Autem do Benátek
 

Home
 
Bulharsko autem
Rumunsko autem
Turecko autem
Maďarsko autem

Albánie autem


Finsko autem
Norsko autem
Švédsko autem
Lotyšsko autem
Litva autem


Estonsko


ostrov Saaremaa
 
 

 

 

 
Estonsko - Eesti - Estonia
Nejsevernější z pobalstských republik, rozloha jako 2/3 ČR, počet obyvatel 1,3 milionu, hlavní město Tallin (400.000), člen EU, NATO, Schengenu, měna euro (od 2011). Země je progresívní ve vzdělávání a v informačních technologiích - volby po internetu, počítače na hotelových pokojích ap. 
 
estonská vlajka            větrný mlýn na estonském ostrově Saaremaa
EST - Estonsko,   LV - Lotyšsko,   LT - Litva,   BY - Bělorusko,  naše cesta 2009 zeleně, 2007 oranžově, červená šipka: ostrov Saaremaa

Výlet na ostrovy
Ostrovy Muhu a Saaremaa jsou jako stvořené pro výlet autem, protože nejsou příliš velké a najdete tam tato velmi pozoruhodná místa: 

Město Kuressaare, Medvědí jezero, louky vlčího máku, větrné mlýny a kráter po dopadu meteoritu. 
 
mapka ostrova Saaremaa   na trajektu při plavbě na ostrovy
 
Ostrov Muhu
Trajekt na ostrovy (mezi Virtsust a Kuivastusse) vyplouvá každou celou hodinu až do půlnoci a místo na něm nebylo třeba rezervovat.  Na bližší ostrov Muhu vzdálený šest kilometrů od pevniny jsme se s autem dostali za půl hodiny a zaplatili jsme necelých 10 €. Ostrov Muhu  má 2.000 obyvatel a měří 20 x 12 km.
 
trajekt Regula   z Muhu na Saaremaa
    Z ostrova Muhu vede na ostrov Saaremaa úzká hráz 2,7 km dlouhá (obrázek), mýto se nevybírá.

vlčí máky na ostrově Saaremaa
                                              
louky s vlčími máky na ostrově Saaremaa
Ostrov Saaremaa
Má 35.000 obyvatel a měří cca 70 x 40 km. Hlavní silnice napříč ostrovem je ve výborném stavu a značka na ní dovoluje rychlost 100 km/h.
Rychle jsme se dostali do největšího města Kuressaare, ale spustila se  průtrž mračen, proto jsme zamířili do objednaného hotelu Mardi (velmi solidní, 44 € za pokoj se snídaní).
 

Kuressaare - hlavní město ostrova Saaremaa 
(16.000 obyvatel)
Ráno po dešti jsme se procházeli městem, které se jevilo velmi udržované a životní úroveň bychom odhadli stejnou jako u nás. Neušlo nám několik nápisů "Arensburg" - tak se město dříve jmenovalo.
 
Kuressaare na estonském ostrově Saaremaa   Kuressaare na estonském ostrově Saaremaa
 
Prošli jsme kolem opraveného středověkého hradu ze 14.století obklopeného vodním příkopem. Po dlážděných cestách jsme došli až k moři, kde právě ze sauny vybíhali naháči a vrhali se do studených vln. Při procházce nás zaujaly stromy úplněně porostlé lišejníky a město zanechalo velmi příznivý dojem.

 
severský strom obrostlý lišejníky   moře v Kuressaare
 
Medvědí jezero
Nachází se 20 km severozápadně od Kuressaarena ostrově Saaremaa. V průvodci jsme se dočetli o pohádkovém jezeře obklopeném lesy a keři lesních plodů, ale nic takového. Normální jezero, jeden kemp se stany a do vody se skoro nikde nedalo vlézt, protože les zasahoval těsně k vodě. 
 

Kráter po dopadu meteoritu
Nachází se v Kaali u Salavere na ostrově Saaremaa a nazývá se také kráterové jezero - Kraaterjärv. V 6.století před naším letopočtem tady dopadl kámen z vesmíru o hmotnosti 30-50 tun rychlostí asi 20 km/s. Asi půl sekundy před dopadem ve výšce 10 km se rozpadl a na zem dopadlo těsně vedle sebe několik samostatných kamenů. Největší z nich vytvořil kráter o průměru 110 metrů (obrázek), který zaplavila voda. Nejdříve vystoupáte na vysoký val, poté sejdete po schodech k hladině. Kráter se dá obejít dokola, vstupné se neplatí, zaparkovat lze u budov jen pár desítek metrů od kráteru. 
 
větrný mlýn u vesnice Angla na estonském ostrově Saaremaa   meteorický kráter u vesnice Kaali na estonském ostrově Saaremaa
 
Větrné mlýny

Skupinu větrných mlýnů jsme obešli u vesnice Angla. Zdálo se nám, že hodně podléhají vlivu povětrnosti a nikdo je příliš neudržuje. Dřívě na ostrově Saaremaa fungovaly stovky větrných mlýnů, což svědčí o tom, že se tady pěstovala pšenice a že často fouká. Větru jsme si tedy užili dost.
 
Uvězněni na ostrově
Neustálý vichr vzdouval vlny na moři a trajekt kvůli tomu nejezdil. Zastavili jsme daleko před přístavem, protože před námi už na trajekt stála kilometrová řada aut, mezi nimi mnoho autobusů a kamionů.
Po mnoha hodinách čekání se vítr trochu ztišil, přijely dva obří trajekty a "kilometr" vozidel se do nich naskládal. 
 

trajekt ze Saaremaa  
boční cesta mezi Muhu a Saaremaa
 
Plán naší bleskové cesty utrpěl citelný zásah, chtěli jsme totiž ještě zajet do Tallinu a do Narvy k ruským hranicím, ale nestihli bychom jít za čtyři dny do práce. Tallin jsme navštívili při jiné cestě, zde jsou fotky:
 

Tallin
Hlavní město Estonska se 400.000 obyvateli působí poklidným dojmem. Z hradního vrchu Toompea máte daleký rozhled a po chvilce chůze se ocitáte buď v rozlehlém parku nebo v dlážděných uličkách.
 

 
Tallin   Tallin 
 

V létě za teplých bílých nocí se dá centrem města procházet až do rána - obchody mají otevřeno a všude je živo celou noc. V architektuře města poznáte hodně západního vlivu - kdysi to bylo německé město.

 
Trajekty do Helsinek
 

trajekt Tallink   na trajektu
Trajekt Tallink dlouhý 212 metrů na 12 palubách pojme 2.800 cestujících a stovky aut. Vpravo restaurace pro pasažéry.
 
Pärnu

Typické estonské město na hlavním tahu jsme projezdili křížem krážem při hledání noclehu. Chatky v kempech (objeli jsme jich pět) nabízejí předražené přespání, proto jsme za stejné peníze raději přespali v motelu (40 €).  K městu přiléhá široká a dlouhá písčitá pláž, jen mírně se svažuje a nachází se v závětří.
 
Mělké moře

Další příjemnou zastávkou za horkých letních dní může být mořská mělčina, kterou jsme objevili kousek od města Pärnu. Na místě N 58,23678  E 24,48278 necháte auto a jdete pár desítek metrů k moři bahnitým rákosím, vyzujete se a pokračujete bosky. V moři se můžete procházet stovky metrů od břehu v krátkých kalhotech nebo sukni s vodou po kolena. Daleko od břehu dojdete na mělčinu, kde se dno dotýká hladiny a zažijete, jaké to je "chodit po hladině moře".  Během krátkého léta jen na několik dní teplota vzduchu přesáhne 30°C a voda se přitom krátkodobě ohřeje na 20°C, na mělčinách na 25°C.   
 
mělčina v Baltském moři   mělčina v Baltském moři
 

Proč zrovna do Estonska ?

Představte si, že máte dovolenou a chcete jet daleko. Nemáte dost peněz na letadlo, proto zvolíte auto. A v autě nemáte klimatizaci, tak se vydáte na sever. Takto jsme uvažovali den před odjezdem a druhý den ráno 6.července 2009 jsme odjeli přes Warszawu
severský les v Estonskudo Estonska. Nebyla to pro nás cesta objevitelská, ale odpočinková a relaxační, protože jsme tudy už jednou projížděli do Norska. 
 
Vedro i na severu
Naivně jsme na severu očekávali chladno. Zatímco doma se mírně ochladilo, na severu jsme se strefili do estonských veder přes 30° C. Proto jsme se namáčeli v  Baltském moři nebo dlouho nakupovali v klimatizovaném supermarketu. Nakoupili jsme si marmelády,  ryby v nálevu, sušené ryby a sklenice zavařených estonských hub.
 
Procházka severským lesem
Při odjezdu z Estonska doporučujeme projít se severským lesem. Auto necháte na kraji lesa na místě  N58°08'50'' E24°30'11'' a jdete malebným členitým terénem do mírného kopce (obrázek). Najedli jsme se borůvek, našli nějaké hřiby, soba ani medvěda jsme nepotkali.
 

 

 


Home


  Albánie autem   Bulharsko autem   Turecko autem    Rumunsko autem    Maďarsko autem
         Finsko autem   Norsko autem   Švédsko autem   Litva autem   Lotyšsko autem


 


cestujte©2014

 

 

TOPlist