Autem do Benátek
 

 
Home
Bulharsko autem
Turecko autem
Rumunsko autem
Maďarsko autem

Albánie autem
Balkán autem

Finsko autem
Norsko autem
Švédsko autem
Lotyšsko autem
Estonsko autem
Austrálie  Malajsie
Singapur 


Autem do Benátek

 
 

                                                                                                                       Honza Hanus © 2018     cestujteseznam.cz

 

 
Po Benátkách nejezdí auta     Benátky leží na ostrově, na který se dostanete po dlouhém náspu (Ponte della Liberta). Násep je tři kilometry dlouhý, vedou po něm čtvery koleje a čtyří silniční pruhy. Auto musíte hned na okraji ostrova odstavit na některém ze dvou parkovišť (Tronchetto nebo Piazalle Roma), protože po Benátkách se nedá jezdit autem. Cesty jsou křivolaké, nad kanály vedou uzoučké mosty pro chodce, dopravu a zásobování zajišťují lodě. Viděli jsme, jak z lodí ručně vykládali cihly na stavbu, zeleninu do obchodů nebo kufry do hotelů. Bez člunů se neobejde policie, záchranka ani hasiči.
 
východ slunce nad mořem u BenátekParkování v sezóně - Tronchetto
 
Při příjezdu na umělý ostrov Tronchetto zabočíte vpravo, pak znovu vpravo a ještě jednou vpravo. Řídíte se nápisy na vozovce "parking" a pruh Vás dovede do obrovských patrových garáží. Při vjezdu do nich si berete z automatu parkovací lístek a zaplatíte při odjezdu v automatu (celodenní - 21€, do 2h 3€/h, 2-4 h 5€/h, 2018).
Půjdete-li z garáží do města pěšky, přijdete k přístavu a můžete nasednout na loď, ale nejspíš hned nenajdete správné místo a orientace v linkách, nástupních místech a cenách Vám může chvíli trvat.
Jít z garáží pěšky na okraj Benátek (700 m) také není dobrý nápad, protože musíte překonat dva kanály, kolejiště, obejít zákazy vstupu a první hodinu snadno ztratíte blouděním.
 

Doporučení:  Jděte pěšky z garáže směrem, odkud jste přijeli. Po 200 metrech si určitě všimnete konečné stanice nadzemní dráhy, která jezdí po kolejnicích deset metrů nad zemí. Vystoupáte po schodech na stanici a v automatu platíte 1,50 € za osobu (2018) za jednosměrný lístek. Můžete platit i za více osob naráz mincemi, bankovkami do 20 € nebo kreditkou. 
Tři vagónky jezdí každých pět minut. Vláček řízený automatem táhne lano vedené systémem kladek uložených v kolejišti. Na této stránce najdete informace o vláčku a také mapu Benátek.
Vystoupíte na konečné, to je druhá zastávka jen kilometr daleko, jízdou však překonáte labyrint pod Vámi a vystoupíte na vynikajícím východišti prohlídky - na náměstí Piazzale Roma. Všude v Benátkách na mnoha nárožích vyznačuje šipka směr k Piazzale Roma, takže se neztratíte.
 
People Mover - Venice - nadzemní dráha v Benátkách    People Mover - Venice - nadzemní dráha v Benátkách
 
Večer při návratu nezapomeňte, že vláčky jezdí v sezóně do 22 hodin, od listopadu do března do 21:30 hodin. Když pak vystoupíte u garáží Tronchetto a sestoupíte ze schodů, zaplaťte hned v přilehlých automatech za celodenní parkování. Pokud tyto automaty minete, ztratíte hodně času hledáním jiných ve velmi rozlehlém areálu garáží.
 
Parkování mimo hlavní sezónu - Piazzale Roma 
 

Při příjezdu na ostrov neodbočujte hned vpravo, pokračujte 200 m rovně a hned za kanálem zabočte vpravo do patrových parkovišť. V letní sezóně tady bývá plno, zaparkování je otázkou štěstí a parkovné je příliš drahé. Když tady místo nenajdete a budete se vracet, s velkou pravděpodobností minete odbočku na volnější parkoviště Tromchetto a silnice Vás vyvede zpět na tříkilometrový most.
 
Lodí z Punta Sabbioni
 
Další variantou je nechat auto na parkovišti v Punta Sabbioni, což je nejzápadnější okraj poloostrova vycházejícího z Lido di Jesolo. Za parkoviště dáte 7 € a za lodní lístek také 7 €, ale na lístek může stát hodně dlouhá řada. Loď pluje každých 30 - 60 minut, plavba trvá necelou hodinu, vystoupíte v centru Benátek. V jízdních řádech jsou lodi označené slovem autobus.

Benátky jsou ostrovy
 
Benátky - to je skupina ostrovů v mělké laguně s přilehlou pevninou. Nejčastěji se však pod názvem Benátky rozumí nejznámější z ostrovů se 400 kamennými mosty a historickými domy na vodě. Z pevniny se na něj dostanete lodí, ale i vlakem nebo autem po dlouhém úzkém násypu. Ostrov měří napříč jen dva kilometry a projdete ho za hodinu, na všechny uličky a zákoutí jsou však i dva dny málo.
 
gondola - Venice - Benátky    gondola - Venice - Benátky
 
Nasednete-li do gondoly, musíte počítat s cenou ve výši několikanásobku jízdného taxíkem a za 100 € ani nenastoupíte. Proto mnohé gondoly čekají prázdné a naháněči Vás na každém kroku oslovují. Dali jsme přednost prohlídce pěšky.

 
Canal Grande 
 
Městem prochází kanál Canal Grande dlouhý 4 kilometry a široký 30 až 70 metrů.  Jeden vodní vstup do města leží v oblasti vlakového nádraží a Piazzale Roma, druhý vstup pak u náměstí Svatého Marka a Dóžecího paláce. Kanál spojuje obě tato nejznámější místa, která chce každý turista vidět.
 
Venice - Venezia - Benátky - Canal Grande - view from Ponte di Rialto
 
Po kanálu pluje mnoho lodí, člunů, gondol a často mají co dělat, aby si vyhnuly. Nástupní stanice lodí VAPORETTO (nazývaných autobusy - na obrázku) jsou přehledně označeny, časy a ceny digitálně vyznačeny, za mnoho eur ale strávíte krátkou plavbu v tlačenici ve stoje, zavěšeni na tyči jako v tramvaji.
 

Mosty

 
Nad Canal Grande vedou čtyři mosty a doporučujeme navštívit určitě tyto dva:  Most Ponte di Rialto z roku 1592 (dole vlevo) je nejznámější, na jeho nejvyšším místě jsme dlouho postávali (snímek nahoře), pozorovali čilý vodní ruch a středověké domy.
Nejnovější most z roku 2007 (dole vpravo) s proskleným zábradlím se nachází v blízkosti Piazzale Roma a vlakového nádraží. Přestože je moderní, do historického prostředí zapadá. 
 
Canal Grande and Ponte di Rialto   nový most v Benátkách navečer

Náměstí Svatého Marka
 
Italsky Piazza San Marco - to je asi nejznámější místo Benátek, náměstí se jednou stranou otvírá k moři a toto je brána do Benátek, místo, kam připlouvaly historické výpravy ze světa, z Ameriky. Tady se vykládalo z lodí čínské hedvábí, indický čaj a asijské koření. Před 200 lety se zde vylodil Napoleon a zmocnil se města.
Do Baziliky Svatého Marka vstoupíte zdarma a můžete obdivovovat vysoké klenby a mozaiky staré bezmála tisíciletí, hned vedle je k vidění Dóžecí palác z 9.století.
Malý kousek pečiva na roztažené dlani přitáhne desítky holubů a když rozpažíte, holubi Vám sednou na ruce, na hlavu, na ramena a můžete mít pěknou fotku. 
 
Náměstí svatého Marka pravidelně zaplavuje voda    na Náměstí Svatého Marka
 
Nadmořská výška nula
 
Pravidelný příliv a odliv se promítá všude ve městě. Při naší návštěvě voda zvolna zaplavovala náměstí Svatého Marka, vtékala tam pomalu z moře, vystupovala kanály a lidé se z plochy náměstí přemisťovali na vyvýšené lávky. Voda zaplavila nádhernou mozaikovou podlahu v Bazilice Svatého Marka.
 

V Benátkách je draho
 
Za hlavní jídlo dáte kolem 20 €, s polévkou a nápojem 30 €, těstovinová meníčka začínají na 15 €. Jste-li správní Češi, vezmete si jídlo do Benátek s sebou, protože musíte počítat s dvojnásobnými cenami (oproti ostatní Itálii).
 
Náměstí Svatého Marka    Náměstí Svatého Marka
 
Svačinu jsme si nevzali, proto jsme zašli do malého bufetu s rychlým občerstvením, který měl uvnitř jediný stůl. U okénka jsem požádal o tři obložené chleby s podáním ke stolu dovnitř. "Ke stolu jen když si dáte i pití", zněla odpověď. Za tři obložené chleby, jednu kávu a jednu vodu jsme zaplatili 15 €.  Na jiném místě jsme popíjeli pravé capuccino, které se s českými instanty nedá srovnat.
Přestože jsme procházeli kolem tisíců volných židlí v předzahrádkách restaurací, nikde jsme nenacházeli lavičky nebo jiná bezplatná místa k sezení. Na každé schodiště si posedali turisté, kteří také neměli zájem o drahé posezení v restauraci. Celý den jsme tak strávili na nohou a každý kamenný schod, na který se dalo sednout, znamenal pro mne velikou úlevu.
Našli jsme bezpočet nádherných, klidných koutů, ale nikde se tam nedalo posedět.
 
 
Benátky - Venezia - Venice    Benátky - Venezia - Venice

Další postřehy 
 
Benátky ročně navštíví 12 milionů lidí, nejvíc přijede na Velikonoce, na Vánoce a hlavně od května do září. Ať přijedete kdykoliv, počítejte s návaly, zácpami a řadami.
Snažte se vybrat k návštěvě termín na okraji sezóny!

Město je historicky krásné, ale neidealizujte si ho předem, ať zabráníte zklamání. Město je také špinavé a když sluníčko zajde za mrak, nemusíte se v temných uličkách cítit příjemně. Jedinečná atmosféra města, architektura z mramoru a kamene, Vás však určitě zaujme.
Téměř na každém rohu spatříte šipky k náměstí Svatého Marka a k Piazzale Roma, a tak i bez mapy projdete úzkými členitými uličkami napříč ostrovem.
S toaletami nebyl problém, nacházely se na mnoha místech, čistota byla slabší, ovšem vstupné 1,50 € !
Jako suvenýr prodávají v každém kiosku masku přes obličej - ta je potřebná na únorový karneval.
U výlohy realitní kanceláře nám brada spadla dolů:  Čtyřpokojový vybydlený byt v Benátkách koupíte od 500.000 €. Za malý vlhký dům, 400 let starý, stojící na zhnilých středověkých dubových kůlech, dáte od 1.000.000 €. Za adresu Venezia (it.), Venice (angl.) se hodně platí.
 

 

Las Vegas - VenetianKvůli Benátkám nemusíte do Benátek
Dokonalá kopie Náměstí svatého Marka a Dóžecího paláce z pravého mramoru se nachází uprostřed pouště v americkém Las Vegas (obrázek vpravo je odtamtud).
Pod vodními kanály s gondolami se v nižších patrech hraje ruleta a nad stropem se nacházejí vyšší patra, protože i obloha je umělá. Pomalu plující mráčky se promítají na klenutý strop a většina návštěvníků iluzi podlehne. Sami jsme dlouho hleděli na oblohu a zkoumali, zda jsme venku nebo v budově.

 
Benátky - nocleh 
 

Hotely v Benátkách stojí asi dvakrát více než jinde a mají další nevýhodu: K hotelu nedojedete autem ani autobusem a zavazadla nemáte jak do hotelu dopravit. Viděli jsme překvapené turisty, jak se vlečou s kufry ulicí napříč davem.
Našli jsme si hotel Condor v oblasti Jesolo asi hodinu jízdy autem od Benátek a zarezervovali si pobyt den předem na adrese booking.com, kterou velmi doporučujeme.

Booking.com

 
Benátky - jen na tři dny ?
 

Může se Vám zdát, že je to hodně krátký pobyt, ale posuďte sami, co jsme za tři dny stihli: 
První den:  Odjezd z domu v 5 hodin, oběd v Klagenfurtu v Ikei, odpoledne v Bibione procházky podél moře, večer ubytování v Lido di Jesolo,  procházka po pláži, nákup v supermarketu, pizza v restauraci.
Druhý den: Autem do Benátek, celý den až do tmy chození po Benátkách, prohlídka známých míst, náměstí, mostů, uliček, zákoutí ...
Třetí den: Ráno koupání v moři (obrázek dole), snídaně, koupání v hotelovém bazénu, odjezd přes Terst do Slovinska, průjezd napříč severem Chorvatska, v maďarském Szombathely nákup potravin, o půlnoci doma, ráno do práce.  
 
ranní koupání v moři u Benátek    dálnice v Chorvatsku u Rijeky
 

 

 


 Začtěte se do našich cestopisů :
 
Austrálie   Singapur 2013-7   Malajsie 2015  Cesta kolem světa 2016

Autem do těchto zemí:
  Albánie  Bulharsko  Turecko  Rumunsko  Maďarsko  
Finsko  Norsko  Švédsko  Litva  Lotyšsko  Estonsko
 autem za polární kruh

   

 

cestujte©2018
 

 

NAVRCHOLU.cz

TOPlist