Cestujte

                                      

  Svatý Vlas

Vlas u Slunečného pobřeží
 
 
               
 


Home

Slunečné pobřeží
Vlas
Nesebr
Primorsko
Kiten
Bulharsko
foto
Bulharsko autem
Balkán autem

Albánie autem
 
Turecko autem

 
Rumunsko autem
 
Maďarsko autem
 
Finsko autem
 
Norsko autem

 
Švédsko autem

Litva autem 
                 

SV - Svatý Vlas
SP - Slun.pobřeží 
NN - Nový Nesebr 
N
- Nesebr
přímá vzdálenost 
SV - N  = 10 km


Slunečné pobřeží - orientace

 
****
 
nový hotel

hotely
ve Svatém Vlasu 

nový hotel

silniční značka


hlavní ulice 
Cara Simeona 
ve Sv.Vlasu


pláž 
ve Svatém Vlasu

****
  příjezd / pristigane
odjezd / trgvane
ubytovat /nastanjá
Česko / Čéchija
teplo / topliná
vedro / goreščina
chladno / studěno
slunce / slnce
ráno / útro
snídaně / zakúska
poledne / pládne
oběd / óběd
odpoledne / slědóběd
večer / vjéčer
večeře / večérja
pití / napítka
voda / vodá
pivo / bíra
víno / víno
kavárna / kafené
zmrzlina / sladoléd
 
   


Svatý Vlas může být dobrým tipem na letní dovolenou. Ubytování nebo posezení  v restauraci tady stojí mnohem méně než na blízkém Slunečném pobřeží.
Ke koupání využijete místních pláží a zajedete si autobusem na Slunečné pobřeží (každých 15 minut). 
 
Ve Vlasu jsme kvůli ubytování rovnou zašli do zprostředkovatelské kanceláře Kometa 2 pod náměstím. Vybrali jsme si třílůžkový pokoj (obrázek dole) s balkonem a výhledem na moře (300m), koupelna však byla slabší a sdílená s jiným pokojem. Cena 12 leva za osobu a den.
 
   
               
  červená šipka - náš balkon                                       pohled z našeho balkonu     
 
V blízkosti jsme si na hlídaném parkovišti hned předplatili pět dní parkování za 30 leva. Oplocené parkoviště a přilehlou myčku obsluhuje přes den několik mladíků, v noci hlídač a není obava z odcizení vozu.  Parkovalo tu jen několik aut a my jsme sem několikrát za den přijížděli a zase odjížděli jako do garáže. Na Slunečném pobřeží jsme pak při koupání nechávali auto na podobných parkovištích.
 
  
                  
hlavní ulice ve Svatém Vlasu                                          náměstí ve Svatém Vlasu
 
Ve Svatém Vlasu vidíte kontrasty mezi veřejným a soukromým.  Hlavní ulice vypadá bídně, zato některé penziony a hotely jsou na evropské úrovni. Ve Svatém Vlasu  bydlí několik málo tisíc obyvatel,  k městečku přiléhají dva kilometry pobřeží, z toho polovina pláží (tři pláže), zbytek jsou útesy a kameny.  Koupali jsme se na krátké 100 m pláži ve východní části městečka. Hned vedle pláže jsme navštěvovali restauraci s vyhlídkou na moře a lidovými cenami, asi polovičními proti Slunečnému pobřeží. Bufet na pláži nabízel za jednotnou cenu 1 leva kávu, kolu, pivo.
 
Na pláži jsme rozložili polostan - stínovou clonu. Vzápětí přišel plavčík a vysvětlil nám, že pláž je soukromá a vlastní stany, slunečníky ap. si můžeme postavit až za poslední řadou slunečníků.  Z rozhovoru s ním jsem zjistil,  že je to majitel pláže osobně, za  4 leva jsme mohli zůstat a využívat slunečník v první linii u vody. Plavčík se zajímal, odkud jsme a pohotově vyjmenoval několik českých měst,  které navštívil. Dostali jsme vizitku s fotkou jeho velkého penziónu.
Bulhaři asi nemají dost peněz,  leželi na dekách vzadu za slunečníky, které si málokdo pronajal a měli jsme kolem sebe volno. 

 
vlevo temná budova - restaurace s otevřenou vyhlídkou
                                                       
pláž pod Svatým Vlasem
 
Pláže jsou tady písčité s mírným spádem,  ve vodě vidíte hejna malých rybek a sem tam ojediněle malou medúzu. Půjčili jsme si na hodinu šlapadlo (8 leva) a šlapali přes kilometr na širé moře, kde už velké vlny s námi pěkně mávaly a obávali jsme se převrácení, ale pocit ze širého moře byl nádherný. Dal se tu půjčit i motorový skútr za 35 leva na deset minut, ale tolik peněz jsme nechtěli vynaložit. 
Zajímavost:  Asi 200m od břehu vedla dlouhá mělčina s vodou po kolena, je 10 m široká, kilometr dlouhá, táhne se podél pobřeží a musíte k ní doplavat.

Vesnice Svatý Vlas navazující na severu na Slunečné pobřeží prožívá stavební boom. Snadno najdete ubytování i na vrcholu sezóny, protože každý druhý dům pronajímá. V rodinném domku zaplatíte za pokoj a noc 40 - 50 leva.  Některé domy jsou zařízeny jako penzióny a tam platíte kolem 60 leva za pokoj a noc. Nové hotely s cenou 80 - 100 leva za pokoj a noc byly vyprodané.  
 
   penzión Černo more
 
  hotel Korona ve Svatém Vlasu 100 m od moře             penzión Černo more ve Svatém vlasu 400 m od m.  
 
Pokud si vybíráte zájezd z katalogu cestovní kanceláře, budete nadšeni, ale jen nad katalogem. Snímek už obvykle nezobrazí tu spoušť kolem, zaplevelené plochy nebo zanedbané okolí. Na místě samotném se nejdříve dostaví zklamání, pak si ale rychle zvyknete a budete spokojeni.
 
Ceny ubytování v posledních letech vzrostly a nejčastěji platíte 20 - 50 leva za osobu a noc. Můžete se podívat třeba na tyto bulharské stránky. Ubytování vždy seženete, chce to ale také rozvahu a nenechat se přesvědčit na prvním místě. 
Při hledání ubytování můžete procházet ulicemi a všímat si cedulek "svobodna komnata",  můžete jít do zprostředkovatelské kanceláře, které jsou všude a když už si nevíte rady, stačí nastoupit do taxi - každý taxikář dohazuje ubytovatelům zákazníky. Za málo peněz s Vámi objede volné pokoje, o kterých má přehled.
Pokoje bývají standardně vybaveny, v koupelnách nebývá u sprchy žádná stěna ani závěs a při sprchování celou místnost zacákáte.
 
  
 

 
 

      
Home

 Kiten  Primorsko 
Nesebr  Slunečné pobřeží  Vlas  fotky z BG

Autem do těchto zemí:
  Bulharsko   Turecko   Albánie   Rumunsko   Maďarsko   Finsko   Norsko   Švédsko   Litva   Lotyšsko   Estonsko  

 


cestujte©2011
 

 

TOPlist