Home
Balkán:  
Bulharsko  Turecko
 Albánie
Skandinávie: 
Finsko Norsko Švédsko
Pobaltí:  
Litva  Lotyšsko  Estonsko

Austrálie 
Malajsie  Thajsko Japonsko
Cesta kolem světa za 22 dní


Singapur

singapore flag

 a
 

2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019          Honza Hanus © 2019         

Mapka letu do Singapuru
Proč do Singapuru?

O této pozoruhodné zemi přicházejí samé pozitivní zprávy. Ze Singapuru se stává nové světové finanční centrum a mrakodrapy tam rostou jako houby po dešti. Země je bezpečná, čistá, pro turisty velmi atraktivní, a proto jsem chtěl vidět na vlastní oči Gardens, Marinu, Sentózu...
 
První návštěva mne nadchla a okouzlila. Po sedmi návštěvách už o Singapuru něco vím a rád se o to podělím.
 
Vyspělý Singapur

Singapur je současně město i stát. Na ploše jen 20x30 km žije 5 milionů obyvatel, převážně Číňanů, Malajců, v menší míře Indonézanů a Indů. Je druhou nejrozvinutější asijskou zemí (po Japonsku). Ve městě se daří udržovat pořádek a bezpečnost na vysoké úrovni  a je to tím, že lidé tady myslí jinak. Životní úroveň průměrných obyvatel je vyšší než v ČR.

 
Co vidět v Singapuru
(v závorce doba prohlídky):
 
1. Gardens by the Bay -
zahrada s umělými stromy  (4h ve dne + 2h večer)
2. Marina Bay Sands - trojitý hotel s bazénem na střeše a okolí (půlden + 1 h večer)
3. ArtScience Museum -
expozice: věda-technika-umění-budoucnost (2h)
4. Helix Bridge
- most s výhledy na zátoku (30 min. v noci)
5. Merlion
- socha lva s tělem ryby, symbol Singapuru (30 min.)
 
6. Canning Park
- nádherný relaxační park blízko centra  (2-3h)
7. Sentóza
- ostrov plný zábavy s možností koupání  (1-3 dny)
8. Jewel -
obrovský skleník s největším krytým vodopádem světa (2-4h)
9. Botanická zahrada
- tropické rostlinstvo, orchidejová zahrada (4-8h)
10. Čínská a Indická čtvrť
-  (3+3h)
 
Místa 1-5 se nacházejí blízko sebe po obvodu zálivu, ostatní jsou v dosahu metra.
 
11. Letenky a vstupní formality 
formulář
12. Doprava z letiště - metro - jízdenky
mapa linek metra
13. Podnebí
14. Asijské pochoutky
15. Co se jinam nevešlo

1.  Gardens by the Bay
 
        O zahradách -
umělé stromy Supertree Grove a dva skleníky
        Světelná show
- Rhapsody light and sound show
       
Zavěšený chodník OCBC Skyway
        Káva v koruně stromu
- Supertree by IndoChine
        Jak projít
z Gardens vnitřkem Mariny k zálivu
 
O zahradách

 
Do zahrady umělých stromů se dostanete po pár minutách chůze zrcadlovou chodbou ze stanice metra Bayfront (exit B) anebo nadzemním chodníkem z úrovně 6. etáže trojitého hotelu.
 
Chodník do tropické zahrady   Umělé stromy    Umělé stromy z Marina Bay Sands
 
V centru zahrady se tyčí Supertree Grove - asi 20 umělých stromů až 50 metrů vysokých, jejichž kovové fialové konstrukce obrůstají popínavými rostlinami. Vyhraďte si nejméně čtyři hodiny přes den a dvě hodiny po setmění anebo rovnou celý den. Nebudete litovat - sem by měl každý návštěvník Singapuru zavítat a velkolepou rozlehlou zahradu si užít. Za vstup do Gardens se neplatí, vstup volný, otvírací doba 05 - 02 hodin.
Ve dne i v noci však počítejte s vysokou vlhkostí, s teplotou 27 - 30 stupňů a to celoročně. Když budete zmoženi vedrem, ochlaďte se (23-25 stupňů) v obřím skleníku Cloud Forest s 35metrovým vodopádem a udivujícími výhledy ze zavěšených stezek. Druhou možnost ochlazení poskytne sousední skleník Flower Dome, což je něco jako květná zahrada. Na místě zaplatíte u pokladny kolem 40 SGD za vstup do obou skleníků, ale na internetu najdete dvojitou vstupenku jen za 18 SGD. V blízkosti skleníků najdete dvě prodejny suvenýrů, venkovní zastřešenou restauraci (jídlo až od 16 SGD) a dole pod schody eskalátoru malý bufet, kde jsme si dali párek v rohlíku (4 SGD) a sedli si s ním na lavičku na břehu moře.

Světelná show - Rhapsody light and sound show
Každý večer v Gardens potemní osvětlení, spustí hudba a stromy se rozzáří jako v pohádce. Lehli jsme si na záda na horkou mramorovou dlažbu a sledovali nádhernou barevnou symfonii, hudba postupně gradovala a burácela, barvy stromů se rychle měnily. Působilo to jedinečně, naprosto nezapomenutelně a ještě chvíli po skončení jsme zůstali ležet, pozorovali hvězdy a Měsíc nezvykle přímo nad hlavou.
Představení začíná denně od 19:45 a od 20:45 hodin a trvá asi 12 minut, vstup volný, blíže zde.
 
Gardens by the Bay v noci   Gardens by the Bay in the night

Gardens by the Bay in the night   Gardens by the Bay in the night
 
Zavěšený chodník - OCBC Skyway
Na obrázcích vidíte zavěšenou stromovou stezku. Po jejím 128 metrů dlouhém oblouku se pomalu procházíte ve výšce 22 metrů s nádhernými výhledy, zdržíte se asi 15 minut a uděláte pěkné fotky. Funguje tam jednosměrka, nahoru i dolů se svezete výtahem.
Kiosek se vstupenkami označený OCBC se nachází blízko vstupního  stromu, zaplatíte i kartou, za vstupenku dáte 8 SGD.
Během otvírací doby stezky (9-21) často chodník na pár hodin uzavírají. Stačí k tomu, aby začalo poprchat nebo trochu foukat - to se chodník rozhoupe. Poslední vstupy ve 20:30.
 
Na stromové stezce v Gardens by the Bay   Na visutém chodníku nad tropickou zahradou
 
Káva v koruně stromu - Supertree by IndoChine
Výtah Vás vyveze do koruny nejmohutnějšího stromu do výšky 57 metrů, kde můžete vypít kávu nebo si dát jídlo. Levné to zdaleka není - hned dole u vstupu si Vás označí barevnou páskou kolem zápěstí. Kdo zaplatí 20 SGD, dostane červenou pásku a kávu tzv. zdarma, žlutá páska stojí víc a občerství Vás pivem.  Restaurace se zaměřuje  na bohatou klientelu, v jídelním lístku doporučují minimální útratu 70 SGD na osobu, a přesto v době oběda a večeře bývá nahoře plno.
 
V koruně umělého stromu   Z koruny umělého stromu pohled na konec stromové stezky.
 
Jak projít z Gardens přes Marinu k zálivu
Tuto procházku moc doporučuji, zvláště potmě, trasa je členitá, zajímavá a hodně toho během asi 20 minut uvidíte. Z Gardens se tedy vydejte směrem k trojitému hotelu - Marina Bay Sands. Hned na okraji skupiny stromů vystoupáte po schodech nebo se svezete jedno patro nahoru výtahem. Po pravé straně míjíte toalety a pokračujete levým obloukem na most. Tady začínají pěkné výhledy, návštěvníci se fotí, hladina v noci vrhá zajímavé odrazy. Za mostem sejdete vlevo pár schodů k eskalátorům, vyjedete nahoru a přímo před Vámi se teď tyčí monumentální trojitý hotel.
Zatím ještě nepokračujte rovně a po vystoupení z eskalátoru udělejte čelem vzad. Tady se nachází kruhová plošina s panoramatickým výhledem na Gardens, vídeňské kolo, nasvícený trojitý hotel, mrakodrapy v centru, přístav a lodě na moři. Tuto kruhovou plošinu, dokud nebyla osázena keři, jsem měl za jedno z nejkrásnějších míst na světě a strávil jsem na ní hodiny.
Pak se vydáte přímo k trojitému hotelu. Zblízka si všimněte, že stavba není svislá, ale jsou to dvě ramena opřená o sebe. Chodník se skleněným zábradlím vede nad devítiproudou silnicí a ústí přímo do útrob hotelu na úrovni 6. etáže. Žádný vrátný tady nehlídkuje, chodník hotelem volně prochází a z výšky shlédnete obrovský hotelový vestibul.
Pokračujte stále rovně a vyjděte ven na opačné straně. Tady míjíte po pravé straně výtah. Před výtahem se na chvíli otočte k budově, na níž za denního osvětlení spatříte tisíce zavěšených kovových plíšků vytvářejících i při mírném vánku abstraktní obrazce.
 
Chcete-li se podívat dolů do haly trojitého hotelu, tady máte možnost, ale pak se sem vraťte.
Výtahem, který má jen stanici 1 a 6, sjedete dolů, jdete pár desítek metrů rovně kolem autobusové zastávky, minete vstup do metra, a hned na samotném rohu budovy se dáte vlevo úzkým chodníkem mezi keři. Projdete kolem stanoviště taxi a jste uvnitř trojitého hotelu.

 
Vraťte se k výtahu do úrovně 6. patra, pokračujete od budovy dál rovně nad další silnicí a pak pár kroků vlevo k nenápadným dveřím na střeše. Za nimi se překvapivě dostanete na nástupiště dlouhého eskalátoru, kde z výšky shlédnete monumentální rozlehlé prostory, několik úrovní ochozů a dole říčku s plujícími gondolami. Na konci haly dole v suterénu ve směru sjezdu eskalátoru naleznete vstup do metra, v opačném směru snadno najdete východ z budovy k zálivu, vodní trychtýř a venkovní  dřevěné stupňovité schodky, ze kterých každý večer můžete sledovat velkolepou světelnou show.

 
Mapa Singapuru
 

Trojitý hotel Marina Bay Sands je na mapce vyznačen fialově a z obou stran sevřen mnohaproudými silnicemi. Z místa označeného na mapce "Spectra" můžete sledovat denně světelnou show (viz níže). Kliknutím na mapku otevřete Google mapu.

 

2. Marina Bay Sands
 

Nad zálivem uvnitř města se vypíná Marina Bay Sands – nápadný hotel s třemi věžemi spojenými nahoře ve výšce 210 metrů člunem s bazénem dlouhým 150 metrů. Tento hotel nabízí 2.561 luxusních pokojů za ceny od 7.000 Kč za noc. V přízemí a suterénu tří věží se nacházejí butiky světových značek, největší kasino na světě, obrovský divadelní sál, ledové kluziště, nespočet barů a restaurací. Pojedete-li metrem, nevystupujte ve stanici Marina Bay - ta je kilometr daleko, vystupte na Bayfront, což je přímo v areálu.
 
Marina Bay Sands od Merlionu  Singapur s popisem
 
Před Marinou Bay Sands se rozkládají obrovská klimatizovaná nákupní centra (obrázek vlevo dole), ale nekoupili jsme si nic, protože ceny mnohonásobně převyšují obsah naší peněženky. Prodejny se podbízejí VIP osobnostem ubytovaným v Maríně. 
Prostory jsou zapuštěny několik úrovní do země, propojeny mnoha tunely a hned se nezorientujete. Pro mne to byl skvělý test orientačních schopností - bavilo mne hledat různé zkratky, procházet podzemní tunely a nalézat nenápadné vchody na střešní vyhlídky okolních budov. 
 
Přízemí hotelu Marina Bay Sands   Pobřežní promenáda
 
Z terasy v 56. poschodí
Rozhodli jsme se vyjet výtahem na střechu Mariny Bay Sands a rozhlédnout se po městě. Kdybychom zde byli ubytovaní, měli bychom vstup volný, stálo nás to však 17 SGD na internetu a může se zaplatit 20 SGD na místě. Každou skupinku vyfotili na památku, což odmítnout nemůžete, z bezpečnostních důvodů vyfotí každého. Při návratu Vám pak nabídnou tuto fotku v paspartě za 80 SGD.
Do 56. poschodí vyjedete za 37 sekund a po přistoupení k zábradlí se Vám zatají dech. Měli jsme přístupnou malou část střechy na okraji přivráceném k vídeňském kolu a odvráceném od moře, ale dohlédli jsme až na indonéské ostrovy a na stovky lodí u přístavu. Na členité terase jsme vystoupali po schodech na vyvýšeninu v 57. poschodí, odkud se Singapur pod námi rozprostřel jako na dlani.
Kudy k výtahům na terasu:: Musíte do propojeného vestibulu tří hotelů, projít nejsevernějším ven z budovy a vlevo dolů do suterénu.
Na obrázku vlevo dole je patrné ArtScience Museum ve tvaru květu, oblouk mostu Helix. Všimněte si hřiště na vodě - kde ho také vybudovat, když jinde není místo!
 
Záliv v centru Singapuru   Singapore flyer
 
Vídeňské kolo - Singapore Flyer - otvírací doba 8:30-22:30, vstupné 33 SGD. Patří k nejvyšším na světě  (Las Vegas 167 m, Singapur 165 m, Čína 160 m, Londýn Eye 135 m). Jezdí kolem něj noční Formule 1, místo startu se nachází na obrázku vpravo od kola.
Bazén v 57. poschodí s vyhlídkou na město mohou využívat jen hoteloví hosté. Připlavat až k hraně bazénu ve výšce 210 metrů však může vyžadovat i trochu odvahy.
 
Bazén na Marině  
hotel Marina Bay Sands
 
Světelná show Wonder Full
Tato nádherné světelné představení začíná denně ve 20:00 a ve 21:00 hodin, v pátek a sobotu navíc ještě ve 23:00 hodin (stav 2019) a trvá asi 15 minut. Za vstup se neplatí. Sedíte venku na dřevěném stupňovitém schodišti čelem k vodě, 20 metrů za sebou máte obrovitý trychtýř (těžko popisovat, to musíte vidět), cca 100 metrů za zády máte trojitý hotel. Místo je na plánku (pár obrazovek výše) označeno "Spectra". 
 

hotel Marina Bay Sands in the night - laser show   hotel Marina Bay Sands in the night - laser show
 
Před začátkem se spustí chrliče mlhy, které naplní prostor před diváky jemnou vodní mlhou. Do ní pak promítají pohyblivé obrazy čtyři dataprojektory ukotvené na plovácích na vodní hladině. Vjem umocňuje hlasitá hudba a nazávěr křaplavý hlas Louise Armstronga, který zpívá dojemný song Wonderful World. Nicméně posledně už pouštěli něco jiného, co už tak nevyznělo, ale možná to střídají.
Rozhodně toto představení působí k tomu nejlepšímu, co můžete v Singapuru zažít a pozadí osvětlených mrakodrapů s vodními odlesky dojem ještě umocňují.
 
hotel Marina Bay Sands in the night - laser show   hotel Marina Bay Sands in the night - laser show

 
Doporučení:  Vezměte si umělohmotný sáček nebo igelitku, abyste seděli na suchém, když poprchá. Jestli fotíte, nezapomeňte si stativ. Dostavte se už deset minut předem, jinak nemusíte najít místo k sezení a budete stát vzadu.

3. ArtScience Museum
 
Najdete jej uvnitř futuristické stavby ve tvaru lotosového květu, která leží na okraji zálivu blízko Maríny a Helix mostu. Na bílé stěny muzea v noci promítají pohyblivé obrazce a vypadá to impozantně.
Vybrali jsme si stálou výstavu Future World, vstoupili ze strany od mostu, sestoupili o poschodí níž, koupili vstupenky po 19 SGD a uvedli nás do první temné místnosti, kde začal relax:  Svalili jsme se na bachraté polštáře na zemi, uvolnili se a pozorovali projekci digitálních mořských vln přes tři stěny místnosti doprovázenou šumem moře.
V každé místnosti pouštěli jinou projekci. Když stojíte ve tmě a promítnou pohyblivé linie, zákonitě začnete padat. Nebo na stůl promítali silnici s autíčky a když jste přesunuli po stole skutečnou zarážku, obrazy autíček na to reagovaly. Mohli jste namalovat rybičku, obrázek vložit do skeneru a Vaše rybička vzápětí plavala v obřím digitálním akváriu na stěně.
 
ArtScience muzeum   ArtScience muzeum in Singapore
 
Nejvíc mne nadchla poslední místnost. Ze stropu visely tisíce světelných hadů a procházel jsem světelným lesem, kde různý sled blikajících bodů vytvářel kolem dokonalé iluze. Prošel jsem jednosměrkou až nakonec a zpět mne nepustili, tak jsem proklouzl zakázanými dveřmi, abych si okruh zopakoval. Všiml jsem si notebooku, kterým ovládali různé scenérie a když se nikdo nedíval, pouštěl jsem z něj další hry světel.

 
4. Helix Bridge
Most pro chodce 280 metrů dlouhý se nachází při okraji zálivu v blízkosti Maríny a ArtScience muzea. Konstrukci tvoří čtyři do sebe zasunuté šroubovice z nerez oceli o hmotnosti 1.600 tun, které mají napodobovat nukleovou DNA kyselinu, nositelku dědičnosti.
 
ArtScience muzeum in Singapore   Helix Bridge
ArtScience Museum a Helix Bridge, oba snímky jsou pořízeny z Helix Bridge.
 
Noční procházka po mostě nemá chybu: šroubovice září tisíci barevných světel. Na čtyřech místech můžete sejít na vyhlídkovou plošinu a žasnout nad výhledem na mrakodrapy a jejich odlesky na hladině, na Marínu a na lotosový květ. Mnoho fotografů tady vytahuje stativy a právě zde vznikají jedny z nejlepších záběrů. Noční procházka po Helix Bridge patří k vrcholům návštěvy Singapuru.


5. Merlion
 
Symbolem města se stal Merlion - mýtické zvíře s hlavou lva a tělem ryby, jakýsi mořský lev. Tento Merlion na turisticky atraktivním místě u zálivu měří 8 metrů, ale na blízkém ostrově Sentoza najdete Merliona mnohem většího. V prodejnách suvenýrů koupíte malé Merlionky, třeba jako přívěšek na klíče.
 
Merlion in Singapore and Marina Bay Sands   Merlion in Singapore
 
Singapore - Merlion   Merlion z dálky

6. Canning Park
Nachází se nedaleko centra, sice se dá obejít dokola za hodinu, ale mnohem lepší je relaxovat na lavičkách a popocházet 2-4 hodiny. Tropické rostlinstvo označují cedulky a na vlastní oči si můžete prohlédnout třeba cinnamon - skořicovník, banánovník, kakaovník, pepřovník, plody koky nebo vanilky. Park se rozkládá po úbočích kopce, na jehož vrcholu za ostnatým drátem střeží vojáci rezervoár pitné vody. |Volně přístupný je 24 hodin denně, vstupné se neplatí, metrem na Dolby Ghaut nebo Clarke Quay.
 
Canning Park   Canning Park
 
Canning Park   Canning Park

7. Sentóza
 
Ostrov Sentoza koncentruje zábavu a aktivity pro volný čas. Výchozím místem je stanice metra Harbour Front. Odsud máte možnost dostat se na ostrov jedním ze tří způsobů:
1.
Pěšky je to kilometr po umělém násypu se zastřešenými jezdícími chodníky, návaznost z metra na ostrov však není dobře značena a pokaždé jsme bloudili, hlavně v nákupním centru Harbour Front.
2.
Monorailem, čili nadzemní kolejovou dráhou, se na Sentózu dostanete za pár minut. Nastupuje se ve stanici Harbour Front ve vyšší etáži, vystupuje se na konečné stanici přímo na písčité pláži pár kroků od moře.
3.
Lanovkou hodně vysoko nad mořem (zpáteční lístek v pokladně 33 SGD, ale na internetu "jen" 18 SGD, jednosměrnou neprodávají). Pokud z ceníku nad pokladnou vyčtete mnohem nižší ceny, ty se týkají místních obyvatel.
 
Lanovka na Sentózu   Pláž na Sentóze v Singapuru
 
Na pláži slunce doslova spalovalo, nepomáhal ani faktor 50 a po hodině koupání v Jihočínském moři na pláži s dovezeným pískem (obrázek vpravo nahoře) jsme museli utéct do stínu. Pro následující dny jsme se změnili z bělochů v rudochy. Jednoznačně doporučuji návštěvu při zatažené obloze.
 
Pláž na ostrově Sentoza na jihu Singapuru    Na ostrově Sentoza   Otevřený autobus pro turisty na ostrově Sentoza
 
Pro případ deště jsou mnohá prostranství zastřešena. A aby se dalo vedro lépe snášet, všude klokotají potůčky, šumí fontány, vodotrysky a z trysek se rozprašuje vodní mlha.
Využili jsme přepravu zdarma (obrázek vpravo nahoře) -  po ostrově jezdí v intervalu několika minut otevřené autobusy, stačí si stoupnout na zastávku.
 
Visutý most z ostrova Sentoza na další ostrov  
Vyhlídka z nejjižnějšího místa kontinentální Asie
 
Takzvané nejjižnější místo kontinetální AsieZ nejjižnějšího místa ostrova Sentoza vede visutý most na ještě jižnější ostrůvek, kde jsme na pobřeží s výhledem k Indonézii objevili tabuli  s nápisem  "Nejjižnější místo  kontinetální Asie". Jak může ostrov patřit ke kontinentální Asii však není jasné.

 
Co můžete na ostrově Sentóza navštívit a zažít, pokud Vás neomezují peníze:
Aquarium (36 SGD) - doporučuji, stěna 12x30m
Universal Studios (obdoba z Los Angeles, 38 SGD)
Ježdění na motokárách z kopce a lanovkou nahoru (28 SGD)
Sjezd po laně na kladce z kopce až na ostrůvek v moři (20 SGD)
Surfování na umělé vlně (12 SGD)
Hodina na kajaku v zátoce (25 SGD)
Čtvrthodina na taženém banánu po moři (25 SGD), plavba lodí
Levitace nad vodou s vodními tryskami (198 SGD) 

Lanovkou nad pobřežím tam a zpět
Bungy Jump ze 47 metrů (139 SGD), bazény, vodní atrakce,  jízda na Segway atd.
 
Pláž na ostrově Sentóza v Singapuru   Nejjižnější místo kontinentální Asie

8. Jewel - vodopád
Nejvyšší krytý vodopád světa naleznete na letišti Changi blízko terminálu 3. Rozhodně doporučuji na letiště samostatně přijet z města a nespojovat jeho návštěvu s příletem nebo odletem. Po vystoupení z metra Vás šipky k Jewelu provedou dlouhými koridory nebo můžete použít letištní vláček mezi terminály. Po asi 10 minutách chůze se ocitnete v obrovské zastřešené hale velké jako několik zimních stadionů. Po obvodu se nacházejí v různých výškách ochozy a mezi nimi bujné tropické rostlinstvo, potůčky, schůdky a členité cestičky. Máte pocit, že jste venku v přírodě.
A teď to hlavní: Ze stropu z výšky 40 metrů neustále spadá voda, vytváří šum v pozadí a dokresluje jedinečnou atmosféru. Večer poprvé v 18:30 hodin světla v hale potemní, shora se začne spouštět mlha a padající vodu v rytmu hudby prosvětlují barevná světla a lasery. Představení trvá pár minut, opakuje se 6x po hodině až do 00:30 hodin, vždy v půlhodinu.
Eskalátorem můžete sjet pod skleník, kde najdete desítky příležitostí najíst se, a když sjedete o dvě úrovně níž, můžete za asi 16 SGD navštívit kino IMAX.
Výtahem nebo po chodnících můžete vystoupat ke stropu haly na level 4 a 5, kde najdete asi  deset placených vstupů, např. motýlí zahradu (1.000 motýlů), kaktusovou zahradu, pod stropem zavěšenou lávku Canopus, experimentální studio anebo se můžete povalovat na provazové síti s velkými oky zavěšené 30 metrů nad volným prostorem.
Jewel jsem poprvé navštívil v listopadu 2019. Při vstupu do haly jsem zůstal nevěřícně stát s pusou otevřenou úžasem.
Otevřeno: po-čt 10-24, pá-ne 09-01, na internetu se uvádí vstupné 5 SGD, ale vstup byl volný. Teplota v hale 23 stupňů a u vody studený průvan!

9. Botanická zahrada
 
Po rušném dni na Sentóze unikněte ruchu a vydejte se do přírody. Na prohlídku botanické zahrady si vyhraďte nejméně půl dne a nejlépe, když je mokro a deštivo. Za slunečných dní to není ono.
Modrou nebo oranžovou linkou metra se dopravíte do stanice Botanic Garden a z metra vstoupíte rovnou do zahrad. Vstup není zpoplatněný. Okouzlí Vás nádherná květinová výsadba a rostliny, jaké v našich podmínkách uvidíte leda zakrslé v květináči. O zahrady pečují Malajci - zalévají, okopávají, aranžují a někteří zalezou do křovin a tam směnu prospí.

 
In the Singapore Botanic Garden   Orchidej

 

Pokud se vydáte od vchodu spíš k levému okraji, přijdete do expozice léčivých bylin, kde naleznete levný bufet. Také uprostřed zahrad se nachází prodejna suvenýrů s bufetem, kde si pokaždé kupujeme šťávu z cukrové třtiny (cane drink), kterou přímo před Vámi vymačkají strojem ze stonků rostliny.
V areálu navštivte expozici orchidejí (5 SGD), tolik orchidejí pohromadě nikde jinde nespatříte. Nad orchidejovou zahradou mírně do kopečka začíná značený okruh hustým deštným lesem, kde v korunách stromů můžete slyšet i pozorovat tukany. Pak už se kolem jezera přiblížíte druhému východu. Budete-li pozorní, spatříte v trávě ještěry až metr dlouhé, podobné krokodýlům. Zřejmě nejsou nebezpeční, žádné varovné tabulky jsme neviděli.
 

In the Singapore Botanic Garden   In the Singapore Botanic Garden
 
Obvykle jsme zahradu prošli napříč, vyšli druhým vchodem a vlevo podle mapky zamířili kolem pošty k rušné nákupní Orchard street na dobré italské espreso.

10. Čínská a Indická čtvrť
 
Když začne pršet, naskočte do metra a vystupte na stanici Chinatown. Při východu se držte směru ChinaPoint a jak vyjedete eskalátorem na ulici, stojíte přímo na rohu několikapatrového obchoďáku u obří obrazovky přes celou stěnu domu. V China Point můžete strávit několik hodin a nakupovat, zavírají ve 21-22 hodin. Nenechte se zmást názvem Čínská čtvrť, jste teprve na jejím okraji a čínské obchody jsou zde v menšině.
Najdete zde dostatek příležitostí k ochutnání asijských jídel, můžete nakoupit módu, drogerii, elektroniku, suvenýry a zajímavá může být veliká samoobsluha s potravinami, kterou najdete o úroveň níž na protějším konci budovy. Přestože jsme přicestovali jen s batůžky, tady jsme koupili kufr a naplnili jej asijskými dobrotami - papájové mléko, coconut cream, indonesian curry paste, green curry, singapurské nudle a polévky, sušené mango, durianové bonbóny, fish curry powder, red curry paste, japan noodles, kešu atd. V ceně letenky jsme měli kufr do 23 kg, tak proč toho nevyužít.
V suterénu najdete rozlehlou japonskou prodejnu s tisíci položek, kde každá věc stojí 2 SGD.
 

Zelený dům v Singapuru   Little India v Singapuru
 

Na obrázku vidíte nádherně zeleně obrostlou stavbu v blízkosti obchodního domu China Point. Jdete-li ulicí za obchodní dům stále dál, proniknete do nitra Čínské čtvrti a můžete zasednout k jídlu u stolečku na chodníku.
Obrázek vpravo nahoře je z Indické čtvrti, do níž se dostanete ze zastávky metra Little India. Tady to bylo barevnější, ale ubožejší ve srovnání s Čínskou čtvrtí.

11. Letenky a vstupní formality
 
Z Prahy do Singapuru se dostanete dvěma lety s jedním přestupem, nejčastěji v Dubaji, nově levně létá Scoot z Berlína, letěl jsem tam také z Frankfurtu, z Londýna (let 11 hodin), ze Šanghaje, ale i z Tokia Airbus - A380 - obrázek z Wikipedienebo Taiwanu.  Naposled letos na podzim (2019) přes Peking, rok předtím i s návštěvou Čínské zdi. Běžná cena zpáteční letenky Praha - Singapur se pohybuje kolem  14.000 Kč, ale vyplatí se ceny sledovat a koupit, když cena klesne na 10.000 Kč nebo ojediněle níž, např. začátkem roku 2018 bylo možné koupit zaváděcí zpáteční letenku z Berlína jen za 4.490 Kč. Turisté z ČR nepotřebují do Singapuru vízum, jen vyplníte vstupní formulář, který obvykle rozdají v letadle.  Neberte si formulář malajský nebo čínský, chtějte anglický. Na druhé straně formuláře mají červeně vytištěno: Za drogy trest smrti!
Po překonání 9.000 km a sedmi časových pásem vstoupíte do klimatizované haly singapurského letiště Changi. Snažte na letišti co nejdřív vybrat z bankomatu singapurské dolary (1 SGD = 16-17 Kč) nebo si malou částku přivezte už z ČR na metro, některé směnárny singapurské dolary prodávají, ale draze.
 
Na vstupní procedury se někdy stojí v dlouhých řadách půl hodiny až hodinu, ale při posledních třech návštěvách (2017, 2018, 2019) jsme čekali před pasovou kontrolou do pěti minut. Hodně záleží na tom, kolik letadel naráz přiletí a jestli z Vašeho letadla vycházíte mezi prvními nebo mezi posledními. Pokud Vám v letadle formulář nedali, protože jste třeba právě spali, najdete jej na stolcích těsně před přepážkami imigračních úředníků. Dá se očekávat brzké zavedení automatické vstupní kontroly bez přítomnosti úředníka, podobně jako v USA.
 
Pokud jste vyplnili všechny kolonky, na nic se Vás neptají. Usměvavá úřednice oskenuje pas, nechá Vás otisknout palec a popřeje příjemný pobyt. Vše trvá pokaždé asi minutu. Pár kroků za přepážkou můžete na dotykové obrazovce ohodnotit míru spokojenosti s pasovým odbavením. Takových nenápadných maličkostí najdete v Singapuru víc.

12. Doprava z letiště - metro - jízdenky

 
Za vstupní kontrolou si vezmete z pásu kufr, ale není od věci vyrazit do světa bez zbytečných zavazadel jen s batůžkem na zádech a mít o starost méně. Necháte se vést cedulemi Train to city a sjedete po eskalátoru ke stanici metra v terminálu č. 3, kde končí dvě kusé koleje. Na jednom konci dlouhé haly koupíte i časovou jízdenku.
V kiosku mezi kolejemi Vám rozmění větší bankovku, ale jízdenku neprodají. Někdy zde postává pracovnice v uniformě s peněženkou v ruce a mění každému, kdo to potřebuje. Jízdenka z letiště do centra stojí jen 2,70 SGD (42 Kč).
Nákupu jízdenky v automatu s dotykovou obrazovkou se neobávejte - je to jednoduché a intuitivní. Zvolíte: English - objeví se mapa a dotknete se cílové stanice - mapa se přiblíží a zpřesní, dotknete se ještě jednou - objeví se cena pro jednoho cestujícího jedním směrem (můžete přidat počet kusů i volbu zpáteční) - zaplatíte mincemi nebo bankovkami 2 SGD, 5 SGD, ale nepořídíte s bankovkou 10 SGD a větší.
V automatu na jízdenky se při dalších jízdách s výhodou zbavíte všech drobných. Vždy jsem tam naházel drobné počínaje nejmenšími mincemi a když přeplatíte, automat vrátí. Vypadne Vám papírová jízdenka obsahující čip.
 
Jízdenku můžete použít jednou a pokaždé koupit novou, ale také ji můžete až 6x nabít, čímž ušetříte papír a sobě asi 3 Kč. Při dalším placení jízdného použitou jízdenku nejprve položíte na vyznačený obdélník, zaplatíte a odeberete při změně červeného světla na zelené. Systém nabíjení a vybíjení jízdenky mají dobře promyšlený a prakticky znemožňuje, aby kdokoliv jel na černo (podle odhadů jede v Praze denně 25.000 pasažérů bez jízdenky!).
 
Metrem to do centra trvá půl hodiny, vlaky jezdí často a plné.  Metro z letiště po dvou stanicích končí a do centra se dostanete jedině s přestupem. Vystoupíte buď hned na první stanici Expo a přestoupíte na modrou linku č.11 nebo raději vystoupíte na druhé konečné stanici Tanah Merah, kde přestoupíte na témže nástupišti spolu s většinou cestujících na zelenou linku č. 2 (směr do Tuas Link, nesmí to být zelená č. 1 do Paris Ris). Jízdné mají odstupňované podle vzdálenosti a stojí do 3 SGD. Mapu linek metra najdete zde.
 
Ve vagónu metra  prakticky všichni cestující drželi v ruce mobil, tablet nebo iPhone a se sluchátky v uších nevnímali okolí. Rozhlížel jsem se, ale byli jsme jediní bez elektroniky, dokud i mně nezapípala došlá SMS:  „Vitejte v Singapuru v siti Singtel. Do CR volate za 35 Kc/min …“.

 
Metro mají oblepené nápisy SMRT (Singapore Metro Rapid Transport), někde jen MRT, je spolehlivé, čisté, bezpečné, ve špičce jezdí po dvou minutách. Vozy metra neovládá řidič, ale automat, můžete nastoupit do prvního vozu a dívat se ve směru jízdy. Uvnitř vagónů svítí červené světýlko na plánku linek metra právě v té stanici, kde se právě nacházíte. Orientace dokonalá.
Při čekání na metro nestojíte vedle hlubokého kolejiště, do kterého by třeba mohlo spadnout malé dítě. Od kolejiště jste všude odděleni skleněnou stěnou, která se po zastavení metra rozevírá. Tento systém je už ve světě standardem, protože kromě bezpečnosti odděluje vzduch  ve stanicích od vzduchu venku. Klimatizovaný vzduch tak ve stanicích vydrží. Zkuste si vybavit ledový průvan v zimě v pražském metru, když přijiždí vlak.

 
Singapur v noci  
Centrum Singapuru v noci
 
Časová jízdenka se vyplatí pro aspoň pět jízd denně. Má tvar plastové kreditky a stojí 10 SGD denní, 16 SGD dvoudenní, 20 SGD třídenní; platnost končí půlnocí (přesněji posledním nočním spojem) posledního dne, takže kupujete-li jízdenku večer, zůstává první den téměř nevyužitý, proto ji kupte ráno. K ceně přičítají 10 SGD zálohu za kartu, kterou dostanete zpět, když kartu vrátíte do 5 dní od konce platnosti. Tuto jízdenku koupíte jen na větších stanicích (např. City Hall, Chinatown, letiště Changi). Platí na metro i na patrové autobusy. Při jízdě busem po městě si pípněte nejen u řidiče, ale i při vystupování. Vrátit kartu lze také na letišti v hale, kde vystoupíte z metra.
 
Z metra vystupujeme obvykle na stanici City Hall a jakmile opustíme klimatizovaný prostor a poprvé pocítíme horký tropický vzduch, je to pecka.
Konečně v Singapuru a pár bezstarostných dní před námi! S batůžky na zádech procházíme kolem krásně nasvícených mrakodrapů (obrázek vpravo nahoře) a míříme do oblíbeného levného hotelu.

13. Podnebí
 

V Singapuru nikdy nenaměřili teplotu nižší než 20 stupňů. Denní teplota se pohybuje po celý rok nejčastěji v rozmezí 26-30 stupňů a vlhkost bývá vysoká, protože skoro denně prší a převládá zatažená obloha. Všude roste bujná, tropická zeleň a o zalévání se příroda stará sama. Žádné stopy vyprahlosti jako v Řecku, všude zelené trávníky a bujné rostliny.
 
Park v centru Singapuru   Park v Singapuru
 
Celé dny bývá zataženo, horko, bezvětří a protože město leží na rovníku, mají zde stále léto. Tropickému vedru jsme brzy přivykli a bylo nám příjemnější, než česká listopadová mlha.
Ráno jsme vycházeli do ulic, kde bylo jak v prádelně, ale teplé oblečení jsme museli tahat s sebou, protože všude uvnitř (metro, letiště, nákupní střediska) se klimatizuje na 21 stupňů a fouká studený vzduch.
Vedra a vlhka se nemusíte obávat, dá se na to rychle zvyknout a jestli Vás trápí dýchací neduhy, měly by se zlepšit až vymizet. Naopak buďte opatrní, máte-li problémy s tlakem a srdcem.
 
Park v centru Singapuru   V centru Singapuru

14. Asijské pochoutky
 
Posnídat se dá kdekoliv. Koupili jsme si v bufetu místní pečivo a ochutnali papájové mléko, mango-honey-melon drink a sugarcane drink, čili energetický nápoj z cukrové třtiny. Bufety a kiosky s velikou pestrostí výběru se nacházejí na každém kroku. Jindy jsme posnídali teplé tousty s javorovým sirupem, velkou porci vaječiny, džus z čerstvé papáje a kávu.
 
Asijské jídlo   Asijské jídlo
 
Poslední ráno jsem místo vaječiny dostal čtyři polosyrová vejce do skla (asi mi špatně rozuměli). Vybavila se mi hrozba salmonely a vajíčka jsem odsunul daleko od sebe při představě, že s průjmem cestuji v letadle přes půl světa. Na to zareagoval snědý chlapík vedle nás a začal mi vysvětlovat, že přicházím o znamenitou pochoutku. Přinesl několik lahviček s ochucovadly, nalil to na vejce, promíchal a misku přisunul ke mně. Počínal si natolik sugestivně, že jsem syrová vajíčka nejdřív opatrně okusil a pak misku s chutí vyjedl.
Výčitky svědomí mne ale dohnaly zpět na hotelový pokoj, kde jsem do sebe preventivně obrátil lahvičku „Luhačovické bylinné“, abych se vydezinfikoval. Tato skvělá snídaně se obešla bez následků. Průjem nehrozí, hygiena se dodržuje asi stejně jako u nás.
 
Plody durianu   Naloupaný durian

             
plody durianu dosahují velikosti melounu                       oloupaný páchnoucí durian
 

Durian je ovoce vynikající chuti, které však po oloupání strašně páchne (jako veřejné záchodky!) a říká se, že obsahuje všechny smrady světa. Proto se s ním nesmí do metra, do taxíku, do hotelu a do veřejných míst. Koupil jsem si durianovou zmrzlinu v barevném chlebu (obrázek) za jeden singapurský dolar (16 Kč).  Zmrzlina chutnala výborně, ale lízal jsem ji se zatajeným dechem, protože odporně smrděla.
 
Durianová zmrzlina   Exotické plody
 
Místo oběda jsem si v bistru objednal malou pizzu. Řekli mi, že bude hotova za deset minut, zaplatil jsem a dostal jsem malé kolečko z umělé hmoty polepené reklamou. Podobně jako jiní zákazníci jsem šel čekat ven do parku na lavičku. Po chvíli se plastové kolečko začalo chvět a červeně blikat a teprve teď mi došlo, na co kolečko mám - volají mne pro hotovou pizzu.

 

Na večeři jsme chodili do Čínské čtvrti, kde u stolečků na chodníku lidé vysedávají  dlouho do noci. Je to na hlavní třídě dál za stanicí metra Chinatown. Na obrázkovém jídelním lístku jsme si vybrali jedno z levnějších jídel a přinesli nám polévku, misku rýže, kousky ryby v omáčce, kuřecí nugetky, zelené lodyhy v nálevu, misku s pálivým zázvorem a velký zelený kokosový ořech s vyříznutým otvorem, slámkami a lžičkou na vyškrabování. Jídlo bez příloh pořídíte za 5-10 SGD (1 SGD = 16 Kč).
Na některých stolech stály plynové vařiče s hrncem vroucí vody, do které hosté naházeli objednané syrové maso a vařené kousky si máčeli v omáčce. 
 

                   Booking.com


Ze Singapuru míříme do Kualy Lumpur
Dlouho před cestou jsem doma na internetových stránkách malajsijských drah koupil vlakovou jízdenku ze Singapuru do Kuala Lumpur. Jediné vlakové nádraží v Singapuru se jmenuje Woodlands, leží na hranici s Malajsií 30 km od centra a přímo bez přestupů se tam dostanete nejlépe taxíkem. Našli jsme na internetu stránku o singapurských taxících, kde zadáte místa nástupu a výstupu a dozvíte se výši jízdného. Nám to vypočetlo, že tato cesta bude stát  21,40 SGD, jízdné je 2x levnější než u nás.
 
Stačilo si stoupnout na kraj ulice, lehce zvednout ruku a během deseti sekund jsme mohli nasedat. Nejvzdálenější možný cíl „Woodlands – Rillway Station“ na druhém konci města  vyvolal u čínského řidiče dobrou náladu a sdílnost.
"Where are you from?"  Odkud jste? Touto otázkou začíná většina podobných rozhovorů.
 
The Orchard street in Singapore
 
Během cesty nás taxikář poučil, že v Kuale Lumpur nemáme nosit tašku přes rameno, protože nám ji někdo strhne a uteče. Baťůžky doporučil nemít na zádech, ale na břiše před sebou a držet rukama. Zloději jdou po penězích a hlavně po cestovních dokladech. Varoval nás před malajsijskými pasovými úředníky, kteří cizincům při vstupu někdy úmyslně neorazí pas a při opouštění země z toho udělají veliký problém, za který inkasují. Taxikáři jsme poděkovali za rady a zaplatili za svezení 21,40 SGD.


15. Co se jinam nevešlo - zajímavosti:
 

Bydlení: Singapuřané bydlí ve velkých obytných domech se stovkami bytů a ve výškových budovách vlastněných státem, který byty pronajímá za velmi výhodných podmínek a zohledňuje přitom úplné rodiny před singles. Soukromé rodinné domky se vyskytují minimálně, představují symbol mimořádného bohatství jejich cena se šplhá do neuvěřitelných výšin.
Zaměstnání: Málo placené práce vykonávají Malajci a kvalifikovaný člověk najde v Singapuru slušně placenou práci snadněji než v jiných částech světa. Nezaměstnanost tu skoro neznají, pracovní tempo je vysoké, často se pracuje dlouho do večera a na lukrativních postech se nevybírá celá dovolená. Singapur je v Asii druhou nejbohatší zemí (po Japonsku) s průměrným platem v přepočtu 70.000,- Kč.
Podvečerní centrum SingapuruAuta: Množství provozovaných aut se reguluje, aby se ulice nezahltily. Ulice jsou sice plné aut, ale zácpy se netvoří.  Každý měsíc úřady vydávají omezený počet povolení k nákupu aut a tato povolení se draží. Navíc se ještě platí daň ve výši ceny auta! Zjednodušeně řečeno, za auto tady zaplatíte 2,5 x více než jinde ve světě.
Hodně se využívá taxi, které je levnější než u nás, a při průměrném příjmu to je, jako byste jezdili po Praze za 7 Kč/km. Není dovoleno provozovat auta starší deseti let, ta se prodávají do Malajsie. V sousední Malajsii stojí benzín 3x méně, proto někteří řidiči jezdili tankovat těsně za hranice. Singapurská vláda to zarazila nařízením, aby každé vozidlo opouštějící Singapur mělo nejméně půl nádrže benzínu a celníci to kontrolují pohledem na ukazatel na palubní desce. Být toto u nás, měli by řidiči tajný vypínač, s jehož pomocí by ručička ukázala plnou nádrž. V Singapuru se však myslí jinak než u nás a řidiči nařízení neobcházejí. Panuje tam větší respekt k dodržování pravidel.
Cestování: Singapuřané málo cestují, možná proto, že nikde v okolí není lépe. V širokém okolí jsou jen země s mnohem nižší životní úrovní. Studenti si za velmi příznivou cenu zaletí na Bali nebo do Bangkoku, ostatní občané spíš zůstávají doma. Zákonná dovolená trvá 3-4 týdny.
Profil průměrného Singapurce: Průměrný obyvatel Singapuru si slušně vydělá, bydlí v paneláku, nikam necestuje, nemá auto, jezdí taxíkem a pracuje do úmoru. Co pak s penězi dělá?
Nakupuje a to přesto, že z důvodu velké poptávky ceny rostou. V ulici Orchard vedou nákupní střediska čtyři patra do země a snadno se v nich ztratíte. Když chcete přejít na druhou stranu této frekventované ulice, musíte podchodem do podzemí, ale tam se zaručeně nezorientujete mezi stovkami členitých obchodů. Po čtvrthodině bloudění v podzemí jsme vylezli v místě, odkud jsme vešli.
Obyvatelé vycházeli z nákupního centra obtěžkáni mnoha taškami módních značek a stavěli se do řady na taxík.
Oblékání: Singapuřané chodí velmi pěkně oblečení a ostříhaní, jako by mířili na společenskou akci. Většina mužů si obléká tmavé kalhoty a jednobarevnou košili, často s dlouhým rukávem. Ženy se méně Obyvatelé Singapurumalují, ramena nosí zahalená a oblékají si nevýrazné ale elegantní šaty. Oblečení se nosí málo barevné, spíše odstíny šedé, černá a bílá. Barevné vlasy, natržené nohavice, kraťasy a trika s nápisy Vás jednoznačně odliší od místních obyvatel.
Co se říká o Singapuru: Město budoucnosti, město s nejvyšší kvalitou života na světě, s nejnižší korupcí, s nejčistšími ulicemi, s minimální kriminalitou.
Zákaz žvýkaček:
Žvýkačku v Singapuru nekoupíte, jejich prodej je totiž zakázán. Černý trh nevznikl, protože obyvatelé nejsou navyklí obcházet předpisy. Nikdo Vám nic neřekne, když budete na ulici žvýkat a pak žvýkačku hodíte do koše, ale za vyplivnutí žvýkačky na zem hrozí vysoké pokuty a kamery mají všude. Nikoho jsme neviděli žvýkat ani kouřit.
Pohlednice nekoupíte:
Pohlednice už skoro vymizely z obchodů, sehnat známky také nebylo jednoduché a najít poštovní schránku byla úloha pro detektiva. V Singapuru se komunikuje elektronicky a pohledy či dopisy jsou považovány za přežitky.
Dojem: Můj dojem byl, že místní radnice neví, co s penězi a realizuje pro obyvatele takové nápady, o kterých se nám může jen zdát. Část vybraných daní se dokonce občanům vrací - loni dostal od vlády každý Singapuřan 350 SGD.
V Singapuru nenalézáte projevy vandalismu, žije se poctivě, nešidí se, nekrade se a vidíte zemi spravovanou mnohem lépe než ČR. Proto tam každý rok o dovolené létám - abych na vlastní oči viděl prosperující zemi, kde se myslí a žije jinak.

                                                                  Ze Singapuru na pár dní do 
Malajsie.
 

 

 
Na úvodní stránku
Cesta kolem světa za 22 dní
 
Austrálie   Thajsko   Japonsko

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko

   

 

cestujte©2019

 

 

TOPlist