jsme měli nepříjemný zážitek (příhodu popisuji nahoře na této stránce).
Byli jsme tak rozrušeni,  že jsme krásu přírody při průjezdu Karpat nevnímali a jediným naším cílem bylo dostat se rychle z Rumunska pryč. Do Maďarska zbývalo 500 km  jízdy,  jeli jsme zevnitř zajištění a nechtěli jsme už  zastavovat.
 

                                                prodejna zeleniny v Rumunsku u hlavního tahu
 
Před půlnocí dojíždíme na hranice, čekáme půl hodiny a konečně vjíždíme do Maďarska, kde se cítíme bezpečně a zbytek cesty je už příjemný, v 05.40 jsme doma.
 
 itinerář
 

 


rychlostní limity
50 - 90 - 130
měna
leu = RON = 5,60 Kč
v české směnárně
1 RON = až cca 8 Kčza hranicemi
je nutno koupit
rumunskou silniční známku
ROVINIETU
za 3 € - týdenní
za 7 € - měsíčnípokuty nízké
ale praví i falešní policisté si umějí
najít záminkunejvětší
rumunská města

Bukurešť - 2 mil.ob.
Timisoare
Craiova
Iasi
Cluj
 hlavní silniční tahy
jsou v překvapivě
výborném stavup
řejezdu Karpat 
po hlavním tahu
se neobávejte, 
cesta je stále kvalitní, široká  a frekventovaná, žádné serpentinypři průjezdu Rumunskem
bývají
časté kolony kolem cesty je
nádherná příroda
a průjezd přes den
se doporučuje hlavně
kvůli bezpečnostibenzín
stojí kolem 85%
české ceny a
benzinek je dostatek
doporučuju tankovat
na velkých benzinkách
nadnárodních firem
(Shell, Aral ... )
kvůli kvalitě
benzínuZnámá pohoří:
Paring
Faharaš
 Retezat
 Cibin
 RodnaSlovníček (fonetický):

1 - un
2 - doj
3 - trej
4 - patru
5 - činč
6 - šase
7 - šapte
8 - opt
9 - nova
10 - zeče
100 - setu
1000 - mie
 ano - da
ne - nu
den - zi
hodina - ora
dobrý den - bunaziuva
včera - ieri
dnes - azi
zítra - myine
ahoj - salut
nashle - larevedere
děkuji - multumesk
děkuji - mersi
prosit - aruga
prosím - varog
promiňte - skuzaty
nerozumím - nuinceleg
peníze - banii
směnárna - schimb
pas - pasaportul
hledám - caut
záchod - toaleta
obsazeno - okupat
volno - liber
kde - unde
co - če
kolik - čit
daleko - departe
vpravo - dreapta
vlevo - stynga
rovně - drept
dolů - ynjos
nahoru - insus
lékárna - farmačie
nemocnice - špital
nemocný - bolnau
město - oraš
vesnice - sat
ulice - strada
nádraží - gara
turist. značka - markaž
hora - munte
hornatý - muntos
les - padure
počasí - vreme
déšť - ploi
studený - rece
teplý - kalt
voda - apa
pitná voda - apadebeut
nebezpečný - periculos
ten - cel
ta - cea
to - asta
černý - negru
zelený - verde
modrý - albastru
červený - rošu
žlutý - galben
bílý - alb
velký - mare
široký - larg
dlouhý - lung
člověk - persone
policie - milicia
nevím - nustiu
refuz - nesouhlasím
pane - domnule
paní - doamno
muži - barbaci
ženy - femei
 obchod - magazin
otevřeno - deschis
zavřeno - inchis
dejte mi - daci mi
koupit - cumpara
kolik stojí - cytčosta
chleba - pajne
máslo - unt
těstoviny - paste
maso - karne
mléko - lapte
ryba - pešte
polévka - supa
ovoce - fructe
zelenina - legume
restaurace - han
žízeň - sete
pivo - bere
víno - vin
sýr - kaškaval
malý - mic
špatný - prost
cesta - drum
silnice - šosea
auto - automobil
autobus - autobuz
vlak - tren
pomoc - ajutor
dobrý - bun
ukažte - arataci
nemohu - nupot
mluvit - vorbi
rychle - repede
pomalu - rar
opakovat - repetaci
zastávka - stacie
 
 
 

 
Home
Cesta kolem světa za 22 dní
Singapur
Austrálie 

 
Bulharsko
autem   Balkán autem   Albánie autem
Finsko autem    Norsko autem   Švédsko autem
Litva autem   Lotyšsko autem   Estonsko autem

Bulharská letoviska: 
Slunečné pobřeží        
     
Vlas   Nesebr   Kiten a okolí    fotky z BG      
 

 

 

TOPlist