Na úvodní stránku
USA:  New York  San Francisko
Los Angeles  Las Vegas  Grand Canyon

 
Foto:
  Niagarské vodopády
New York  Washington  Norsko
Kréta  Albánie  Bulharsko  Balaton Pustevny  Hrad Lukov

 


Cesta kolem světa za 22 dní 

  Albánie   Bulharsko   Turecko   Rumunsko  
Maďarsko  Finsko  Norsko  Švédsko 
autem do Benátek   autem za polární kruh
 

 Cestujte sami bez cestovní kanceláře: 
Austrálie 
Singapur  Malajsie  Japonsko
 

       aktualizováno 2. 2. 2018            

        Honza Hanus © 2018     cestujteseznam.cz
 

 
 

Magyarország
 
Maďarská vlajka
 

Maďarská dálnice M6

Maďarsko vyniká perfektním značením silnic, asi nejlepším v Evropě a v podstatě nemůžete zabloudit. Po kvalitní dálnici dnes projedete napříč celou zemi jen za 3  4 hodiny.         
 

Na obrázku je dálnice M6 vedoucí z Budapešti na jih do Chorvatska. Všimněte si na středových svodidlech děrované černé folie, přes kterou trochu vidíte, ale díky ní nemusíte v noci tlumit dálková světla kvůli protijedoucím vozidlům.
 
Dálniční poplatky - stav 2018
 
V Maďarsku původně vystavěli mýtné brány, po jejich zrušení zavedli klasické nálepky, ty zrušili také a dnes mají dálniční poplatky elektronické - virtuální,  na sklo auta se už nic nevylepuje.
 
Kde uhradit dálniční poplatek:
 

mapka - červeně Maďarsko1. Osobně v některých směnárnách v ČR, např. ve směnárnách Tourist centrum (soupis poboček na této stránce úplně dole). Chtějí znát číslo auta, začátek platnosti, zaplatíte přibližně 320 Kč, podepíšete se a za minutu máte v ruce doklad psaný maďarsky.
 
2. Na internetu na této stránce zaplatíte kartou, ale potřebujete k tomu znát pár anglických slovíček, v češtině stránku neprovozují. Vyplníte volby "Purchase", "2018 - D1 - 10 days", národnost CZ, číslo auta, datum začátku platnosti a váš mail, pak uhradíte kartou přibližně 12 € a doklad si vytisknete.
 
3. Na hraničním přechodu. Např. na bývalém přechodu Rajka u Bratislavy v běžnou pracovní dobu se dá koupit na několika místech (na slovenské i maďarské straně). Tady ale hrozí zbytečná ztráta času, protože někdy se stojí řada.
 
4. Na maďarských benzinkách označených  e-VIGNETA nebo MATRICA. 
 
          Dálnice v Maďarsku
 
                                                                  Na dálnici M1 před Budapeští.
 
Kolik zaplatíte za jízdu po maďarské dálnici:
 
kategorie D1
:
   auto do 3,5  max.pro 7 osob vč. řidiče
 
10denní:     2.975 HUF v Maďarsku, cca 320 Kč ve směnárnách v ČR
                     12 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)
 
měsíční:      4.780 HUF v Maďarsku, cca 520 Kč ve směnárnách v ČR,
                     18 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)

 
kategorie D1M:   motorka
 

10denní:    1.470 HUF v Maďarsku, cca 150 Kč ve směnárnách v ČR,
                    6 € na internetu (dle aktuálního kurzu forintu)
 

Výše uvedená cena ve forintech je základní. Cena v českých korunách již zahrnuje přirážku směnáren v řádu desetikorun, cena na internetu v € zahrnuje také maďarský servisní poplatek 200-300 HUF. Doporučuji zaplatit úhradu za dálnici předem a jet plynule bez zdržení a bez obavy, že na hranicích budou mít prodejci zavřeno.
Doba platnosti 10 dní se počítá u poplatku hrazeného předem od půlnoci (začátek prvního dne) do půlnoci (konec desátého dne). Při platbě "s platností ihned" ztrácíte (nevyužijete) část prvního dne a konec období nastává půlnocí desátého dne.
 
Zpoplatněné úseky (stav 2018)
 
 
            
 
Úsek dlouhý 14 km mezi hraničním přechodem Rajka u Bratislavy a dálnicí je také zpoplatněn, přestože není dálnicí (na mapce vlevo nahoře). Také za obchvat Györu se už platí. Aktuálně naleznete na maďarských stránkách mapu zpoplatněných úseků zde a na asi 8. místě shora pak ještě detail od přechodu Rajka.
Červená tečka vyznačuje polohu termálních lázní 
Bükfürdő.

Booking.com

Směřujeme k elektronickým poplatkům?
Zdá se, že jde o zatím nejdokonalejší způsob úhrady za použití dálnice a je s podivem, jak málo je rozšířen. Po českých dálnicích jede více než 10% vozidel bez úhrady a celníci s policií jsou kapacitně schopni zkontrolovat méně než 1% projetých aut. Maďarský systém naproti tomu automaticky zkontroluje 99% aut a neplatičům zašle složenku. Při neuhrazení pokuty do 30 dní začíná exekuční řízení a vozidlo nesmí na silnice. 
 
Průjezd Maďarskem do Srbska

Někdo jezdí přes Maďarsko po starých hlavních tazích, aby za dálnici ušetřil, to ale rozhodně nedoporučuji. Máte-li namířeno k Černému moři do Bulharska, je každá hodina
dobrá.
Z hranic u Bratislavy jedete stále rovně a po 14 km se napojíte na dálnici Vídeň - Budapešť.  Po 120 km  jste na okraji Budapešti a dáte si jen pozor, abyste nezajeli po dálnici hluboko k centru města a včas sjeli na obchvat M 0.
Kde se občerstvit:  Při průjezdu Budapeští nesjedu hned na obchvat M0, ale pokračuji asi 9 km po M1/M7 na oblíbenou zastávku v prodejně nábytku IKEA, kde s výhodou zdarma zaparkuji, použiji toaletu, v samoobslužné restauraci si na tácek vyberu vystavené jídlo, např. maďarský perkelt nebo švédské masové kuličky za přijatelnou cenu, a bezednou kávu na kartičku IKEA zdarma.
Poloha této
IKEA
:   N 47˚27.222'  E 18˚56.414'.
Z Budapešti pokračujete po dálnici M5, míjíte Kecskemét, Kiskunfélegyházu, Szeged a dojedete po dálnici přímo na hranice se Srbskem - přechod Röszke-Horgoš.  Na tomto místě začali Maďaři stavět plot proti imigrantům a tady jsme také z auta sledovali desítky uprchlíků tmavé pleti směřujících na sever.
 

mapka dálnic a termálních lázníTermály:
Nejznámější termální lázně:

 
1-Moson-magyaróvár 2-Györ 

3-Bükfürdö  
4-Sárvár  5-Hévíz 
6-Zalakaros  7-Harkány 
8-Budapest   9-Eger + Bogács 
10-Mezökövesd 
11-Miskolc-Tapolca
12-Tiszaújváros 
13-Hajdúszoboszló
 
             
Silniční předpisy v Maďarsku     
Rychlostní limity 50 - 90 - 110 - 130 mají stejné jako u nás. Začátek obce se označuje bílou cedulí proměnlivé délky podle toho, jak dlouhý je název obce (obrázek). V Maďarsku se ještě před pár lety jezdilo slušně, ale zhoršilo se to skoro na českou
úroveň.
Silnice mají v Maďarsku výborně značeny. Podle našich zkušeností je značení lepší než v  Rakousku nebo Itálii a asi tak nejlepší, co jsme kde viděli. Velké zřetelné ukazatele směru vidíte už několik set metrů před křižovatkou, totéž je v křižovatce a po vyjetí z ní se znovu opakuje dálkový cíl jako potvrzení, že jste odbočili správně. Ukazatele směru u nás (malé písmo a často až v křižovatce)  jsou v porovnání s tímto úplně nedostatečné. Stav silnic je přibližně stejný jako v ČR a také se vyskytují zalátané nerovné silnice, dálnice jsou většinou ve slušném stavu. 

Co si dovézt z Maďarska
Maďarsko proslulo výborným jídlem a pitím jako jsou čabajky, uherák, paprikáš, szegedín guláš, znamenité klobásky, kvašené papriky plněné kvašeným zelím, kvašené okurky, česnek nebo sušené feferonky, langoše. Není nad posezení ve stylové restauraci - čárdě.
Z Maďarska se vozí víno, například bílé polosladké šampaňské Törley Muscateller (0,75 litru za 100 Kč) nebo sladké tokajské víno.
Ceny mají na srovnatelné úrovni jako u nás. 
HUF = hungarian forint,  100 HUF = 9 Kč, 11 HUF = 1 Kč

Maďarská slovíčka
1 - egy (eď)   2 - kettö   3 - három   4 - négy (neď)   5 - öt   6 - hat   7 - hét   8 - nyolc   9 - kilenc    10 - tíz   20 - húsz   30 - harminc   40 - negyven   50 - ötven   60 - hatavan   70 - hetven   80 - nyolcvan   90 - kilencven   100 - száz   1000 - ezer
auto - autó   cestovat - utazni   cestující - utazók   řidič - soför   dálnice - autópálya   děkuji - köszönöm   objížďka – kerülö   zastavte - álljon meg   olej – olajat   benzin – benzin   nafta – gázolaj    kanystr – kanna    benzinka – benzinkút    brzdit – fékezni    couvat – tolatni    čára – vonal    dílna – mühely    garáž – garázs    havárie – karambol    chodec – gyalogos    kleště – harapófogó    nářadí – szerszámok    kolo – kerék    motor – motor    nahoře – fent    rezerva – pótkerék    sklo – üveg    stěrač – ablaktörlö    levý – bal    pravý – jobb    lano – kötél     nadjezd – felüljáró    odbočit – letérni    odtáhnout – elvontatni    oprava – javítás    parkovat – parkolni    parkoviště – parkoló    placené p.. – fizetett    neplacené – némfizetett    podjezd – aluljáró    pokuta – büntetés     porucha – hiba    poplatek – illeték     pruh – sáv    předjíždět – elözni     přednost – elsöbbség    přejezd – keresztezés    rychlost – sebesség    semafor – szemafor     okruh – befogó    teplota – höfok    dopravní zácpa – dugó    zamknout – becsukni    zámek – zár    brzda – gék    ulice – utca    silnice - út

Maďarské termální lázně
Bükfürdő
 
Cesta kolem světa za 22 dní
 

 
 

  
Začtěte se do cestopisů :

 
Austrálie   Singapur 2013-7   Malajsie 2013-5   Thajsko 2014   Japonsko 2014  
 
 
New York  Washington, D.C.  Las Vegas  San Francisko  Los Angeles   
Grand Canyon  Bryce Canyon  Niagarské vodopády


Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
autem do Benátek   autem za polární kruh
   

 

cestujte©2018
 

 

NAVRCHOLU.cz

TOPlist

Booking.com