Jihozápad USA     
 Na jaře 2019 se dala pořídit zpáteční letenka Vídeň - Los Angeles za 7.900 Kč.  Půjčení většího auta stálo 1.000 Kč za den bez limitu ujetých kilometrů, za litr benzínu dáte jen 20 Kč. Byla by škoda toho nevyužít. Během 12 dní jsme projeli 9 národních parků a ujeli 4.010 km. Podívejte se na fotky z cesty:

 

Národní park Joshua Tree s miliony stromových kaktusů. Autem se dostanete na nejkrásnější místa, např. do okolí Hidden Valley, kde najdete zákoutí k piknikování a kempování. Vyšli jsme si na túru mezi skalisky, kde právě kvetly opuncie.

 

Nejnavštěvovanější místo v Údolí Smrti zvané Badwater Basin 86 metrů pod hladinou moře. Bývá tu pekelné vedro. Při jedné z našich návštěv teploměr ve stínu ukazoval 52°C a rozpálené kameny ze země se nedaly vzít do ruky, mohly mít přes 70°C. Na čelním skle auta nešlo udržet ruku a klimatizace nestíhala chladit. Rangeři kontrolovali návštěvníky, jestli každý má v autě zásobu tekutin.

 Nekonečnou, rozpálenou planinu Údolí Smrti lemují vysoká pohoří a na jednom z nich se nachází místo zvané Zabriskie Point. Všimněte si mnoha odstínů barev od žluté až po čokoládovou hnědou.


Největší město Nevady Las Vegas s půl milionem obyvatel obklopuje poušť a kolem není žádná civilizace, jen písek, spraš a

 vyprahlá skála. Vysoko nad město vyčnívá hotel Stratosphere ve tvaru věže umožňující snadnou orientaci. V Las Vegas si připadáte jako v pohádce pro dospělé - hotel ve tvaru pyramidy,  kolotoč ve výšce 300 metrů, tisíce reklam, kasín, vodní fontány, světelná show v půlkilometrovém tunelu. Las Vegas je bláznivé město v poušti.

Velikým zážitkem může být už jen samotný průjezd Zionem po červené silnici. Na mnoha místech se dá zastavit a obdivovat masívní skalní útvary. Z odstavného parkoviště jezdí zdarma po deseti minutách autobus, který Vás zaveze k východisku túry mezi soutěskami. Chodník mezi skalami místy mizí a musíte přebrodit řeku ...

Bryce Canyon je moje srdeční záležitost a považuji jej za nejkrásnější místo na světě. Z vyhlídky Bryce Point v nadmořské výšce 2.500 metrů zhlédnete celý kaňon naráz. Zažil jsem tady vedro 35 stupňů, ale i zimu se sněhovou pokrývkou, noc s milionem hvězd, oranžový západ slunce a naposled i ranní mlhu, kdy z vyhlídky nebylo vidět na krok.Bryce Canyon můžete prochodit křížem krážem a stále máte co objevovat. Na dně kaňonu si připadáte jako v pohádkové krajině - kolem Vás se tyčí oranžové sloupy a když jste zticha, slyšíte jemný šustot padajících zrnek písku. Vzrušující je túra po okraji kaňonu, kde chodník vede pouhý metr od terénního zlomu.

 

Při průjezdu národním parkem Capitol Reef stačí pár kroků z parkoviště do prérie a spatříte ještěrky, ropuchy nebo dokonce leguána. Daří se zde kaktusům, zakrslým borovicím a jalovcům. V návštěvním centru jsme se podívali na propagační film a pak projeli Scenic Drive vedoucí nádhernou přírodou.

 

Delicate Arch je nejznámější skalní oblouk národního parku Arches v Utahu. K oblouku se jde pěšky pět kilometrů do kopce po skále a v posledním úseku po úzké skalní římse, kde z jedné strany se tyčí vysoká skála a z druhé jsme měli pod sebou hloubku desítek metrů.

 

Monument Valley - indiánské území známé z mnoha amerických filmů. Všimněte si monumentálnosti skal proti maličkým autům. Autem jsme najeli po prašných cestách mezi skalami asi 20 kilometrů a náš Chevrolet Equinox změnil barvu z bílé na červenohnědou.
 

Colorado v blízkosti města Page v Arizoně vytváří nádherný meandr. Z výšky 300 metrů si jej fotí stovky turistů a nic nedbají, že stojí na samém okraji a jediný krok jim může být osudný. Před deseti lety o vyhlídce věděl málokdo a tehdy jsme ji navštívili téměř sami. Předloni zde začali budovat zábradlí, loni jsme parkovali na novém asfaltu. Letos (2019)jsme poprvé platili vstupné a na parkoviště popojížděli v koloně.

 

Route 66 - historická silnice 3.940 km dlouhá, která spojila Chicago s Los Angeles. Dnes se dají některé zachovalé úseky projet. Na obrázku je Route 66 v Kalifornii u osady Amboy (osada = kostel, pošta, benzinka, to je vše). Zrovna projížděl kolem vlak dlouhý dva kilometry - čtyři lokomotivy táhly 120 vagonů.

 

Grand Canyon - zpočátku jen tiše stojíte a hledíte. Ten pohled nenahradí žádný popis ani fotka.

 

Národní park Sequoia.
 

nahoru
 

TOPlist