Home
 
 Turistické cíle
 Pláže
 Půjčení auta
 
 

 

 
  Rhodos

 
také Rodos, Rodes, Rhodes   
řecký ostrov v Egejském moři blízko Turecka
délka 77 km, šířka 30 km

 
 
 

 
mapka turistických cílů na RhodosuTuristické cíle 

Lindos 
U této akropole bývá silně přeplněno, protože jde o největší turistickou atrakci ostrova. Z parkoviště scházíte kousek pěšky do údolí do vesnice Lindos. Obyvatelé tady postavili bílé domy velmi blízko k sobě kvůli stínu,  slunce se nedostane do úzkých, Lindoshlubokých uliček a vesnice si udržuje chládek. Uličky jsou malebné, vydlážděné kameny, někde jen dva metry úzké, často kvůli stínu porostlé seshora popínavými rostlinami.

Vaše děti může na kopec vynést oslík. Zřízenec kráčí za skupinou oslíků a bičíkem je povzbuzovuje k výkonu, jiní vycvičení oslíci stoupají s dětmi  po naučené stezce úplně sami.
 
Nahoře u akropole se vybírá vstupné. Za tyto peníze se můžete víc přiblížit k antickým sloupův a lépe se rozhlédnete z kopce.

 


Prasonísi - poloostrov vybíhající z Rhodosu
Prasonísi  
Z nejjižnějšího cípu ostrova vybíhá skalnatý poloostrov Prasonísi, jeden a půl kilometru dlouhý. Z pevniny vjedete na kraj úzké písečné šíje, kde ve zužujícím se místě se dá auto odstavit.  Je tu jen pár kiosků, pár budov, jinak žádná vesnice, konec světa.
Při odlivu se dá autem přejet po písku na poloostrov, ale je to risk. 
Koupe se na dvou písečných souběžných plážích vzdálených 100 m a 500 m dlouhých (obrázek), které omývá  Středozemní a Egejské mělké moře.
 
Rhodos zabraný z Prasonísi
                       
 pohled z Prasonísi směrem na Rhodos  (Egejské moře vlevo, Středozemní  vpravo)
 
V silném větru se tady prohánějí desítky surfařů poháněni malým padákem (kitesurfing). Hromadně se tady provozuje windsurfing a je tu windsurfingová škola.
 
moře v Prasonísi     moře v Prasonísi
 

Monolithos
Jde o zříceninu středověkého hradu v prudkém svahu nad mořem. Neplatí se žádné vstupné, ani za parkování, turistů sem přijíždí velmi málo. Od parkoviště vyjdete pár desítek metrů po kamenných schodech do prudkého kopce a jste na bývalém hradě. Zbyla z něj trocha ruin, jedna kamenná místnost a malinká kaple Svatého Jiří. Uvnitř hoří svíčky a jsou také pro návštěvníky volně k dispozici. Otevírají se Vám nádherné výhledy na moře a  vzdálené ostrovy, zřetelný může být obrys ostrova Karpathos vzdáleného 70 km.
 
pohled na moře ze zříceniny Monolithosmoře u MonolithosZ Monolithu lze pokračovat autem stále dolů k moři až na konec asfaltové silnice u mysu Fourni, kde se nachází krátká pláž vhodná ke koupání.
 




Kolymbia
Kouzelně působí turistické obchodní centrum v Kolymbii v noci. Vede sem dlouhá alej mohutných eukalyptů.
 

Panagia Tsampika u Kolymbie
Rozbořený klášter na vrcholku kopce s dalekým výhledem. Asi 2 km jižně za Kolymbií se dá odbočit vlevo směrem k moři do odbočky označené Panagia Tsampika. Cesta se šplhá do kopce, v jednom místě překonává neobvykle prudké stoupání, vzápětí cesta končí a dál se stoupá pěšky (20 minut) piniovým hájem po několika stovkách (asi 300) kamenných schodů.
 

na kopci vysoko nad mořem
  poslední schody před vrcholem   pohled od kláštera, dole pláž Tsampika
 
Na vrcholku kopce naleznete malou církevní stavbu (prodej limonád a náboženských suvenýrů) a nádherný výhled. Přímo pod vámi při pohledu jako z letadla spatříte pláž Tsambika se stovkami slunečníků, při pohledu na druhou stranu pak blízký Akra Vagia (mys Vagia) a Afantou beach a také Monte Smith v severní špičce ostrova. Příjemný podvečerní výstup stojí za to. V noci je kopec osvětlený a zdaleka dobře viditelný.
 
Sedm pramenů - Epta Píges
  u Kolymbie
Kouzelné místo vzdálené jen tři kilometry z Kolymbie. Při příjezdu si u cesty všimnete starého akvaduktu na sloupech nad zemí (za Epta Píges dál do vnitrozemí).  Autem se dá přijet po nerovné betonové cestě až na místo: Nejdřív do strmého kopce, pak trochu z kopce k taverně, kde zaparkujete.
 
nadzemní a podzemní aquaduktjeden z pramenů






Přímo pod tavernou se stékají prameny, kde si návštěvníci ve studené vodě máčejí nohy. Potůček protéká betonovým korýtkem a mizí ve vodní štole. Tady se návštěvníci vyzují a vcházejí (obrázek) do úzké podzemní chodby 185 metrů dlouhé a brodí se potokem v podzemí, pocit stísněného prostoru a vlhká tma však donutí některé z nich vycouvat. V lese na kopci lze na dně studny pozorovat, jak dole návštěvníci štolou procházejí. Na konci štoly turisté vylézají zmateni a nevědí, kde se ocitli, protože terén je členitý.  
Prostředí působí neopakovatelným kouzlem, je to scéna jako z italských filmů.  Mohutné platany poskytují příjemný stín, na kmenech stromů visí zrcadla, u dlouhých stolů po obou stranách potoka hodují početné řecké rodiny, víno teče proudem. Frapé z místní taverny je vynikající.

 
Rhodos
- hlavní město v severním cípu ostrova,  55 tisíc obyvatel (celý ostrov 90 tisíc). Doporučuje se navštívit o víkendu, kdy se město vylidní  – kolony aut míří v sobotu ráno ve směru ven z města, v neděli večer zpět.
 
odeon - amfiteátr - Rhodos
Apollonův chrámApollonův chrám, amfiteátr a stadion se nacházejí v městě Rhodos pospolu kilometr západně od centra a z těchto tří památek si uděláte dobrou představu, jak to tady kdysi dávno vypadalo. Objekty jsou volně přístupné, vstupné se nevybírá, turistů je málo a místo doporučujeme navštívit.
V amfiteátru (říkají mu také odeon) si stoupnete dole na značku a Vaši řeč každý dobře slyší. Dolní dvě tmavá kamenná sedátka se odlišují od ostatních - jsou původní a více než 2.000 let stará.
Z Apollónova chrámu (obrázek) se dochovalo jen pár sloupů a turisté se u nich fotí, přestože vstup do jejich blízkosti není dovolen. Chybí zde bezpečné zábradlí a turisté se motají vedle kolmé hrany hluboké deset metrů.
V parku v blízkosti památek si natrháte ze stromů sladké fíky.

město Rhodos Když vystoupíte nad Apollónův chrám ještě pár desítek metrů, jste na vrcholu pahorku Monte Smith. Až sem vede asfaltka, na vrcholku jsou parkoviště a odsud terén velmi prudce spadá k moři, které máte skoro pod sebou. V dálce spatříte Turecko  a  ostrov  Simi.
 
Staré město - nejstarší část Rhodosu (1 x 0,7 km)  přilehlá k přístavu.  Díky až 12 m širokým hradbám město nebylo nikdy dobyto. Za vstup se neplatí.  Ve spletitých uličkách se špatně orientuje a posloužit může mapka v mobilu. Stovky klimatizovaných obchůdků nabízejí tradiční suvenýry, zajímavě opracované přírodní materiály, náramky z korálků, kamínků aj. V nejrušnějších ulicích Orfeos a Socratou se dá sednout k občerstvení do některé z mnoha předzahrádek.
 

Noční návštěva Starého města v Rhodosu je fantastická !
 

Rhodos city in the night     Rhodos city in the night
 

Starobylé město s tisíci světly jinak vypadá, když slunce nepraží a teplota klesne na příjemných 30 stupňů. Ještě před půlnocí tisíce lidí proudí hlavní třídou a zažívají jedinečnou atmosféru.
Autem se do starého města vjet nedá a špatně se v okolí parkuje, odstavit auto je možné ve Fererou Riga (250 m).

 
Mandraki
je název přístavu v městě Rhodos. Lodi proplouvají do přístavu mezi dvěma mohutnými sloupy, na
zde stál jeden z divů světajednom stojí dnes jelen, na druhém laň. V době největšího rozmachu města ve 3. st.př.n.l. stála na obou sloupech rozkročená, mohutná, bronzová socha Boha Helia vysoká 30 m – Kolos rhódský, považovaný za jeden ze sedmi divů světa.
V blízkosti přístavu se nachází tržnice a také desítky kaváren a cukráren, v prosklených vitrínách nabízejí tureckou baklavu a přeslazené zákusky.
 
Petaloudes - údolí motýlů  - 15 km z Rhodosu
Nejsou to ani motýli, spíš můry, platí se vysoké vstupné a odradit vás mohou davy lidí. Na atrakci je nejzajímavější zalesněná rokle s protékajícím potůčkem, vůní vanilky, příroda a lavičky v chládku pod stromy.
 

 

      

 
mapka pláží na ostrově Rhodos

 

1. Pláž v Rhodosu – přímo ve městě Rhodos v severním cípu ostrova - je přelidněná, máá osm řad slunečníků a neprojdete mezi nimi, je tu rušno a bývá větrno.  Nevýhoda  ubytování přímo ve městě: Hotely většinou neleží u moře.
 

2. Pláž ve Faliraki
– dlouhá 3 km, hodně lidí, velmi rušno, největší koncentrace nabídek a služeb – občerstvení, vodní sporty...  
 
3. Pláž Anthony Quinn – 1 km jižně od Faliraki - malá nádherná polokruhová zátoka se skálou po obvodu, okouzluje přírodní scenérií a proměnlivou zelenou až temně modrou vodou. Nádherná zátoka každého nadchne, proto bývá přeplněná a volné lehátko k pronajmutí se těžko najde. Ostré kameny trčí z vody, na členitém, úzkém a strmém břehu nenajdete rovná místa na položení deky. Ráno ještě můžete zabrat některé z ojedinělých míst na písku.
 
pláž Anthony Quinn na Rhodosu   
pláž na severu Rhodosu u Faliraki
      
         
  skaliska na konci pláže za Faliraki                                            pláž a zátoka Anthony Quinn
Do vody scházíte obtížně po kamení nebo po betonových schůdkách. Na dno nedostanete už po pár metrech, ale asi 100 m od břehu se dá postavit s vodou po kolena. Na pláži je k dispozici jen jedna sprcha a malý bufet nic moc. K zátoce sejdete z parkoviště vzdáleného 100 m z prudkého svahu. 
 
4. Pláž Ladiko
– 1 km jižně od Faliraki, 100 m jižně od pláže Anthony Quinna, obě pláže jsou odděleny strmým kopcem, na jeho vrcholu je společné parkoviště. Opět mnoho lidí v malém prostoru.
 

5. Pláž Afantou
– 7 km dlouhá a rovná bez zátok (není už tak romantická jako pláže uvedené výš), málo lidí a ideální koupání. Místy jste na pláži úplně sami a nejbližší sousedy máte stovky metrů daleko. Na jihu vidíte útes u Kolymbie, na severu výběžek pevniny před Faliraki. Podél moře vede souběžná málo frekventovaná cesta (50 m od moře), po níž jezdí místní kyvadlová doprava mezi Kolymbií a Faliraki – malý vláček s vagónky. Mezi cestou a mořem se táhne široký pruh písku. Na celé délce pláže jsou jen tři místa k občerstvení.
 
pláž u Afantou - pohled k jihu na Kolymbii     pláž u Afantou - pohled k severu směr Faliraki
                                 
pláž Afantou                                                                        pláž Afantou
Písek směrem k vodě hrubne a přechází v drobné kamínky, ve vodě našlapujete už jen na kameny. Moře rychle nabírá hloubku a 10 metrů od břehu už nedosáhnete na dno. Jestli nemáte rádi velkou hustotu lidí, bude to pro vás nejlepší pláž na ostrově.

 

6. Pláže Kolymbia –
čtyři pláže a doporučuje se některá ze dvou jižnějších. Nedá se mezi nimi přecházet, oddělují je totiž vysoká skaliska, a ke každé pláži vede zvlášť cesta z vnitrozemí.  Kolymbia je velké seskupení hotelů  u krátkých pláží. Dobře se vykoupete, pokud Vám množství lidí nevadí anebo přijíždíte mimo hlavní sezónu.
 
7. Pláž Tsambika u Kolymbie - nádherná, písčitá, rovná, cca 700 m dlouhá pláž, jedna z nejlepších na ostrově, bohužel, uprostřed sezóny přelidněná. Autem sice přijedete až na pláž, ale budete mít velké štěstí, když najdete volný slunečník (obrázek dole uprostřed).
 
pláž Kolymbia   pláž Tsambika
  pláž Agathi
     
pláž Kolymbia (nejsevernější)                           pláž Tsambika                                        pláž Agathi
 

8. Pláž Agathi
– 5 km jižně od Archangelos, 1 km severně od Charaki. Kilometr před Charaki odbočíte vlevo po špatně značené cestě. Pláž asi 350 m dlouhá, v zátoce, písčitá, s průzračnou vodou, středně mnoho lidí, jedno místo s občerstvením, půjčovna loděk a banán.  Na severním konci pláže můžete prozkoumat skalní převis a malou jeskynní kapli (kaple sv.Agáty, odtud název pláže)

9.  Pláž v Lindosu – částečně písčitá, hodně lidí - obrázek:
akropole Lindos a pláž pod ní
                                            
akropole Lindos a pláž v zátoce s pěti řadami slunečníků
 

10. Pláž v Pefkoi – částečně písčitá, hodně dlouhá, malé zátoky, méně lidí
 
11. Pláž u Lardosu
–  průměrná pláž posetá pěknými kamínky, méně lidí.
 
pláž u Lardosu     pláž v Prasonísi
                             
pláž v Lardosu                                                                    moře v Prasonísi
 

12. Pláže v Kiotari – nejdelší pláž na ostrově (10 km), málo proluk, samé slunečníky, hotel vedle hotelu. Mimo tuto novou rekreační oblast v okolí toho moc není, snad jen vesnička Asklípio v horách 5 km od moře s muzeem, kostelem a krásným výhledem. 
 

13. Pláže v Prasonísi
– na nejjižnějším cípu ostrova, jen písek, žádné kameny, největší vlny na ostrově, větrné místo, super koupání, velmi se doporučuje.
 
pláž v Prasonísi - Egejské moře     pláž v Prasonísi

 
                          zátoka v Prasonísi                                                                 moře v Prasonísi
 

Západní pobřeží Rhodosu se nehodí ke koupání – na břehu páchne tlející mořská tráva a příboj mele špinavou vodu s odpadky. Na západním pobřeží skoro žádné hotely nejsou (až na severu), je tu liduprázdno a hledáte hodně dlouho místečko ke koupání, například pláž Fourni v blízkosti Monolithos.


Při půjčování auta se ujistěte:   

1. o úplné ceně celkem včetně daně  
2. o neexistenci limitu kilometrů a neplacení za ujeté kilometry ještě zvlášť 
3. o úplném zákonném i havarijním pojištění auta a výši spoluúčasti  CDW full insurance
4. o druhu paliva: benzín - nafta
5. jaká je hladina paliva - budete ho vracet se stejným obsahem nádrže
6. jaká je maximální rychlost v obci, mimo a na dálnici  (Rhodos:  50 - 80 - dálnice nejsou)
7. číslo telefonu, kdyby byl s autem problém
8. kdy nejpozději auto vrátit (dokdy mají ten den večer otevřeno)
 

v Prasonísi jsme dojeli až k vodě
 

Zkušenosti s ježděním po ostrově:

-  velký pozor na motorky a mopedy - bez rozhlížení křižují napříč hlavní cestu
-  blinkry se téměř nepoužívají
-  na semaforech se mění červená v zelenou ihned bez oranžové
-  dovolené odbočení vpravo signalizují na semaforech dvě blikající oranžové šipky 
-  řidiči  jezdí  nalepení těsně  za sebou  (jako u nás)
-  není jasné, kde končí vesnice a jak rychle se může jet
-  kvalita silnic je asi na stejné úrovni jako u nás, ale do odlehlých míst vedou jen prašné silnice
-  směrem k jihu ostrova provoz stále řidší, k severu stále hustší
-  před křižovatkou bývá první směrovka v řečtině, o kousek dál směrovka v latince
-  hnědé směrové cedule ukazují cestu k vykopávkám
-  pozor na smyk – za velkého horka jsou některé zatáčky úplně vyleštěné a klouže to
-  benzinek je dostatek, skoro v každé vesničce, na jihu je benzinek méně
-  někdy uprostřed křižovatky stojí dřevěný sloup se značkou kruhového objezdu viditelnou jen z jedné strany
-  na vrcholu sezóny je dobré auto předem rezervovat, bývají všechna rozpůjčená
nách
Fiat z půjčovnyu letiště


moře u Monolithos
 pláž u Afantou


















svačina v taverně u moře



trhání oliv











         


 

TOPlist