Home
Bulharsko  Turecko
 Albánie
Finsko  Norsko  Švédsko
Litva  Lotyšsko  Estonsko

Austrálie  
Malajsie   Singapur  
Japonsko
 Kolem světa za 22 dní


Thajsko
vlajka Thajska
 

         cestujteseznam.cz      Honza Hanus © 2016         

 
Mapa Bangkoku - 3000x3000 - 1,5 MB - zde,  menší mapa hromadné dopravy - zde.
 
Ulice v Bangkoku

Představte si ulice lemované prodejními stánky, hlučné motorky naložené zbožím, auta ve věčných kolonách, prodejce připravující jídla přímo na ulici, potulné psy a kočky ochomýtající se kolem, vybavte si směs vůní a zápachů umocněnou vonnými tyčinkami. Vítejte v Bangkoku.  
 
Bangkok   Bangkok
 
                       dopravní zácpa v Bangkoku                                                          na ulici v Bangkoku
 
Zblízka sledujeme přípravu našeho oběda
V parku Chatuchak jsme se před tropickým deštěm schovali pod slunečníky pouličního prodavače a připadlo nám slušné odvděčit se mu objednáním jídla. Zblízka jsem mohl přípravu pozorovat.
Prodavač nejprve položil na plynový hořák černou mastnou pánev nepochybně nesoucí vzorky všech jídel za poslední měsíce. Z kanystru nalil palmový olej, přidal koření a čili, orestoval kousky masa, přidal rýži a kokosové mléko.
Všiml jsem si, jak prodavač rozestavil několik kbelíků na místa, kde dírami v plachtách zatékalo. Tropický liják kbelíky rychle plnil, prodavač v nich umyl porcelánové talíře po předchozích hostech a mohl nám servírovat.
Pár kousků masa jsme snědli, ale chutnalo divně a takový druh masa jsem nikdy nejedl. Mohla to být kočka, mohla to být nutrie, kdo ví. Prodavač pozoroval, jak nám chutná, usmíval se a povzbuzoval nás k jídlu. Zastyděl jsem se, že maso nedojím, proto jsem ho v nestřežené chvíli hodil pod stůl. Vmžiku se pod náš stůl vrhl veliký pouliční pes, který hlídkoval opodál.

 
  
       
                                                            příprava jídel na ulici v Bangkoku
Masáže
Nechali jsme se zlákat a proběhlo to takto:  Nejdřív jsme se domluvili na ceně - 200 BHT (130 Kč) za osobu za 1 hodinu masáže, z toho 40 minut masáž nohou a 20 minut masáž ramen a rukou. Nemuseli jsme sundávat žádné oblečení, pouze boty a ponožky, nohavice stačilo vyhrnout ke kolenům. Dvě masérky si nás posadily vedle sebe na speciální pohovku, opřeli jsme se o polštář a mohli jsme příjemně relaxovat.
Masérky potřely lýtka emulzí a poté postupovaly mimořádně důkladně od prstů, chodidla a kotníku výš. Celou hodinu se intenzivně snažily bez prostojů, opakovalo se stlačování a protahování, ale nebylo to stereotypní a neustále mne překvapovaly stlačováním míst na nohách, které reflexívně působily. Dostal jsem se do příjemného, bezmyšlenkového stavu a když skončily, nechtělo se mi vstát. Celkový dojem byl výborný.

Místo masáže:  vchod do nákupního centra Paladium od severu nadchodem nad ulicí,
GPS:  N 13˚45'00,0''  E 100˚32'26,1'',  po vstupu dovnitř 20 metrů vlevo k zelené ceduli.
 
K masáži lákají stovky a tisíce salonů otevřených do ulice a o zákazníky nemají nouzi. Pro Thajce se masáž stala součástí životního stylu a dopřávají si ji velmi často. Je dobré vědět, že naprostá většina masážních salónů nemá s erotikou nic společného.

 

                                                                         odpočinek po obědě na ulici
Délka stínu nula
Na každé místo mezi obratníky Raka a Kozoroha svítí slunce kolmo jen dvakrát do roka. Abyste zažili to zvláštní osvětlení shora, kdy sloupy nevrhají stín a slunce vystoupí nejvýš, jak je to možné, k tomu musíte nejen přicestovat do tropů, ale ještě trefit jeden z těchto dvou dní v roce a jasné počasí k tomu. 
Při přípravě cesty jsem si výšku slunce nad obzorem spočítal a vyšla mi přesně 90 stupňů. Z časové rovnice jsem pak zjistil dobu pravého poledne (není to 12:00) a 18. srpna jsem v centru Bangkoku upoutával kolemjdoucí, když jsem nadšeně spouštěl provázek se závažím - nevrhal žádný stín!
 
se sluncem v zenitu   slunce svítí kolmo   Bangkok
                                                     v pravé poledne slunce vrhalo stín přímo dolů
Sanuk - radost ze života
Thajci umějí pracovat s nadšením, v klidu a bez stresu. Jejich zásadou je dělat všechno s vnitřní radostí, bez které nemá činnost smysl. Snaží se dosáhnout spokojenosti zákazníka a radují se z toho, že zákazník má radost. Thajci umějí žít šťastněji než lidé u nás.
 
oltář na ulici v Bangkoku   oltář na ulici v Bangkoku
              k oltářům  kladou obyvatelé svíčky, vonné tyčinky, jídlo, květy nebo se ukloní, když jdou kolem
 
Neskutečná nabídka pití a jídel
Po chodníku se skoro nedá projít, jeden stolek navazuje na druhý, zboží se vystavuje na pojízdných kárách nebo jen tak položené na zemi.
Přímo na ulici prodavači lisují tropické ovoce a šťávu v plastových láhvích odkládají na hromadu ledu. Kvůli značnému vedru jsme kupovali stále další a další šťávy a chodili po ulicích s lahvičkou v ruce. Z deseti vyzkoušených nám nejvíc chutnala vynikající šťáva z manga, agave, ananasu a granátového jablka. Za tři deci se platilo 10-20 BHT  (6-12 Kč).
S kávou jsem neuspěl, protože oslovení prodavači nechápali, že by v tom vedru mohl někdo chtít horký nápoj a vnucovali mi eiscafé.
Mnozí Thajci si na chodníku kupovali celý oběd a pojídali ho za chůze. Polévky jsou nabízeny v průhledných nafouknutých sáčcích, rýže zabalená v banánovém listu a přímo z rožně dostanete pečené maso a ryby. Jako přílohu si přikoupíte do kornoutku smažené cvrčky a kobylky.

 
nabídka masa na ulici v Bangkoku   tuk-tuk  Bangkok
                         grilované maso na špejli                                                        tříkolová motorka tuk-tuk
Vlhko a vedro

Od rána slunce pražilo, stupňovalo se neúnosné vedro (35˚) a vlhko, odpoledne se každý den zatáhlo a hodinu až dvě hustě pršelo. Přijeli jsme v období dešťů.
Díky monzunům se střídají období tepla (03-06), dešťů (07-10) a chladu (11-02). Do Thajska se jezdí nejvíc od listopadu do března, kdy méně prší s teplotami pod 30 stupňů, ovšem v tuto dobu stojí letenky a hotely nejvíc.

Obával jsem se, jak při svých průduškových potížích budu toto klima snášet. Když jsme dopoledne vyšli z místa ubytování ven, jako bych vstoupil do sauny, do minuty se mi košile lepila na mokrá záda. Pobyt v horku se dal dobře vydržet, dobře se mi dýchalo, ale vznikl jiný problém: Horko mi utlumilo aktivitu a chuť něco navíc podnikat. Plány podívat se k řece Kwai nebo na Patáju zůstaly nenaplněné.
 
centrum Bangkoku
     
                                                                 ve starém centru Bangkoku

Bangkok - moderní centrum   Bangkok - moderní centrum
  
                                      v blízkosti moderních nákupních center Siam a Paragon v Bangkoku
 

Baiyoke - nejvyšší stavba v Thajsku
Doporučuji za soumraku navštívit vyhlídku věže Baiyoke II vysokou 309 metrů kvůli zorientování se a jedinečnému výhledu. 
Z 83. patra se pěšky  vystoupá o patro výš, kde se podlaha pomalu otáčí. Když návštěvník zůstanete stát na místě u zábradlí 20 minut, uvidí postupně na všechny strany.
Od 18. patra nahoru je Baiyoke II hotelem, kde přenocování stojí stejně jako v běžném evropském hotelu. Koho v Bangkoku omrzí nekomfortní ubytování za pár stovek, může jednu noc přenocovat v Byioku II. Zkusili jsme si to i my - v pokoji v 61. poschodí s výhledem na město (úžasné v noci) a snídaní u okna v 78. poschodí s nepřeberným výběrem asijských pokrmů.
Ubytovaní se dostanou zdarma na vyhlídku v 84. poschodí  (jinak 400 BHT) a do muzea v 77. poschodí. Recepce se nachází v 18. patře, restaurace v 18., 76., 78., 81. a 82. patře.
Vstup do věže Baiyoke nepřetržitě hlídají dva po zuby ozbrojení vojáci se samopaly, všude vidíte policisty, míří na vás kamery a celkově jsem měl dojem, že o bezpečnost je velmi dobře postaráno. Kriminalita v Bangkoku je nízká a nebáli jsme se chodit nočními uličkami.
 
věž Baiyoke II   Bangkok v noci
      věž Baiyoke II - GPS N 13˚45'14,1''  E 100˚32'26,3''                   pohled z 61.poschodí věže Baiyoke v noci
 
Doprava
Z bankokgského letiště Suvarnabhumi jezdí několikrát za hodinu vlak po rychlodráze.
Rychlodráhu kříží na páté stanici metro (MRTA) a na poslední sedmé stanici (Phaya Thai) se dá přesednout na nadzemní dráhu zvanou BTS, Skytrain nebo "fajfá". Tyto vyjmenované dopravní linky pokrývají dopravu jen na menší části města.
Mnoho turistů se chce dostat do starého centra do oblasti kolem Královského paláce a ulice Khao San, kam tyto linky nejezdí. Vystoupili jsme z metra u řeky Chao Phraya a dopluli k palácům lodí (interval 20 minut, jednosměrný lístek za 40 BHT, 9. zastávka lodi).
Velmi levně se dá po Bangkoku přepravovat na motorce na zadním sedadle, v motorové tříkolce zvané tuk-tuk anebo taxíkem. Mnozí turisté se nechají zlákat, ale prý občas zavezou zákazníka proti jeho vůli jinam, kde se mu nabízí až vnucuje zboží. S touto dopravou jsme zkušenost neudělali, jezdili jsme rychlodráhou a chodili pěšky.
 
ulice v Bangkoku
 
                                                                         v centru Bangkoku
Turistický ráj
V Bangkoku se snadno levně ubytujete, za pár korun najíte a velmi levně přepravíte. Na ulici vás oslovují řidiči tuk-tuků, taxíků a naháněči cestních agentur. Za částku kolem 1.000
BHT (620 Kč) můžete pořídit jednodenní výlet z Bangkoku na korálové ostrovy u Patáje, na most přes řeku Kwai nebo na plovoucí trh, kde se zboží prodává z člunu do člunu. Bez agentur se všude dostanete ještě mnohem levněji.

Bangkok - centrum
 
                                                                    v centru Bangkoku
Postřehy z Bangkoku
Thajci chodí pěkně, čistě oblečení a upravení bez výstředností (bez piersingu ap.). Moc se neusmívají, při potkání se dívají jinam a vypadá to, že jsme jim lhostejní. Mnoho z nich se stravuje za chůze po ulici s mobilem u ucha.
Přestože pokrmy připravují v horku na ulici, hygienu většinou dodržují na solidní úrovni a bez obav jsme si jídlo na ulici kupovali, žádné očkování jsme před cestou nepodstoupili.
Domluvit se anglicky není problém, většina prodavačů ve vlastním zájmu anglicky umí. Nápisy mají v thajštině, anglištině a ruštině. Do Bangkoku přijíždí hodně Arabů a Rusů.
V moderních nákupních centrech (Siam, Paragon) se dá stravovat na evropské úrovni za evropské ceny. Spotřební zboží v Bangkoku koupíte velmi levně. Například v hodinářském krámku vystavovali tisíce hodinek nejrůznějších světových značek za jednotnou cenu 79,-
BHT (49,- Kč za kus).
Bangkok mne zaujal, ale netoužím ho vidět znovu.
 
park Chatuchak   park Chatuchak
                                                     v parku Chatuchak v blízkosti obrovského tržiště
Figurka slona

Helenka si přála přivézt z Bangkoku sošku slona pro štěstí a na památku. Během procházek ulicemi jsme takovou figurku u prodejců nezahlédli a na letišti těsně před odletem už bylo na shánění pozdě.
A co se nestalo:  Na letišti Helenku oslovil mladý Thajec s prosbou o zodpovězení anketních otázek pro thajskou státní agenturu cetovního ruchu. Dlouho se ptal a vše si zaznamenával - kolik dní jsme strávili v Bangkoku, kolik peněz jsme utratili, co se nám líbilo a nelíbilo atd. Na závěr Helence poděkoval a předal jí malý dárek - figurku slona.

 

 

 
Na úvodní stránku
 
Austrálie
  Japonsko  Singapur  Malajsie  

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko

 

 

TOPlist