Home
Bulharsko  Turecko
 Albánie
Finsko Norsko Švédsko
Litva  Lotyšsko  Estonsko

Austrálie 
Malajsie  Thajsko Japonsko
Cesta kolem světa za 22 dní

 

 

 Honza Hanus © 2020         

 
Do Číny bez víza

Při cestě do Číny je nutné si předem vyřídit vízum. Ale při splnění jistých podmínek můžete v Číně opustit letiště i bez víza a navštívit třeba Čínskou zeď.

Podmínka č. 1:
Musíte mít pas některé ze 45 vyjmenovaných zemí. ČR je mezi nimi, tak první podmínku máte splněnou.
 
Podmínka č. 2:
Týká se to pouze vyjmenovaných čínských měst a území města nesmíte opustit:  Peking, Šanghaj, Guangzhou, Chengdu, Chongqing, Shenyang, Dailan, Xian, Guilin, Kunming, Hangzhou, Xiamen, Wuhan, Tianjin, Harbin, Nanjing.
 
Podmínka č. 3:
Musíte mít letenku do třetí země s odletem nejpozději do 72 hodin. Do této třetí země máte platné vízum nebo bezvízový vstup.

Píše se o tom na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Při cestách přes Šanghaj, Chengdu a Peking jsem popsaný postup 3x vyzkoušel (naposled v roce 2018) a zde jsou moje zkušenosti:

Koupíte si letenku s přestupem v Číně a vyberete přestup trvající desítky hodin. Většinou Vám vyhledávač letenek zobrazí na prvních místech dobře navazující lety, ale rolujte hodně dolů, kde bývají nepraktické lety s přestupem trvajícím třeba 20 hodin.
V našem případě to byl posledně let Vídeň – Peking s příletem v pět ráno a navazující Peking – Singapur s odletem o půlnoci. Oba lety byly se stejnou leteckou společností, proto jsme už ve Vídni obdrželi palubní lístek (boarding pass) také na let Peking – Singapur. Letecké společnosti jsem nic ohledně přerušení letu neoznamoval.

V Číně na letišti musíte nejprve najít přepážku "TEMPORARY ENTRY PERMIT APPLICATION for 24/144 hour transit passanger applying for leaving airport". Kdo chce opustit letiště, musí požádat o povolení k dočasnému vstupu právě zde. Tady při čekání v řadě máte dost času na vyplnění formuláře – ten bývá někde poblíž na stolku, musí mít modrý pruh a vypadá takto. Poblíž přepážky na nástěnce najdete i vzor k vyplnění.
Tady předkládáte pas, letenku a formulář s modrým pruhem. Nic neplatíte. Do pasu Vám buď narazí razítko nebo nalepí nálepku s textem "Temporary Entry Permit" a časem do kdy.
Až potom se vydáte do hlavní haly a vystojíte obvyklou řadu k imigračnímu úředníkovi, který Vás pustí z letiště.
Nejprve si vyberte z bankomatu peníze. Ne každý bankomat vám zafunguje a kartou velmi málokde zaplatíte. Snažte se rozměnit a drobným nákupem získat co nejvíc drobných.


Čínská zeď  Procházka po Čínské zdi

Chcete-li v Pekingu navštívit Čínskou zeď, zde je návod:

Při východu z pekingského letiště jděte po směrovkách Airport express. Jezdí v intervalu 8-12 minut, jízdenka na tento rychlovlak stojí 25 juanů a dá se koupit v automatu (nešlo nám to) nebo v okénku. Vystoupíte v konečné stanici Dongzhimen po asi 25 minutách.

Ve stanici Dongzhimen přesednete na metro. Jízdenku do stanice Jishuitan opět koupíte v automatu (zase nám to nešlo) nebo v okénku a drobné vrací. Je dobré mít mapku a ukázat prstem cílovou stanici, zakroužkovat ji nebo nápis Jishuitan napsat na kousek papíru. Vyslovuje se to dost jinak, než se to píše, a nebudou Vám rozumět. Ani anglicky se téměř nikde nedomluvíte.
Ve stanici Dongzhimen nasednete na modrou linku metra, která jezdí okruh a nemá tedy konečné stanice. Při nastupování hledáte směr s následnou stanicí Yonghegong (ne opačný směr Dongsi). V metru se připravte na tlačenici. Jishuitan je 4. zastávka.

Ve stanici Jishuitan vyhledejte exit 2B, vyjeďte eskalátorem a dejte se rovně. Půjdete dlouhým koridorem stále rovně asi půl kilometru, až narazíte na mnohaproudou vozovku a za ní se bude vypínat kamenná tvrz (mohutná stavba o výšce cca 20 metrů s masívním valem). Vydáte se vlevo, na nejbližším přechodu přejdete a v blízkosti tvrze najdete zastávku autobusu č. 877. Přibližné souřadnice místa jsou N 39,9501° E 116,3796°.

Na stanovišti busu č. 877 se nelekejte dlouhé řady, jezdí totiž jeden autobus za druhým po pár minutách a během hodiny jich vyjedou desítky. Jízdenka stojí 12 juanů a je nutné mít přesně, nevrací se. Nikde se nestaví a za 1 hodinu a 20 minut vystoupíte v Badalingu, což je nejnavštěvovanější místo Čínské zdi známé z obrázků a kalendářů.
Na mapě jsem našel Badaling těsně na hranici Pekingu, takže podmínku neopustit město ještě splňujete (žádná policejní kontrola se cestou nekonala).
Zde ještě přidávám jízdní řád vlaků ze stanice Dongzhimen zpět na letiště – poslední spoj odjíždí ve 22:30 hodin.

Šťastnou cestu!

Autobus č. 877  Na Náměstí nebeského klidu
 

 

 
Na úvodní stránku
Cesta kolem světa za 22 dní
 
Austrálie   Thajsko   Japonsko

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko


   

 

cestujte©2020

 

 

TOPlist